Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora)

Coreopsis grandiflora

Nachyłek wielkokwiatowy to mała bylina. Ma regularny kształt i dorasta do 15-30 cm. Kwitnie jasnożółtymi kwiatami od maja do września. W tym czasie jego łodyżki są pokryte tymi pięknymi kwiatami.

Roślina ta ma dużo kwiatów. Nadaje się do dużych nasadzeń ogrodowych i rabat. Dodaje pięknej złotej barwy. Jest łatwa w uprawie i lubi słońce oraz przepuszczalną glebę.

Może przetrwać zimę, ale potrzebuje drenowanej ziemi. Nachyłek wielkokwiatowy jest więc w pełni mrozoodporny.

Aby hodować nachyłek wielkokwiatowy, potrzebujesz gleby, która przepuszcza wodę. Najlepiej sadzić go w pełnym słońcu. Roślina ta pięknie wygląda na rabatach.

Aby roślina dobrze rósła, trzeba ją regularnie przycinać. Woda jest ważna zaraz po posadzeniu. Jednak później nie martw się, jeśli zapomnisz o podlewaniu. Nachyłek wielkokwiatowy kupisz w doniczkach o wymiarach 9 x 9 x 10 cm.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAprzepuszczalna
KOLOR KWIATÓWżółte
KWIATOSTANkoszyczek kwiatowy
POKRÓJkrzaczkowaty, wzniesiony
WYSOKOŚĆod 60 do 90 cm
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), sierpień (VIII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEbalkony, pojemniki, rabaty, kwiat cięty

Wymagania i uprawa

Nachyłek wielkokwiatowy to piękna roślina, ale wymaga odpowiednich warunków. Potrzebuje pasującej gleby i dużo światła. Tu znajdziesz najważniejsze informacje o jej uprawie.

Gleby przepuszczalne

Ten kwiat lepiej rośnie na glebach piaszczystych. Piaszczyste grunty dają korzeniom dostęp do powietrza. Zapewniają też skuteczny drenaż.

Jeśli gleba jest zbyt gęsta, korzenie mogą zgnić. To prowadzi do problemów zdrowotnych rośliny. Ważne jest, by gleba była przepuszczalna.

Nasłonecznione miejsce

Nachyłek potrzebuje dużo słońca, aby dobrze rosło. 6 godzin nasłonecznienia dziennie to minimum, by roślina obficie kwitła i rosła silnie.

Miejsce zbyt cieniste sprawi, że łodygi się wydłużą, a kwiaty osłabną. Wybieraj więc otwarte i pełne słońca miejsca do uprawy.

Mrozoodporność

Nachyłek odporne na mróz, ale należy zadbać o glebę. Gleba musi być dobrze osuszona, by nie gromadzić wody.

Roślinę warto też okryć ściółką. To pomoże utrzymać odpowiednią wilgoć i chroni przed zimnem. Dzięki tym krokom, twój nachyłek będzie kwitnął latami.

Pielęgnacja

Nachyłek wielkokwiatowy doskonale pasuje do małych ogrodów. Może rosnąć w doniczkach oraz w ogrodach skalnych i na rabatach. Jest więc bardzo uniwersalny w użyciu.

Należy przycinać go po zwiędnięciu kwiatów. Dzięki temu będzie dłużej kwitł. Unikniemy też częstego rozsiewania nasion.

Ta roślina radzi sobie nawet bez częstego podlewania. Jest odporna na suszę. To sprawia, że jest idealna dla tych, którzy zapominają o podlewaniu.

Sadzonki nachyłka są małe, 9 x 9 x 10 cm. To ułatwia ich sadzenie i przesadzanie. Odmiana 'Presto’ nada piękna każdemu ogrodowi, przy odpowiedniej trosce.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej