Liliowiec 'Fooled me’ (Hemerocallis 'Fooled me’)

Blooming Yellow hemerocallis of large-flowered sort   Fooled Me closeup on blurred background of garden, selective focus.

Liliowiec 'Fooled me’ (Hemerocallis 'Fooled me’) to bylina znakomicie wyglądająca. Należy do rodziny żółtakowatych. Odmiana ta zaczęła być znana w 1990 roku.

Rosnąca do około 60 cm, ma wzniosły pokrój. Jej liście są długie i cienkie. Kwiaty osiągają około 12-14 cm średnicy.

Kwiaty przypominają dzwonek i są żółto-czerwone. Roślina kwitnie od czerwca do lipca. Jednak, kwiaty otwierają się tylko na jeden dzień.

Liliowiec 'Fooled me’ lubi miejsca, gdzie jest dużo słońca. Dobrze rośnie w wilgotnych glebach. Odporna jest także na mrozy. Pięknie zdobi rabaty, brzegi wód, a także ogrody.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBApiaszczysto-gliniasta, lekka, próchniczna
KOLOR KWIATÓWżółte
KWIATYduże, dzwonkowate
ODCZYN GLEBYlekko zasadowa, obojętna
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆok. 60 cm
OKRES KWITNIENIAVI, VII
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIErabaty, brzegi zbiorników wodnych

Wymagania i uprawa

Liliowiec 'Fooled me’ lubi słoneczne miejsca i gleby, które są żyzne oraz przepuszczalne. Można go wysadzić na wiosnę lub rozmnożyć poprzez podział. W okresie wegetacyjnym nie zapomnij nawozić nawozem niskozasadowym. To pomoże mu długo i pięknie rosnąć.

Regulowane podlewanie jest również kluczowe, zwłaszcza kiedy jest sucho. Ochrona przed mrozem pod koniec jesieni jest równie istotna. To sposoby, aby ta roślina mogła przetrwać i cieszyć oczy przez wiele sezonów. Liliowiec 'Fooled me’ może kwitnąć nawet 15-20 lat.

Wniosek? Potrzebuje ona tylko kilku warunków, by dobrze rosnąć. Odpowiednia gleba i odżywki sprawią, że roślina będzie zdrowa i piękna. Teraz, omówimy jak dbać o nią codziennie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja liliowca 'Fooled me’ to klucz do jego zdrowia i piękna. Dobre nawyki pielęgnacyjne zapewniają najlepsze warunki dla rozwoju i kwitnienia rośliny.

Podstawą jest częste podlewanie, zwłaszcza podczas suszy. Woda pomaga roślinie zachować odpowiednie nawilżenie i uniknąć odwodnienia. ważne jest, aby stosować gleby bogate, lekko gliniaste lub piaszczyste, które lepiej utrzymują wilgoć.

Nawożenie powinno nastąpić nawozem z niską ilością azotu w sezonie wzrostu. Względna oszczędność z nawozami azotowymi wspomoże kwitnienie przeciwko zbyt bujnej zieleni.

Na zimę roślinę trzeba przygotować. Okryjmy ją ściółką lub agrylem, aby chronić przed mrozem.

Jeśli pojawią się choroby lub szkodniki, natychmiast zareagujmy. Pielęgnowany z dbałością liliowiec jest odporny na te zagrożenia. Regularna obserwacja pozwala szybko reagować na problemy.

Uprawa liliowca 'Fooled me’ to nie tylko praca, to także ogromna nagroda w postaci kolorowych kwiatów. Dbając o niego regularnie, można cieszyć się pięknem tych roślin przez długie lata.

Zastosowanie

Liliowiec 'Fooled me’ to roślina, która pięknie kwitnie. Jej kwiaty są żółto-czerwone. Sprawia to, że nadaje się na słoneczne rabaty. Ładnie wygląda, sadzony obok innych bylin czy roślin cebulowych.

Świetnie pasuje na brzegi zbiorników wodnych. Jego kwiaty odbijają się w wodzie. Dodaje to miejscom uroku i piękna.

Liliowiec 'Fooled me’ jest popularny w ogrodach. Jego żółte kwiaty przyciągają uwagę. Dobrze wygląda z innymi roślinami, tworząc piękne kompozycje w ogrodzie.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej