Łubin trwały (Lupinus polyphyllus)

Pink and purple garden lupine flowers (Lupinus polyphyllus)

Łubin trwały, znany naukowo jako Lupinus polyphyllus, to imponujący gatunek byliny z rodziny bobowatych. Ta wysoka roślina, która występuje zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Polsce, może zaskoczyć swoją skalą i uderzeniem. Osiągając wysokość od 70 do 120 cm, Łubin trwały tworzy dłoniasto złożone liście i kwiatostany, które rozkwitają w okresie od czerwca do sierpnia. Wielobarwne, motylkowe kwiaty o fioletowo-niebieskich, białych, żółtych, różowych i łososiowych odcieniach przyciągają uwagę i dodają uroku ogrodowi.

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany
GLEBAkażda ogrodowa, małe wymagania glebowe, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
KOLOR KWIATÓWłososiowe, różowe, fioletowe, liliowe
KWIATOSTANkłos, grono
KWIATYpachnące, wargowe, pojedyncze
ODCZYN GLEBYkwaśna, lekko kwaśna
OWOCEstrąki
POKRÓJwzniesiony, wyprostowany
ZAPACHkwiaty
WYSOKOŚĆ70-120 cm
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, rabaty, sadzona przy ogrodzeniach, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, kwiat cięty

Pielęgnacja łubinu trwałego

Aby zapewnić odpowiednią pielęgnację Łubinu trwałego, ważne jest regularne podlewanie rośliny. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale nie przemoczona.

Łubin trwały nie wymaga intensywnego nawożenia, ale można zastosować nawozy ogólnego użytku dla roślin kwitnących.

Przycinanie po przekwitnieniu pomoże roślinie powtórzyć kwitnienie jesienią. Ważne jest unikanie przesadzania roślin, ponieważ mają one palowy system korzeniowy i nie lubią przemieszczania się.

Aspekt pielęgnacjiOpis
PodlewanieRegularne podlewanie umiarkowanie wilgotną glebą
NawożenieZastosowanie nawozów dla roślin kwitnących
PrzycinaniePrzycięcie po przekwitnieniu, aby roślina powtórzyła kwitnienie jesienią

Zastosowanie łubinu trwałego

Łubin trwały znakomicie prezentuje się w ogrodach wiejskich i rustykalnych, ale może być także wykorzystany w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych. Możemy go zastosować w różnych miejscach, na przykład na rabatach, w kompozycjach czy też w łąkach kwietnych. Dzięki swojej imponującej wysokości i pięknym kwiaciastym kwiatom, Łubin trwały stworzy efektowne grupy na trawniku lub wśród innych bylin, jak floksy wiechowate, bodziszki, irysy, czosnki ozdobne, krwawniki, kocimiętka czy rudbekie.

Roślina cięta, taką jak Łubin trwały, może być także wykorzystana w bukietach jako kwiat cięty. Doda urokliwego wyglądu i koloru do wnętrza naszego domu lub jako podarunek dla bliskiej osoby. Zakwitłe pędy Łubinu trwałego doskonale się prezentują i zachwycają swą urodą.

Należy również wspomnieć, że Łubin trwały jest świetnym wyborem do rekultywacji słabych gleb. Jego system korzeniowy pomaga zwiększyć żyzność ziemi, co jest niezwykle istotne dla innych roślin w ogrodzie. Dodatkowo, Łubin trwały przyciąga owady zapylające, co może pomóc w utrzymaniu równowagi ekosystemu ogrodu.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej