Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

white,small flowers of yarrow herb

Witajcie! Dzisiaj opowiemy Wam o krwawniku pospolitym (Achillea millefolium). Jest to często spotykana bylina w ogrodach. Chcemy podzielić się z Wami informacjami na temat jego uprawy i zastosowań.

Krwawnik pospolity ma intensywnie czerwone kwiaty. To one przyciągają wzrok. Zauważyliście może, że ich kolor zmienia się z czasem?

Roślina lubi być na słońcu. Ale nie jest wybredna, co do rodzaju gleby. Jest odporna na suszę, więc nie trzeba jej tak często podlewać.

Krwawnik pospolity kwitnie od czerwca do października. Jego kwiaty są widoczne przez dużo miesięcy. Można go stosować na wiele sposobów – na rabatach, w bukietach czy w doniczkach.

Wierzymy, że krwawnik doda uroku do Waszych ogrodów. Znajdziecie u nas wiele porad, jak o niego dbać i jak go wykorzystać.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAmałe wymagania glebowe
KOLOR KWIATÓWbiałe, czerwone, różowe
KWIATOSTANbaldach
KWIATYdrobne
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆdo 0,8 m
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX), październik (X)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIErabaty, w grupie, kwiat cięty, bukiety

Krwawnik pospolity – pielęgnacja

Aby krwawnik pospolity kwitł pięknie, należy usuwać przekwitłe kwiaty. Dzięki temu rosną nowe pąki i czas kwitnienia rośliny się wydłuża.

Zimą, zwłaszcza w zimnych rejonach, warto przyciąć krwawnik do ziemi. Takie cięcie ochroni go przed mrozem i uszkodzeniami. Korzenie i pędy będą bezpieczne.

Sadzenie krwawnika najlepiej wiosną lub jesienią. Ziemia jest wtedy cieplejsza, co pomaga roślinie szybko zakorzenić się. Nie zapomnij o odpowiednich odstępach między krzakami.

Krwawnik jest mało podatny na szkodniki i choroby. Jest silny i łatwy w uprawie.

Ten gatunek krwawnika nie lubi nadmiernego podlewania. Za dużo wody może zaszkodzić korzeniom. Wystarczy podlewać go regularnie, aby był zdrowy.

Zastosowanie krwawnika pospolitego

Krwawnik pospolity ma wiele zastosowań. Można go znaleźć zarówno w ogrodach, jak i w lecznictwie. Jest to bylina, która dobrze się sprawdza w różnych sytuacjach.

Ta roślina przyciąga pszczoły i inne owady. Dlatego jest świetnym wyborem dla tych, którzy chcą przyjaznego dla życia środowiskowego ogrodu. Jej kwiaty i liście nadają się także do jedzenia i dodają potrawom wyjątkowego smaku.

Krwawnik ma także zdrowotne korzyści. Jego ziele pomaga w walkach z robakami czy problemami trawiennymi. Można z niego zrobić także środki na szkodniki w ogrodzie.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Przemysł farmaceutyczny również korzysta z krwawnika. Wytwarza leki i kosmetyki, które pomagają w pielęgnacji skóry. Roślina ta jest więc niezwykle wszechstronna.

Odmiany

  • ’Red Beauty’
  • ’Cerise Queen’
  • ’Kelwayi’

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej