Kwiaty łąkowe w przydomowym ogródku

Kwiaty łąkowe w przydomowym ogródku
Kwiaty łąkowe w przydomowym ogródku

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, pełnym kwitnących roślin. Rozwiązaniem, pozwalającym na łatwe spełnienie tych pragnień, jest zastosowanie w uprawie roślin, powszechnie występujących w Polsce. Kwiaty łąkowe, bo o nich przede wszystkim mowa, są bowiem świetnie przystosowane do warunków naszego klimatu, przez co znacznie ułatwiają pracę ogrodowe – liczba zabiegów pielęgnacyjnych, wymaganych przez nie, jest naprawdę znikoma.

Kwiaty łąkowe – jakie gatunki można uprawiać na rabatach?

Kwiaty łąkowe są przede wszystkim odporne na mróz oraz przystosowane do wysokich temperatur, charakterystycznych dla miesięcy letnich. Cechuje je również wysoka odporność na szkodniki oraz czynniki chorobotwórcze, które mogą u nas występować. Jakie rośliny z pól łąk można uprawiać na rabatach kwiatowych?

Mak polny i ogrodowy

Popularne maki polne świetnie radzą sobie zarówno na łąkach, jak i w ogrodach. Odmiany uprawne charakteryzują się znaczenie większym kwiatostanem i są bardziej ozdobne od ich łąkowych pobratymców, dlatego też można dokonać rozróżnienia na maki polne i ogrodowe. Nasiona tych pierwszych rosną w stanie dzikim na łąkach i polach, skąd łatwo możemy pozyskać ziarna do wysiewu w naszym ogrodzie. Można również zakupić nasiona – w sprzedaży znajdziemy zarówno typowe odmiany, spotykane w środowisku naturalnym, jak i – przykładowo – maki o kwiatach pełnych. 

Elementem dekoracyjnym maków jest kwiatostan, jednak po przekwitnięciu warto zebrać torebki nasienne tych kwiatów – mogą być one świetnym uzupełnieniem jesiennych suchych bukietów.

Rumianek pospolity

Roślina ta jest tyleż piękna, co pożyteczna. Kwiatostany rumianku są bowiem zarówno wspaniałą ozdobą naszych ogrodów, jak i cennym surowcem zielarskim o szerokim zastosowaniu. W stanie dzikim można spotkać go wśród pól. Roślina świetnie sprawdzi się na rabatach, stylizowanych na dawne wiejskie grządki.

Chaber bławatek

Roślina występująca dziko wyróżnia się pięknymi, niebieskimi kwiatami – warto jednak wiedzieć, ze w ostatnich latach pojawiły się również odmiany hodowlane: różowe, białe i purpurowe. W ogrodach coraz częściej można też spotkać odmiany pełne, niewystępujące praktycznie w naturze. W przeszłości również chaber bławatek stosowany był w ziołolecznictwie, w chwili obecnej przeważa jednak funkcja ozdobna. W stanie dzikim roślina jest częstym chwastem w uprawach zbóż. 

Krwawnik

Krwawnik jest kolejną rośliną, która, powszechnie spotykana wśród łąk i pól, doczekała się swoich odmian ozdobnych. Nazwa pochodzi od dawnego zastosowania medycznego – używano krwawnika do, jak łatwo się domyślić, hamowania krwotoków. W odróżnieniu od poprzednio omawianych roślin krwawnik jest wieloletnią byliną. Kwiaty odmian występujących w naturze są barwy białej, lecz w ogrodzie możemy posadzić krwawniki w kilku wariantach kolorystycznych, między innymi czerwone, pomarańczowe i fioletowe.

Inne rośliny łąkowe, które można uprawiać w warunkach ogrodowych

Oprócz wymienionych powyżej kwiatów w ogrodach spotykane są – nieco rzadziej – następujące gatunki kwitnących roślin łąkowych:

  • dziewanna wielokwiatowa,
  • ostróżeczka polna,
  • nagiętek polny,
  • złocień polny,
  • driakiew gołębia,
  • dzwonek rozpierzchły.

Kwiaty łąkowe, możliwe do uprawy w ogrodzie, nie stanowią przy tym katalogu zamkniętego – wiele ze spotykanych tam roślin może być użytych – przy odrobinie fantazji i dobrych chęci – do ozdobienia przydomowych rabat.

Kwiaty łąkowe – wymagania

Kwiaty łąkowe

Wspomniano już wcześniej, że kwiaty łąkowe charakteryzują się prostotą uprawy (również w swoich wersjach przeznaczonych do ogrodu). Niektóre z nich porastają wręcz nieużytki (na przykład maki czy dziki rumianek) lub są uważane za chwasty. Nie powinny więc sprawiać nam większych kłopotów, nawet, jeżeli nie jesteśmy wprawnymi ogrodnikami.

Warto oczywiście pamiętać, że rośliny te rosną na łąkach – większość z nich jest więc światłolubna. Nieco gorzej będą sprawować się na stanowiskach zacienionych, pod drzewami, gdzie mogą zostać zagłuszone przez gatunki preferujące cień.

Kwiaty łąkowe – zastosowanie

Kwiaty łąkowe stosuje się przede wszystkim jako samodzielną ozdobę rabat. Świetnie prezentują się zwłaszcza w połączeniu z roślinami, tradycyjnie uprawianymi w wiejskich ogródkach: aksamitkami, wyżlinem (lwią paszczą) czy łubinem oraz ze sobą nawzajem – klasyczna jest na przykład kombinacja maków z chabrami.

Osoby, które mają nieco więcej czasu, mogą pokusić się o pozyskanie surowca zielarskiego z niektórych opisanych tu roślin. Warto jednak poprzedzić to zdobyciem odpowiedniej wiedzy – pamiętając, że zioła, podobnie jak inne leki, należy stosować zgodnie z zaleceniami.

Łąki kwietne

Kwiaty łąkowe

Łąki kwietne to nowy, ale silny trend, obecny zwłaszcza w dużych miastach. Mają one przede wszystkim dawać ich mieszkańcom namiastkę tradycyjnej wiejskiej łąki w miejsce nudnego, krótko przyciętego trawnika. Rozwiązanie takie niesie jednak kilka innych korzyści. Przede wszystkim wabi pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające (trzmiele, motyle). Środowiska ekologiczne zwracają natomiast uwagę na aspekt oszczędności wody: łąki, pokryte kwiatami i wysokimi trawami lepiej ją wchłaniają i tracą wilgoć w mniejszym stopniu niż tradycyjnie przycinane trawniki.

Nie istnieją przeciwwskazania do urządzenia podobnej łąki koło własnego domu. Posłużyć mogą do tego dowolnie dobrane spośród wymienionych wyżej kwiatów łąkowych, warto jednak – dla uzyskania właściwego efektu oraz ograniczenia wymaganej pielęgnacji tak urządzonej części ogrodu – stawiać na odmiany naturalne lub jak najbardziej do nich zbliżone. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie jednej ze specjalistycznych mieszanek nasion na łąki kwietne. Zapewniają one szybki wzrost roślin (w tym celu selekcjonuje się odpowiednie ich gatunki oraz odmiany) i wysoki udział gatunków miododajnych, wabiących owady. Są w nich oczywiście obecne również trawy oraz kwiaty łąkowe i polne. Dzięki ich obecności pielęgnacja tej części ogrodu stanie się niezwykle prosta: należy po prostu skosić łąkę, co spowoduje wysianie się do gruntu nasion znajdujących się na niej roślin i automatyczne odnowienie stanu poprzedniego -,podobnie, jak ma to miejsce w naturze.

aronia berries, black chokeberry, plant
Katalog Roślin

Aronia czarna

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to krzew owocowy należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to krzew o gęstym pokroju, który osiąga wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone z delikatnymi ząbkami na brzegach. Kwiaty aronii czarnej są białe, zebrane w wiechy, które pojawiają się na końcach pędów wczesną wiosną. Owoce Najbardziej charakterystyczną […]

Czytaj więcej
Fresh ripe cos lettuce on white background
Katalog Roślin

Sałata rzymska

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana) wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jej liście są wąskie, długie i zwężają się ku końcom, tworząc kształt łódeczki. Mają jasnozielony kolor, a ich faktura jest delikatna. Roślina tworzy luźną rozetę liści, która umożliwia dostęp do światła i zapewnia dobrą wentylację. Smak i tekstura Sałata rzymska ma łagodny smak, nieco mniej […]

Czytaj więcej
Petunia flowers in bloom
Katalog Roślin

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa to popularna roślina jednoroczna, która jest powszechnie uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej piękne, obfite i kolorowe kwiaty dodają uroku i koloru przestrzeni. Wygląd Petunie ogrodowe występują w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Paleta barw obejmuje odcienie białego, […]

Czytaj więcej