Żmijowiec zwyczajny uprawa

Doświadczeni pszczelarze instalują ule w pobliżu bujnie kwitnących terenów, aby później zbierać bogate zbiory miodu. Nie zawsze jest możliwe przeniesienie swojej pasieki do miejsc obfitujących w kwiaty dla pszczół. Wielu z nich decyduje się na samodzielne wyhodowanie żmijowca zwyczajnego. W przypadku upraw żmijowiec jest trującym chwastem, który nie nadaje się nawet do karmienia zwierząt gospodarskich ze względu na toksyczność. Jednak ten przedstawiciel rodziny ogóreczników jest w stanie zapewnić pszczołom obfitą ucztę na długi okres czasu. Jak uprawiać żmijowiec zwyczajny? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Żmijowiec zwyczajny charakterystyka

Trawa łąkowa jest zaliczana do roślin dwuletnich. Żmijowiec zwyczajny w jednym miejscu rośnie nawet od 5 do 8 lat. Osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Ma wyprostowane łodygi, które są bardzo rozgałęzione i są pokryte włoskami. Główna część liści jest reprezentowana w postaci podstawowej rozety zwężonej do ogonków. Łodygi i przylistki są zwykle wydłużone i mają charakter lancetowatych. Jak kwitnie żmijowiec? Na wysokich szypułkach powstają miniaturowe pąki zebrane w loki. Im bliżej do końca rośliny, tym jest ich coraz więcej, dzięki czemu roślina zyskuje piramidalną strukturę.

Czas kwitnienia wynosi od 40 do 50 dni. Rozpoczyna się w czerwcu, natomiast kończy we wrześniu. Kwitnienie pąkówr o różowawym odcieniu następuje stopniowo: niektóre dojrzewają, z kolei inne wysychają. Okres kwitnienia każdego z nich waha się od 35 do 48 godzin. Przez cały okres na jednej łodydze tworzy się nawet do 1500 niebiesko-fioletowych kwiatków. Charakterystyczną cechą żmijowców jest zdolność do przetrwania nawet na niekorzystnej, skalistej ziemi.

Żmijowiec zwyczajny uprawa

Uważa się, że aby hodować roślinę, nie trzeba wybrać gleby, a także warunków klimatycznych. Dlatego do jego uprawy odpowiednia jest każda działka przydomowa. Żmijowiec zwyczajny – kiedy zbierać nasiona?

Optymalny czas siewu żmijowca zwyczajnego to wczesna wiosna, tuż po stopieniu śniegu. Tak więc przed rozpoczęciem mrozu młode kiełki rośliny są wystarczająco silne i mogą bezpiecznie przetrwać przymrozki. Jednak niektórzy próbują sadzenia rośliny zimą nawet w październiku lub listopadzie, przed przymrozkami. Istnieje jednak ryzyko, że przy silnym spadku temperatury rosnące kiełki mogą obumrzeć. Inni z kolei planują zasiew na lato. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko rozwoju wadliwych i słabszych sadzonek.

Do siewu często wybiera się zazwyczaj deszczową pogodę. W wilgotnej i luźnej glebie nasiona kiełkują szybciej i w pełni się klimatyzują. W takich przypadkach idealna jest pożywna, nawożona organicznie ziemia. Choć może przetrwać każde warunki, to wyniki będą lepsze w przypadku wyżej opisanej gleby.

Technika rolnicza uprawy siniaka obejmuje 4 proste zasady:

  • zużycie nasion wynosi 4-6 kg / ha lub 50 g /na sto;
  • głębokość osadzania – najlepiej do 1 cm;
  • odległość między rzędami powinna wynosić: 25-30 cm;
  • toczenie gleby po zasiewie.

Przed rozpoczęciem zasiewu dobrze jest przygotować glebę poprzez bruzdowanie lub zaoranie. Gdy powietrze ogrzewa się do +10 ° C, można spodziewać się pojawienie się pierwszych sadzonek.

jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę
Aktualności Ogród

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę? Poradnik dla sadownika!

Ochrona drzewek owocowych na zimę to jedno z najważniejszych zadań w sadownictwie, które pozwala roślinom przetrwać surowe warunki klimatyczne, a wiosną wrócić do pełni życia i owocowania. Niskie temperatury, przymrozki, silny wiatr oraz gryzonie mogą stanowić poważne zagrożenie dla drzewek, szczególnie tych młodych i wrażliwych na mróz. W tym artykule omówimy skuteczne metody zabezpieczania drzewek […]

Czytaj więcej
czy laurowiśnia gubi liście na zimę
Ogród Trendy

Czy laurowiśnia gubi liście na zimę? 

Laurowiśnia, znana również jako Prunus laurocerasus, to roślina o wszechstronnych walorach ozdobnych. Jej wiecznie zielone liście sprawiają, że jest idealnym wyborem na żywopłoty, dekoracyjne krzewy oraz rośliny doniczkowe. Wielu ogrodników zastanawia się jednak, czy laurowiśnia gubi liście na zimę i jakie kroki należy podjąć, aby odpowiednio ją zabezpieczyć przed zimą. Oto szczegółowy przewodnik dotyczący pielęgnacji laurowiśni […]

Czytaj więcej
suchy oleander po zimie
Dom i balkon Ogród

Suchy oleander po zimie — jak go uratować? 

Oleander (Nerium oleander) to wyjątkowa roślina ozdobna, która swoim egzotycznym wyglądem wzbogaca balkony, tarasy i ogrody. Jednak zima może stanowić dla tej śródziemnomorskiej rośliny duże wyzwanie. Z powodu niskich temperatur i nieodpowiedniej pielęgnacji oleandry często stają się suche i łamliwe. Co zrobić, aby uratować suchy oleander po zimie i przywrócić mu zdrowy wygląd? Dlaczego oleander wysycha […]

Czytaj więcej