Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina)

Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina)

Krwawnik wiązówkowaty 'Summer Gold’ to roślina z leczniczymi mocami. Idealnie pasuje do polskich ogrodów. Jest odporna na suszę i prosta w pielęgnacji. Tworzy gęste kępy żółtych kwiatów, które przyciągają motyle i pszczoły.

Jego liście są szarozielone i wonne. Mają kształt pióropusza. Krwawnik 'Summer Gold’ dodaje koloru w ogrodach, rabatach i pojemnikach. Można go także sadzić w ogrodach skalnych.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAprzepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
KOLOR KWIATÓWżółte
KWIATOSTANbaldach, grono, koszyczek kwiatowy
POKRÓJwzniesiony
ZAPACHcała roślina
WYSOKOŚĆ80 do 150 cm
OKRES KWITNIENIAlipiec (VII), sierpień (VIII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, murki, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety

Wymagania i uprawa krwawnika wiązówkowatego

Uprawa krwawnika wiązówkowatego jest łatwa. Roślina ta kocha słońce i ciepło. Należy więc wsadzić ją w miejsce, gdzie będzie dużo światła i ciepła.

Gleba pod krwawnik powinna być umiarkowanie żyzna i wilgotna. Musi też dobrze przepuszczać wodę. Takie warunki zapewnią mu zdrowie.

Krwawnik wiązówkowaty dobrze znosi mrozy i suszę. Dzięki temu nie trzeba o niego specjalnie troszczyć. Warto jednak usuwać zaschnięte kwiaty, by dłużej cieszyć się pięknem rośliny.

Podsumowując, krwawnik wiązówkowaty jest idealny dla ogrodów. Lubi miejsca pełne słońca. Potrzebuje gleby, która jest dość żyzna, ale niezbyt wilgotna. Jest też odporny, a jego pielęgnacja jest prosta. Ważne jest więc usuwanie zwiędłych kwiatów.

Pielęgnacja krwawnika wiązówkowatego

Krwawnik wiązówkowaty jest łatwy w utrzymaniu. Nie potrzebuje specjalnej uwagi. Ale warto dbać o niego kilka razy w roku.

Trzeba regularnie usuwać zwiędłe kwiaty. Dzięki temu roślina będzie wyglądała ładnie. Unikniemy też zbyt wielu nasion.

Krwawnik trzeba też nawozić. Używaj specjalnych nawozów do bylin. To wpłynie na zdrowy rozwój rośliny.

Wybieraj nawozy pod roślinę. Uwzględniaj proporcje składników odżywczych. To ważne dla dobrego wzrostu.

Pamiętaj o regularności w opiece nad krwawnikiem. Dzięki temu piękniej będzie się prezentował w ogrodzie.

Zastosowanie krwawnika wiązówkowatego

Krwawnik wiązówkowaty to roślina często spotykana w ogrodach. Jest dekoracyjny i dodaje koloru. Może rosnąć w grupach, w pojemnikach czy na rabatach.

Jest znany z pięknych kwiatów, które nadają się do bukietów. Można je suszyć, by cieszyć się nimi dłużej. Roślina ta jest także miododajna, co przyciąga pszczoły i motyle. Jej liście pięknie pachną i odstraszają mrówki.

Krwawnik jest więc praktyczny i ładny. Często wybierany do polskich ogrodów. Można go łatwo hodować, nawet dla początkujących. Sprawdzi się, by uatrakcyjnić przestrzeń wokół domu.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej