W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, jak poradzić sobie z narastającym stresem, Okazuje się, że sama natura może w tym pomóc. Kozłek lekarski, zwany potocznie walerianą, to roślina, której działanie jest niezwykle szerokie. Od lat jej korzeń i kłącza są stosowane w medycynie ludowej, ale znalazły też zastosowanie w medycynie konwencjonalnej. Na jakie dolegliwości może pomóc to zioło?
Kozłek lekarski – sposób na ukojenie nerwów
Najczęściej spotykanym zastosowaniem waleriany jest obniżenie uczucia niepokoju i napięcia. Kozłek lekarski powoduje zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu można poczuć wyciszenie i ukojenie nerwów. Dodatkowo roślina ta stosowana jest na umiarkowane objawy bezsenności. Pomaga skrócić okres zasypiania. Poza tym dzięki niemu wybudzenia w nocy są rzadsze, a sam sen głębszy. Rano człowiek wstaje bardziej wypoczęty i ma więcej energii do działania. Z pewnością są to zadowalające efekty zastosowania tego prostego zioła.
Pomoc w okresie PMS-u i bólu miesiączkowego
Uspokajające działanie kozłka lekarskiego może być wykorzystane też w czasie PMS. Napięcie, które odczuwają wtedy kobiety, jest nieprzyjemne i często ma spore natężenie, dlatego warto wspomóc się naturalnym środkiem. Waleriana ma też właściwości rozkurczania mięśni gładkich. Może więc przynieść ulgę podczas bólów miesiączkowych. Dodatkowo waleriana ma pozytywny wpływ na żołądek i inne organy, dlatego nieraz jest bezpieczniejszym wyborem niż np. tabletki z ibuprofenem.
Stosowanie waleriany mogą docenić też osoby dbające o włosy i skórę głowy. Napar z tej rośliny pomaga na łojotok i łupież, a także w przypadku niektórych schorzeń skórnych. Zastosowanie waleriany jest więc szerokie i warto mieć ją w swojej domowej apteczce.
Odpowiednio przyjmowana waleriana, nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych. Trzeba jednak uważać, by jej nie przedawkować, szczególnie jeśli jest stosowana dłużej niż miesiąc. Objawami stanu przedawkowania mogą być palpitacje serca, mdłości, bóle głowy czy zaburzenia wzroku.
Istnieją też przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego. Nie można jej łączyć z niektórymi środkami, takimi jak:
- leki przeciwdepresyjne
- leki przeciwlękowe
- leki przeciwhistaminowe
- alkohol
- środki zwiotczające mięśnie
- leki uspokajające.
Waleriana nie może być też stosowana u dzieci poniżej 12 roku życia, u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Osoby pracujące na różnych maszynach powinny ostrożnie dobierać dawkę waleriany ze względu na jej działanie uspokajające i mogące obniżać czas reakcji.