Czy mak polny jest chroniony?

Czy mak polny jest chroniony?

Czy mak polny to roślina, której grozi wyginięcie i została objęta ochroną? Zdecydowanie nie.

Maki są w Polsce już od czasów neolitu i do dziś ich występowanie nie jest w żaden sposób zagrożone. Mak polny nie jest pod ochroną. Jest popularną rośliną, przez niektórych uważaną za chwast (na przykład na polach uprawnych). Jego status chwastu nie przeszkadza jednak licznym zwolennikom w celowej uprawie, co oznacza, że kwiat można spotkać w wielu ogrodach i na łąkach. Mak rośnie też dziko na rozległych terenach Polski. Mimo iż niektórzy pozbywają się tej rośliny jak problemu, nie jest to zagrożenie dla występowania gatunku w skali kraju. Poza ręką człowieka mak polny ma też kilku naturalnych wrogów.

Szkodniki atakujące mak

  • Mącznik rzekomy- powoduje białe plamy na liściach maku, a na płatkach pojawia się jasny nalot.
  • Zgorzel makowa- powoduje ciemnienie oraz osłabienie liści i łodyg.
  • Tuszel makowiec- insekt czyhający na kwiat maku.
  • Mszyca- dobrze znany wszystkim owad, który atakuje nie tylko róże.

Mączniki i zgorzele zwalcza się produktami grzybobójczymi, natomiast tuszele i mszyce- owadobójczymi. Należy pamiętać, że zainfekowane rośliny nie nadają się na kompost, ponieważ zarodniki szkodników mogą przetrwać.

Mak – nie tylko polny

Mak polny (papaver rhoeas) nie jest pod ochroną, jednak to nie jedyna odmiana tej rośliny. W naturze występuje również mak ogrodowy (papaver somniferum), wysoki i jednoroczny, mak wschodni (papaver oriental), wieloletnia odmiana o postrzępionych liściach, mak syberyjski (papaver nudicaule), którego cechą rozpoznawczą są różnokolorowe kwiaty, mak alpejski (papaver alpinum), niski, dwuletni, z żółtymi lub białymi płatkami. Wszystkie odmiany to popularne i łatwo dostępne rośliny. Żadna z nich nie jest pod ochroną.

Maku nie trzeba chronić, a czy należy chronić się przed makiem?

Mak polny to roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie. Napar z suszu działa uspakajająco, rozkurczowo i przeciwbólowo. Ma również działanie wykrztuśne. Krwistoczerwone płatki można zbierać podczas kwitnienia, natomiast nasiona dojrzewają latem. Dopiero zerwany, ususzony i odpowiednio przygotowany mak polny traci swoje trujące właściwości. Ten ciągle rosnący w ziemi, posiada sporo substancji, które mogą zaszkodzić człowiekowi. Biały, mleczny sok (zawarty na całej długości rośliny) posiada w składzie trujące alkaloidy: readynę i papawerynę, a płatki kwiatu- antocyjan.

Mak polny nie jest chroniony ale czy jest legalny?

Nie jest tajemnicą, że w maku znajdują się substancje narkotyczne. Nie chodzi jednak o mak polny, a o inny gatunek- mak leczniczy. Uprawa maku polnego nie jest w żaden sposób ograniczona prawnie, natomiast hodowanie maku leczniczego (zwanego inaczej, jak na ironię- uprawnym) jest w Polsce nielegalne (bez specjalnego zezwolenia) ze względu na zawartość związków psychoaktywnych. Należy mieć to na uwadze kupując nasiona maku, ponieważ- paradoksalnie- handel nasionami maku leczniczego jest dozwolony, zabroniony jest tylko wysiew, a raczej posiadanie rosnącej odmiany. Do odpowiedzialności karnej pociąga się nawet osoby, u których bezwiednie wystąpił samosiew tej rośliny.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej