Nasiona maku polnego jako sposób na urozmaicenie ogrodu

Przy prowadzeniu ogrodu ważne jest, by dbać o różnorodność sadzonych tam roślin. Idealnie do tego nadają się kwiaty maku polnego, które cieszą oko nawet osoby niezbyt przykładające wagę do estetyki. Oczywiście roślina ta posiada również inne właściwości, co sprawia, że szczególnie warto zastanowić się nad zasianiem jej w ogródku. Dobrze będzie więc dowiedzieć się nieco więcej jakie zastosowania mają kwiaty maku polnego.

Walory estetyczne

W pierwszej kolejności nasiona maku polnego wykorzystać można w ogrodnictwie, by urozmaicić nieco ogród. Roślina ta kojarzy się głównie z polami i łąkami, więc świetnie się sprawdzi, by dodać trochę dzikiego i naturalnego charaktery kompozycjom ogrodowym. Piękne, czerwone płatki maku dobrze nadają się do wprowadzenia kontrastu. Roślinę tę polecić można do posadzenia obok białych kwiatów jak magnolie, czy też zawilce, ale także wśród żółtego koloru narcyzów lub liliowców. Dobrą informacją, w szczególności dla początkujących ogrodników, będzie fakt, że mak polny jest wyjątkowo łatwy w sadzeniu oraz pielęgnowaniu. Wystarczy zasiać go na wiosnę, najlepiej w ziemi przepuszczalnej, ale nie jest to wymagane. Ważne jest jednak by dać poszczególnym roślinom trochę odległości między sobą, gdyż jest to mimo wszystko polny kwiat. Nasiona maku polnego w szczególności będą przydatne dla osób pragnących stworzyć ogród typu wiejskiego, ale nie jest to jedyne zastosowanie.

Lecznicze zastosowanie maku polnego

Kwiat, a dokładniej płatki, jakie otrzymuje się z nasiona maku polnego, znajdują swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Oczywiście należy uważać z tą rośliną, gdyż zawiera ona także trującą substancję o nazwie sok mleczny, ale w niewielkich dawkach i odpowiednio przygotowując same płatki, można uzyskać pozytywne efekty. Zasuszone płatki służą do tworzenia naturalnego lekarstwa na różne dolegliwości. Jedną z nich jest bezsenność oraz wszelkie schorzenia związane z nadmiernym stresem czy pobudliwością, gdyż zawiera substancję powodującą uspokojenie. Dodatkowo preparat taki będzie idealnym rozwiązaniem na kaszel i podrażnienia dróg oddechowych. Pamiętać jednak należy, że lecznicza odmiana maku jest niedozwolona do swobodnej uprawy, dlatego warto zwracać uwagę na gatunek rośliny przy zakupie. Leczniczy mak wykorzystywany jest w produkcji leków zawierających substancje psychoaktywne.

Zastosowanie kosmetyczne maku

Dość nietypowym zastosowaniem maku polnego są różnego rodzaju wyroby kosmetyczne. Jest to więc dodatkowy powód, by w przydomowym ogródku wykorzystać nasiona maku polnego i spróbować się w wyrobie naturalnych kosmetyków. W tym przypadku do produkcji korzysta się głównie z oleju, jaki ta roślina produkuje. Wyroby takie będą idealne do pielęgnacji ciała, mając właściwości nawilżające i odnawiające. Produkty z dodatkiem takiego oleju sprawdzi się m.in. do pielęgnacji i higieny:

  • Skóry suchej
  • Skóry po podrażnieniach
  • Suchych i łamliwych włosów
  • Paznokci
  • Spojówek

Warto więc spróbować i posadzić nieco kwiatów maku polnego, ze względu na uniwersalność tej rośliny. Nie tylko spełnia ona świetnie funkcję estetyczną, ale także pozwala na spróbowanie sił w tworzeniu naturalnych wytworów zdrowotnych i kosmetycznych.

jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę
Aktualności Ogród

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę? Poradnik dla sadownika!

Ochrona drzewek owocowych na zimę to jedno z najważniejszych zadań w sadownictwie, które pozwala roślinom przetrwać surowe warunki klimatyczne, a wiosną wrócić do pełni życia i owocowania. Niskie temperatury, przymrozki, silny wiatr oraz gryzonie mogą stanowić poważne zagrożenie dla drzewek, szczególnie tych młodych i wrażliwych na mróz. W tym artykule omówimy skuteczne metody zabezpieczania drzewek […]

Czytaj więcej
czy laurowiśnia gubi liście na zimę
Ogród Trendy

Czy laurowiśnia gubi liście na zimę? 

Laurowiśnia, znana również jako Prunus laurocerasus, to roślina o wszechstronnych walorach ozdobnych. Jej wiecznie zielone liście sprawiają, że jest idealnym wyborem na żywopłoty, dekoracyjne krzewy oraz rośliny doniczkowe. Wielu ogrodników zastanawia się jednak, czy laurowiśnia gubi liście na zimę i jakie kroki należy podjąć, aby odpowiednio ją zabezpieczyć przed zimą. Oto szczegółowy przewodnik dotyczący pielęgnacji laurowiśni […]

Czytaj więcej
suchy oleander po zimie
Dom i balkon Ogród

Suchy oleander po zimie — jak go uratować? 

Oleander (Nerium oleander) to wyjątkowa roślina ozdobna, która swoim egzotycznym wyglądem wzbogaca balkony, tarasy i ogrody. Jednak zima może stanowić dla tej śródziemnomorskiej rośliny duże wyzwanie. Z powodu niskich temperatur i nieodpowiedniej pielęgnacji oleandry często stają się suche i łamliwe. Co zrobić, aby uratować suchy oleander po zimie i przywrócić mu zdrowy wygląd? Dlaczego oleander wysycha […]

Czytaj więcej