Mirt zwyczajny (Myrtus communis)

ギンバイカの花のアップ

Mirt zwyczajny to piękna roślina z rodziny mirtowatych (Myrtaceae) posiada wiele niezwykłych właściwości i zastosowań, które z pewnością Was zainteresują. Zapraszamy do odkrywania tajemniczych zakątków roślinnego świata!

KategoriaInformacje
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie
GLEBAżyzna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe
KWIATYpojedyncze
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna
OWOCEkuliste, owalne, jadalne
POKRÓJzwarty
PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIAliście
ZAPACHliście
OKRES KWITNIENIAV, VI, VII, VIII, IX
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEtarasy, wnętrza, miejsca eksponowane, pojemniki, balkony

Wymagania i uprawa mirtu zwyczajnego

Mirt zwyczajny, czyli Myrtus communis, to roślina, która preferuje jasne i nasłonecznione stanowisko, jednak należy unikać bezpośredniego działania słońca. Jest to roślina, która najlepiej rośnie w żyznym i przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym pH. W celu zapewnienia odpowiednich warunków dla mirtu zwyczajnego, warto zadbać o umiarkowane podlewanie. Przed kolejnym podlaniem ziemia powinna być sucha na głębokości 5-7 cm.

Uprawa mirtu zwyczajnego nie wiąże się z większymi trudnościami, ponieważ jest to roślina łatwa w uprawie. Może być rozmnażana z sadzonek pędowych lub wysianych nasion. Podczas zimy mirt zwyczajny przechodzi okres spoczynku, dlatego należy ograniczyć podlewanie i przenieść roślinę do chłodnego pomieszczenia o odpowiedniej ekspozycji światła.

wymagania mirtu zwyczajnego
Wymagania mirtu zwyczajnegoUprawa mirtu zwyczajnego
Stanowisko: jasne, nasłonecznioneRoślina łatwa w uprawie
Podłoże: żyzne, przepuszczalneMoże być rozmnażana z sadzonek pędowych lub wysianych nasion
Podlewanie: umiarkowaneOgraniczyć podlewanie podczas zimy
Przechowywać w chłodnym pomieszczeniu w okresie zimowym

Pielęgnacja mirtu zwyczajnego

Mirt zwyczajny jest rośliną, która nie wymaga częstego cięcia, jednak doskonale toleruje formowanie, pozwalając nadać mu zwarty kształt. Przycinanie w celu formowania zalecamy przeprowadzać na wiosnę. Roślina ta preferuje umiarkowane podlewanie, dlatego należy podlewać ją, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Pamiętajmy, żeby unikać nadmiernego podlewania, które może doprowadzić do gnicia korzeni.

W okresie zimowym mirt zwyczajny potrzebuje odpoczynku, dlatego należy ograniczyć podlewanie i przenieść roślinę do chłodnego i widnego pomieszczenia. To pozwoli mu na prawidłowe zregenerowanie się przed nowym sezonem wegetacyjnym.

Jednakże, warto zaznaczyć, że mirt zwyczajny jest rośliną wykazującą odporność na większość chorób i szkodników, co sprawia, że jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji.

pielęgnacja mirtu zwyczajnego
Porada pielęgnacyjnaOpis
CięcieMirt zwyczajny nie wymaga regularnego cięcia, ale dobrze znosi formowanie. Przycinanie zaleca się przeprowadzać na wiosnę, aby nadać roślinie zwarty kształt.
PodlewanieMirt zwyczajny preferuje umiarkowane podlewanie. Należy podlewać roślinę, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Unikaj nadmiernego podlewania, które może prowadzić do gnicia korzeni.
ZimowanieW okresie zimowym mirt zwyczajny potrzebuje odpoczynku. Ogranicz podlewanie i przenieś roślinę do chłodnego i widnego pomieszczenia.

Zastosowanie mirtu zwyczajnego

Mirt zwyczajny (Myrtus communis) to roślina o szerokim zastosowaniu. Jego owoce mają korzennosłodki smak i są doskonałą przyprawą do potraw mięsnych, deserów, likierów i innych słodkich dań. Liście mirtu natomiast charakteryzują się ostro-gorzkim smakiem i są wykorzystywane jako przyprawa do pieczonego mięsa, gulaszów, sałatek i innych potraw.

Gałązki mirtu są również używane w celu nadania aromatu mięsom i owocom morza. Są palone w ogniskach, tworząc unikalne połączenie zapachowe. Dodatkowo, olejek mirtowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach, pastach do zębów i dodatkach do kąpieli, dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym i odświeżającym.

Mirt zwyczajny to także popularna roślina ozdobna, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie. Jego piękne ulistnienie i pachnące kwiaty sprawiają, że mirt jest chętnie używany do dekoracji wnętrz, ogrodów i tarasów. Dzięki swoim walorom estetycznym, mirt zwyczajny nadaje każdemu pomieszczeniu wyjątkowy charakter i niesamowity klimat.

Wybrane odmiany mirtu zwyczajnego

  • Leucocarpa – podgatunek o białych owocach
  • ’Microphylla’ – odmiana karłowa, najczęściej dostępna w sklepach
  • ’Variegata’ – odmiana o biało-zielonych liściach

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej