Najważniejsze zasady, jak dbać o kwiaty w domu?

jak dbać o kwiaty w domu

Rośliny domowe, podobnie jak kwiaty na balkon i rośliny ogrodowe, potrzebują uwagi, a dokładniej właściwej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich samych sobie i liczyć, że wydadzą piękne plony tudzież cieszące wzrok, okazałe kwiaty. Warto dowiedzieć się, jak dbać o kwiaty w domu, by stanowiły niepowtarzalną dekorację przez możliwie jak najdłuższy czas.

Podlewanie

Zapewne nie zdziwi nikogo fakt, że podlewanie jest jedną z najważniejszych czynności jeśli chodzi o kwestię dbałości o kwiaty w domu. Tutaj nie ma sztywno ustalonej reguły, jak często należy podlewać rośliny. Każdy gatunek jest bowiem inny. Przy samodzielnym zakładaniu ogrodów trzeba poznać wymagania roślin. Nie inaczej jest wtedy, gdy decydujemy się na uprawę określonych kwiatów, roślin, drzewek ozdobnych w domu. Musimy znać ich wymagania co do nasłonecznienia, temperatury itp. Jedno jest pewne, kwiatom nie może brakować wody, nie mogą też być przelane, gdyż może skutkować to obumieraniem, gniciem i różnymi chorobami.

Zapewnienie oświetlenia

Podobnie jak przy podlewaniu, kwestia oświetlenia jest indywidualna. nie ma jednak wątpliwości, że do prawidłowego wzrostu wszystkie kwiaty na balkon, drzewka na taras, rośliny ogrodowe i domowe, potrzebują światła w odpowiednio dobranej dawce. Warto pamiętać także o przekręcaniu doniczki co jakiś czas w stronę źródła światła.

Oczyszczanie

Oczyszczanie to nic innego jak usuwanie zżółkniętych liści oraz uschniętych kwiatów czy pędów. Niepotrzebnie mogą one pobierać wartości odżywcze i wodę.

Nawożenie

Dbanie o kwiaty w domu to także dostarczanie nawozu, w którym znajdują się wartościowe składniki odżywcze. Są one niezbędne do szybkiego i niczym nieprzerwanego rozwoju, wzrostu roślin. Warto czytać etykiety, które znajdują się kwiatach, krzewach, drzewkach doniczkowych, by dowiedzieć się, jakie nawozy oraz w jakich ilościach są niezbędne do tego, by te rośliny prawidłowo rozwijały się.

A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej
Exterior of residential mansion with terrace
Aktualności Dom i balkon Ogród Zielona energia

Zielone aranżacje: Trawy ozdobne w donicach na balkon i taras. Jakie trawy ozdobne zimozielone wybrać?

Trawy ozdobne zimozielone to idealny wybór dla każdego, kto pragnie wprowadzić do swojego balkonu, tarasu czy nawet małego ogrodu element zielonej elegancji, która zachwyca przez cały rok. Ich uprawa w donicach to doskonała alternatywa dla tradycyjnych roślin doniczkowych, oferująca zarówno estetyczne, jak i praktyczne korzyści. Oto jak stworzyć efektowną aranżację z wykorzystaniem traw ozdobnych, które […]

Czytaj więcej