Liliowiec 'X Factor’ (Hemerocallis 'X Factor’ )

Delicious creamy red-throated daylily of the Pandora's box variety in a summer sunny garden close-up

Liliowiec 'X Factor’ to mały liliowiec z pięknymi liśćmi w kolorze trawy. Jest to wspaniała dekoracja każdego ogrodu.

Może dorastać nawet do 30 cm i ma duże, brzoskwiniowe kwiaty. Te kwiaty osiągają nawet 17-18 cm. Jest piękny od czerwca do sierpnia. Czasem zakwita ponownie w sierpniu.

Roślina ta lubi słońce, ale także rośnie w miejscach lekko zacienionych. Potrzebuje gleby, której woda łatwo przesącza się. Jest idealny do różnych celów dekoracyjnych.

Można go sadzić w rabatach, w ogrodach pełnych naturalnych roślin czy we wnętrzach pojemników. Jest odporny na choroby, więc będzie żyw pięknie dłużej. Sprzedawany w pojemnikach o pojemności 1,0 l.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBApróchniczna, żyzna
KOLOR KWIATÓWwielobarwne, czerwone, żółte
KWIATYduże
WYSOKOŚĆdo 30 cm
OKRES KWITNIENIAIX, VIII, VI
STANOWISKOpółcień, słońce
ZASTOSOWANIEroślina dekoracyjna, obwódki rabat

Wymagania i uprawa

Liliowiec 'X Factor’ najlepiej się rozwija w miejscu dobrze nasłonecznionym lub trochę zacienionym. Potrzebuje podłoża, które jest przezroczyste i ogrodowe. Jest bardzo odporny na choroby i nie potrzebuje dużo wody. Dlatego pasuje do wielu rodzajów gleb.

Ta roślina jest bardzo elastyczna. Możesz ją sadzić na rabatach lub wokół iglaków. Dobrze wygląda w różnych układach ogrodu. Idealnie nadaje się do dużych skarp czy działek zbliżonych do natury. Można także trzymać ją w doniczce na balkonie.

Jest też bardzo odporna na mróz. W zimie liście opadają, ale na wiosnę roślina odradza się. To sprawia, że jest ona idealna dla naszego klimatu. Nie trzeba jej specjalnie chronić przed zimnem.

Pielęgnacja

Zachowanie liliowców w dobrej formie jest łatwe. Nie trzeba stosować skomplikowanych metod. Kluczowe jest regularne podlewanie, głównie kiedy jest sucha pogoda.

Raz do roku, na wiosnę, warto rośliny nawozić. Użyj dobrej jakości, zrównoważonego nawozu. Taki jakimiś okresach usunąć suszy oraz nawożenie rośliną zrównoważonym nawozem wieloskładnikowym raz w roku wczesną wiosną też uschnięte liście lub przekwitłe kwiaty.

Rolą ogrodnika jest także dbanie o wygląd liliowców. Po pierwszym kwitnieniu przycinaj uschnięte liście. To pomoże roślinie wyglądać pięknie. Jeżeli roślina zakwitnie ponownie, zdejmij przekwitłe kwiaty, by na nowo zakwitła.

Gdy zima nadchodzi, liście liliowców mogą zwiędnąć. Jest to naturalne. Rośliny te dobrze znoszą mrozy, więc o ich specjalną ochronę nie trzeba się martwić.

Na wiosnę, gdy miną przymrozki, usuń martwe liście. To pomoże nowym liściom rozwinąć się pięknie. Liliowiec 'X Factor’ jest gatunkiem, który jest niezwykle łatwy do pielęgnacji. Można się nim opiekować bez trudu.

Zastosowanie

Liliowiec 'X Factor’ jest świetny do różnych miejsc w ogrodzie. Nadaje kolor rabatom kwiatowym. Upiększa strefę wokół iglaków i krzewów.

Elegancko wygląda przy skarpach. Ozdabia także balkon czy taras w doniczkach.

Piękne kwiaty nadają się do wiązanek. Liliowiec ozdobi każdy ogród, od małych po ogromne przestrzenie. Pasuje do ogrodów z wodą, dodając im czaru.

Liliowiec 'X Factor’ to więcej niż dekoracja ogrodu. Dodaje piękna i magii do otoczenia. Wzbogaca aranżacje roślinne w ogrodzie.

Zastosowanie liliowca 'X Factor’Opis
Mieszae nasadzenia w ogrodzieRoślina doskonale sprawdza się jako element kompozycji rabat kwiatowych, dodając im pięknych kolorów.
Uzupełnianie przestrzeni w ogrodzieLiliowiec 'X Factor’ świetnie wygląda wokół iglaków i krzewów, dodając im przyjemnej ozdoby i kontrastu.
Wzmacnianie skarpDzięki swojemu trawiastemu ulistnieniu, liliowiec 'X Factor’ może być wykorzystany do wzmacniania skarp, zapewniając stabilność i urozmaicenie.
Uprawa pojemnikowaOdpowiednio dobrany pojemnik z liliowcem 'X Factor’ będzie piękną ozdobą balkonu czy tarasu, dodając uroku przestrzeni.
Tworzenie bukietówPiękne kwiaty liliowca 'X Factor’ mogą być używane do tworzenia pięknych bukietów, nadając im niepowtarzalnego wyglądu.

Wybrane odmiany

Liliowiec 'X Factor’ to jedna z wielu pięknych odmian. Oferują różnorodne kolory i kształty kwiatów. Oto kilka przykładów:

Liliowiec 'Stella de Oro’ ma żółte, małe kwiaty. Ich piękno robi wrażenie na wszystkich.

Liliowiec 'Happy Returns’ ma pomarańczowo-żółte kwiaty. Dodają radości i optymizmu każdemu ogrodowi.

Liliowiec 'Purple d’Oro’ oferuje fioletowe kwiaty. Tworzą one subtelność i elegancję w ogrodzie.

Liliowiec 'Pardon Me’ ma bordowo-czerwone kwiaty. To doskonała ozdoba rabaty, przyciągająca uwagę każdego.

Liliowiec 'Chicago Apache’ z czerwonymi kwiatami ma żółte gardło. Dodaje ogrodowi intensywności i pasji.

Każdy liliowiec to kwiat o niezwykłej urodzie i wytrzymałości. Dodaj je do swojego ogrodu. Będziesz cieszyć się ich pięknem przez długie lata!

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej