Macierzanka wczesna 'Coccineus’ (Thymus praecox)

Flower Thymus Praecox

Macierzanka 'Coccineus’ to bylina z pięknymi, ciemnoróżowymi kwiatami. Ozdabia ogrody swoim wyglądem. Roślina jest niska i tworzy gęste kobierce. Dlatego idealnie nadaje się do dywanów roślinnych.

Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Ważne jest dla niej, by gleba była przepuszczalna. Wymagań co do ziemi nie ma wiele. Ale rośnie najlepiej na suchych glebach.

Jest mrozoodporna i dobrze znosi polskie warunki. 'Coccineus’ ładnie wygląda obok innych bylin poduszkowych. Może rosnąć na skarpach, murkach czy w pojemnikach.

Ta macierzanka jest łatwa w uprawie. Nie trzeba jej specjalnie pielęgnować. Lubi bywać przycinana, by zachować piękny wygląd. Potrzebuje też regularnego podlewania.

Można ją stosować w różnych częściach ogrodu. Idealnie komponuje się w ogrodach skalnych czy na zieleni dachowej. Dodaje uroku i górskiego klimatu.

Na rynku jest wiele odmian tej macierzanki. Jedną z nich jest 'Red Carpet’. Ma fioletowo-purpurowe kwiaty i zwarty wzrost.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆcała roślina
GLEBAmałe wymagania glebowe, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWróżowe, fioletowe
KWIATYwargowe
POKRÓJkobierce
WYSOKOŚĆdo 5 cm
OKRES KWITNIENIAV, VI
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEroślina dekoracyjna, skalniaki, obwódki rabat, murki

Wymagania i uprawa macierzanki wczesnej 'Coccineus’

Macierzanka 'Coccineus’ to piękna bylina, która rośnie nisko. Uprawa jej jest prosta, a efekty w ogrodzie warte zachodu.

Wymagania glebowe

Ta bylina lubi suche, bezużyteczne gleby. Optymalnie rośnie w słonecznym miejscu. To ważne przy wyborze stanowiska w ogrodzie dla macierzanki 'Coccineus’.

Warunki rozwoju

Jest mrozoodporna, dlatego świetnie rośnie w Polsce. Jeśli mieszkasz we wschodniej części kraju z surowymi zimami, warto ją przykryć na zimę. Zrobi to z przewiewnego materiału, zapewniając roślinie dodatkową ochronę przed mrozem.

Pielęgnacja

Ten gatunek macierzanki nie ma specjalnych wymagań co do pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie przycinać, by pozostała zwarta i piękna. Ważne jest także regularne podlewanie, szczególnie w czasie suszy, dla utrzymania optymalnej wilgotności.

Zastosowanie w ogrodzie

’Coccineus’ dobrze wygląda obok innych bylin poduszkowatych. Pasuje do skarp, murków, skalniaków i pojemników. Idealna do ogrodów skalnych, ziołowych i dla urozmaicenia kwietników i obrzeży.

Wymagania i uprawa Macierzanki wczesnej 'Coccineus’Wskazówki
StanowiskoSłoneczne
GlebaSucha i jałowa
PielęgnacjaRegularne przycinanie; regularne podlewanie w okresach suszy
Okrycie zimowe (rejony wschodnie Polski)Okrycie przewiewnym materiałem w przypadku bezśnieżnych zim
ZastosowanieSkarpy, murki, skalniaki, ogrody ziołowe, kwietniki, obrzeża

Pielęgnacja macierzanki wczesnej 'Coccineus’

Macierzanka 'Coccineus’ nie potrzebuje dużej uwagi. Ale, aby była piękna, trzeba o nią dbać.

Co jakiś czas przycinaj pędy macierzanki. W ten sposób będzie się ładnie rozwijała. Usuwaj stare lub chore gałęzie.

Uwaga na wodę! Macierzanka lubi być podlewana, ale nie za często. Źle znosi zbyt mokro.

W trakcie przekwitania, usuwaj kwiaty. Tak roślina będzie dłużej piękna. Można je ścinać albo delikatnie trzeć palcami.

Pielęgnacja Macierzanki wczesnej 'Coccineus’ 
1. PrzycinanieRegularne przycinanie pędów
2. PodlewanieRegularne podlewanie, szczególnie w okresach suszy
3. Usuwanie przekwitłych kwiatówPrzycinanie przekwitłych kwiatostanów lub delikatne przecieranie palcami

Opieka nad macierzanką 'Coccineus’ to nie wielkie wyzwanie. Ważne jest przycinanie, podlewanie i usuwanie zwiędłych kwiatuszków. To wszystko, co trzeba zrobić, by roślina rosła pięknie.

Zastosowanie macierzanki wczesnej 'Coccineus’

Macierzanka wczesna 'Coccineus’ to roślina, którą często spotykamy w ogrodach. Ma zwarty wzrost, więc świetnie się sprawdza w aranżacji przestrzeni.

Jest doskonała do ogrodów skalnych. Nadaje im naturalności i przyciąga wzrok. Jej niska postawa pasuje do ogrodowych kamieni i roślin skałkowych. Może też oplatać murki, dodając im uroku.

Ta macierzanka jest dobrym wyborem na dachy zielone. Swoim kompaktowym wzrostem ozdabia dachy. Nadaje im efekt naturalności i czyni z nich miejsce do wypoczynku.

W ogrodach ziołowych również się sprawdza. Ładnie wygląda obok ziół, takich jak rozmaryn czy mięta. Tworzy z nimi harmonijną i aromatyczną całość.

Można ją też stosować jako roślinę obwodową. Jej kwiatostan podkreśla krawędzie rabat. Dodaje im elegancji.

W donicach macierzanka wczesna 'Coccineus’ jest idealna do kompozycji. Dodaje im ładnego koloru i delikatnego zapachu.

Odmiana ta ma szerokie zastosowanie. Jej piękny wygląd upiększa każdy ogród.

Wybrane odmiany macierzanki wczesnej 'Coccineus’

Macierzanka wczesna 'Coccineus’ to piękna bylina o różnych odmianach. Każda ma inne cenne cechy dekoracyjne. Jedną z tych wyjątkowych jest 'Red Carpet’.

Odmiana 'Red Carpet’ przyciąga wzrok swoimi fioletowo-purpurowymi kwiatami. Są one jakby cennym dywanem w twoim ogrodzie. Swój urok prezentuje na skarpach, skalniakach i murkach oporowych.

Ta odmiana doskonale idzie w parze z innymi bylinami. Na przykład z goździkami, floksami szydlastymi czy żagwinami. Razem tworzą piękną i kolorową całość w twoim ogrodzie.

Kiedys wybierasz Macierzankę wczesną 'Coccineus’, wiesz, co robisz. Podkreśli ona piękno twojego ogrodu. Tworzy harmonijną przestrzeń, która z przyjemnością zaprasza do odpoczynku.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej