Najważniejsze zasady, jak dbać o kwiaty w domu?

jak dbać o kwiaty w domu

Rośliny domowe, podobnie jak kwiaty na balkon i rośliny ogrodowe, potrzebują uwagi, a dokładniej właściwej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich samych sobie i liczyć, że wydadzą piękne plony tudzież cieszące wzrok, okazałe kwiaty. Warto dowiedzieć się, jak dbać o kwiaty w domu, by stanowiły niepowtarzalną dekorację przez możliwie jak najdłuższy czas.

Podlewanie

Zapewne nie zdziwi nikogo fakt, że podlewanie jest jedną z najważniejszych czynności jeśli chodzi o kwestię dbałości o kwiaty w domu. Tutaj nie ma sztywno ustalonej reguły, jak często należy podlewać rośliny. Każdy gatunek jest bowiem inny. Przy samodzielnym zakładaniu ogrodów trzeba poznać wymagania roślin. Nie inaczej jest wtedy, gdy decydujemy się na uprawę określonych kwiatów, roślin, drzewek ozdobnych w domu. Musimy znać ich wymagania co do nasłonecznienia, temperatury itp. Jedno jest pewne, kwiatom nie może brakować wody, nie mogą też być przelane, gdyż może skutkować to obumieraniem, gniciem i różnymi chorobami.

Zapewnienie oświetlenia

Podobnie jak przy podlewaniu, kwestia oświetlenia jest indywidualna. nie ma jednak wątpliwości, że do prawidłowego wzrostu wszystkie kwiaty na balkon, drzewka na taras, rośliny ogrodowe i domowe, potrzebują światła w odpowiednio dobranej dawce. Warto pamiętać także o przekręcaniu doniczki co jakiś czas w stronę źródła światła.

Oczyszczanie

Oczyszczanie to nic innego jak usuwanie zżółkniętych liści oraz uschniętych kwiatów czy pędów. Niepotrzebnie mogą one pobierać wartości odżywcze i wodę.

Nawożenie

Dbanie o kwiaty w domu to także dostarczanie nawozu, w którym znajdują się wartościowe składniki odżywcze. Są one niezbędne do szybkiego i niczym nieprzerwanego rozwoju, wzrostu roślin. Warto czytać etykiety, które znajdują się kwiatach, krzewach, drzewkach doniczkowych, by dowiedzieć się, jakie nawozy oraz w jakich ilościach są niezbędne do tego, by te rośliny prawidłowo rozwijały się.

Green seedling of chives on marble table
Dom i balkon Ogród Trendy

Mistrzowskie sadzenie cebuli na zimę – poradnik dla każdego ogrodnika

Sadzenie cebuli na zimę to doskonały sposób na wczesne wiosenne zbiory. Ta technika uprawy, choć wymaga nieco więcej uwagi i przygotowania, nagradza nas obfitymi plonami już na początku sezonu. Aby jednak cieszyć się sukcesem, warto poznać kilka podstawowych zasad. Wybór odmiany cebuli Pierwszym krokiem w przygodzie z zimową uprawą cebuli jest wybór odpowiedniej odmiany. Odmiany […]

Czytaj więcej
Closeup photo of sprout
Aktualności Dom i balkon Ogród Trendy

Sekrety udanej uprawy pomidorów w doniczkach

Uprawa pomidorów w doniczkach to fantastyczny sposób na cieszenie się świeżymi, własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami, nawet jeśli nie dysponujemy ogrodem. Ta forma uprawy jest idealna dla mieszkańców miast, posiadaczy balkonów czy małych tarasów. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać kilka kluczowych zasad. Uprawiać pomidory – od czego zacząć? Wybór odmian Pierwszym krokiem jest wybór […]

Czytaj więcej
Woman in gray sweater carving orange pumpkin
Aktualności Dom i balkon Ogród

Odkryj smaki jesieni zamknięte w słoiku – Przetwory z dyni na zimę

Jesień to czas, kiedy dynia króluje w naszych kuchniach, oferując swoje bogactwo smaków, kolorów i aromatów. Zbierając plony, często zastanawiamy się, co zrobić z dyni na zimę, aby móc cieszyć się jej smakiem długie miesiące po sezonie. Oto przewodnik po najlepszych przetworach z dyni, które rozgrzeją każdy zimowy dzień. Jakie są najlepsze przetwory na zimę? […]

Czytaj więcej