Jak uprawiać mniszek lekarski?
Mniszek lekarski to wytrzymała roślina o pięknych kwiatach. Jej pozytywny wpływ na działanie ludzkie organizmu jest znany od wielu pokoleń. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i jak ją uprawiać.
Mniszek lekarski – najważniejsze informacje
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to pospolita roślina widywana na łąkach, trawnikach i przydomowych ogrodach. Cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, które nazywają ją dmuchawcem. Ze względu na swoją wytrzymałość i bezproblemowe przenoszenie się jej nasion może wyrosnąć w najbardziej niespodziewanym miejscu. Jest to roślina z rodziny astrowatych, a jej właściwości są znane i wykorzystywane od starożytności. Występuje na całym świecie, a pierwotny obszar jej pochodzenia to Centralna Azja. Ze względu na swoją wytrzymałość rośnie zarówno na nizinach, jak i na wysoko położonych obszarach.
Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego
Popularny mlecz jest jadalny i znajduje szerokie zastosowanie w kuchni i farmaceutyce. Można z niego wytwarzać takie przetwory jak: sok, wino, syrop oraz herbata. Stanowi skład wielu produktów leczniczych dostępny w aptekach w całym kraju. Mnisze lekarski wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, a najważniejsze z nich to:
- wspomaganie leczenia i prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego,
- działanie moczopędne,
- pozytywny wpływ na działanie układu krążenia,
- pozytywny wpływ na kondycje skóry, jest skuteczny w walce z trądzikiem,
- wspomaganie leczenia nieżytów gardła lub oskrzeli,
- działanie zapobiegające rozwojowi cukrzycy.
Uprawa mniszka lekarskiego
Pomimo tego, że mniszek lekarski to pospolita roślina coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę. Powinna być wysiewana wczesną wiosną od marca do maja. Nasiona powinny znaleźć się na głębokości 1 centymetra. Ze względu na swoją wytrzymałość sprawdzi się zarówno na jasnych, jak i na zacienionych stanowiskach. Siew można przeprowadzać w szklarni lub donicach w warunkach domowych. Sadzonki mniszka należy umieszczać w gruncie na początku lipca. Mlecz może być wsadzany do dużych ozdobnych pojemników lub na rabatę kwiatową. Podłoże, w którym znajduje się mniszek lekarski powinno być wilgotne, jest to szczególne istotne w okresie suszy. W upalne dni można go podlewać nawet dwa razy na dobę. Jest to roślina mrozoodporna, a zatem po zimie wypuszcza nowe pędy. Kwiaty i liście omawianej rośliny zbiera się w okresie wiosennym. Co ciekawe, można też wykorzystywać jej korzenie, które zawierają wiele składników odżywczych. Ich zbiór przeprowadza się na jesień.