Mak nagołodygowy / Mak syberyjski (Papaver nudicaule)

Islandmohn

Mak nagołodygowy, znany również jako mak syberyjski lub mak islandzki, jest krótkotrwałą byliną z rodziny makowatych. Pochodzi z Azji i Ameryki Północnej, ale jest również uprawiany na całym świecie jako roślina ozdobna. Rośnie na przepuszczalnej, lekkiej glebie i osiąga wysokość od 30 do 60 cm. Kwitnie latem, tworząc duże, pojedyncze kwiaty o kolorach od białego i żółtego do pomarańczowego i czerwonego.

Mak nagołodygowy cieszy się popularnością w ogrodach wiejskich, skalniakach, rabatach, a także w pojemnikach na balkonach. Jego niezwykle piękne kwiaty dodają uroku każdej przestrzeni. Oprócz właściwości dekoracyjnych, mak nagołodygowy ma również zastosowanie w kuchni, gdzie jego nasiona i kwiaty można wykorzystać w różnych przepisach. Przyjrzyjmy się jednak bliżej wymaganiom uprawy tego fascynującego rośliny oraz sposobom jej pielęgnacji.

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAprzepuszczalna, lekka, bagienna
KOLOR KWIATÓWbiałe, żółte, pomarańczowe, czerwone
KWIATYluźne, pojedyncze, duże
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆ30-60 cm
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII, IX
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony

Wymagania i uprawa maku nagołodygowego

Mak nagołodygowy jest zwykle uprawiany jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Najlepsze rezultaty uzyskuje się na słonecznym stanowisku i na lekkiej, przepuszczalnej glebie. Roślina dobrze znosi przejściową suszę, ale nie lubi gorącego, upalnego klimatu. Jest mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia. Można go uprawiać z siewu nasion wprost do gruntu wiosną lub późnym latem. Rośliny z siewu wiosennego zakwitną w tym samym roku latem, natomiast rośliny z siewu letniego lub jesiennego zakwitną w kolejnym roku późną wiosną. Odmiany maku nagołodygowego można zakupić w sklepach ogrodniczych i wybierać te o najlepszej jakości nasion.

Pielęgnacja maku nagołodygowego

Mak nagołodygowy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Zaleca się regularne podlewanie, szczególnie w okresach suszy, aby utrzymać glebę umiarkowanie wilgotną. Nie jest konieczne dodatkowe nawożenie, ponieważ roślina dobrze rośnie na próchniczej glebie. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany z nasionami.

Nasiona maku nagołodygowego można również zakupić w sklepach ogrodniczych, gdzie cena może się różnić w zależności od dostępności i jakości nasion. Pamiętaj, aby wybierać nasiona ochronione prawem i pochodzące od renomowanych producentów, aby uzyskać najlepsze rezultaty przy uprawie maku nagołodygowego.

Wybrane odmiany

Mak syberyjski najczęściej oferowany jest w postaci wieloodmianowej mieszanki nasion o kwiatach w różnych kolorach, ale czasami można też znaleźć wyselekcjonowane odmiany jak np.:

  • ’Champagne Bubbles White’ i 'Pulchinella White’ – kwiaty białe
  • ’Champagne Bubbles Pink’ – kwiaty różowe
  • ’Champagne Bubbles Orange’ – kwiaty pomarańczowe
  • ’Pacino’ – kwiaty kremowo-żółte

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej