Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna, znana jako Lavandula angustifolia, jest bardzo popularna. Jest to roślina, która zawsze zielona. Ma srebrzyste, pachnące liście i rośnie do 40-50 cm. Kwitnie od kwietnia do października, a jej niebieskie kwiaty mają właściwości lecznicze.

Ten kwiat możemy sadzić w ogrodzie lub mieć w domu. Oddziałuje odstraszająco na owady i działa kojąco. Lubi stanowiska słoneczne i suchą ziemię. W donicach lub w otwartym polu pięknie się prezentuje.

Na tarasie czy balkonie lawenda również będzie wspaniale wyglądać. będzie wymagać naszej troski w postaci odpowiedniego światła, wody i przycinania.

Lawenda wąskolistna to wyjątkowa roślina o pięknym zapachu. Nadaje się do ogrodu, tarasu czy balkonu. Jej pielęgnacja jest łatwa i mile wpływa na nasze samopoczucie.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAprzepuszczalna, bogata w wapń
KOLOR KWIATÓWróżowe, niebieskie, fioletowe, liliowe
KWIATYdrobne
ODCZYN GLEBYlekko zasadowa
POKRÓJkrzaczkowaty
PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIAliście, kwiaty
ZAPACHkwiaty, liście
WYSOKOŚĆ0,5 m
OKRES KWITNIENIAlipiec (VII), sierpień (VIII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIzimozielone
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, rabaty, obwódki rabat, żywopłoty, murki, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, balkony, kwiat cięty, bukiety, roślina lecznicza, roślina jadalna

Wymagania i uprawa lawendy wąskolistnej

Lawenda wąskolistna rośnie najlepiej w miejscach pełnych słońca. Lubi gleby sucha i przepuszczalne. Ważne jest, aby wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie do sadzenia.

Żyzna i przewiewna gleba to podstawa dla lawendy. Dodatkowo, ściółka z kamieni zachowuje ciepło latem. Pomaga to roślinie w przetrwaniu mroźnych zim, zwłaszcza bezśnieżnych, kiedy roślinę można okryć.

Przycinanie lawendy jest kluczowe dla jej zdrowego wzrostu. Wiosną przycina się ją o jedną trzecią. Po kwitnieniu, latem, warto to robić ponownie. Dzięki tym zabiegom, nasza lawenda będzie pięknie kwitnąć.

wymagania i uprawa lawendy wąskolistnej

Aby hodować lawendę wąskolistną, pamiętajmy o jej potrzebach. Musimy znaleźć dla niej miejsce słoneczne i suche. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Przycinanie jest też bardzo ważne. Dzięki tym staraniom, nasza lawenda przyciągnie piękne motyle do ogrodu swoim zapachem.

Pielęgnacja lawendy wąskolistnej

Opieka nad lawendą wąskolistną jest łatwa. Roślina ta lubi słońce i przewiew. Idealnie rośnie na tarasach, balkonach i w ogrodach.

Ważne jest umiarkowane podlewanie. Gleba, w której rośnie, powinna być przepuszczalna. Na dnie doniczki warto dodać otwory do odwadniania.

Pielęgnacja lawendy wąskolistnej

Wymagania pielęgnacyjne:

  • Zapewnij roślinie słoneczne i przewiewne stanowisko.
  • Podlewaj umiarkowanie, dbając o dobrze przepuszczalną glebę.
  • Utrzymuj optymalną wilgotność gleby poprzez osłanianie otworów odwadniających w donicy.
  • Przycinaj roślinę raz na wiosnę oraz po przekwitnięciu kwiatostanów latem.

Zastosowanie lawendy wąskolistnej

Lawenda wąskolistna jest rośliną, którą lubi się uprawiać. Można ją znaleźć w ogrodzie i używać do ozdabiania domu. Kwiaty tej rośliny są ładne i pachnące, dlatego często suszy się je i dodaje do bukietów.

Ale lawenda jest znana także z odstraszania owadów. Dlatego ludzie wkładają ją do szaf, by chronić ubrania.

Jej zapach działa uspokajająco, dlatego jest ceniona w aromaterapii. Z olejków eterycznych robi się perfumy i kosmetyki. Łatwo też przygotować domowe środki czystości z lawendy, jak mydła czy kule do kąpieli.

W dodatku, lawenda pięknie wygląda w ogrodzie. Jej kwiatostany i liście nadają się do dekoracji. Srebrzyste liście są ozdobą nad każdym tarasem czy balkonem.

Polecane odmiany lawendy wąskolistnej

  • ’Hidcote’ lub 'Hidcote blue’ – bardzo popularna, o ciemnych, fioletowoniebieskich kwiatach
  • ’Munstead’ – niebieskofioletowe, większe niż u innych odmian
  • ’Dwarf Blue’ – jasnofioletowa, dorasta do 25 cm
  • ’Hidcote Pink’ – o różowych kwiatach
  • ’Alba’ – białe kwiaty
  • AROMANCE® WHITE – białe kwiaty w grubym kwiatostanie

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej