Panel fotowoltaiczny – najważniejsze informacje

Panel fotowoltaiczny - najważniejsze informacje

Pomimo tego, iż panele fotowoltaiczne, nie są zbyt przesadnie złożonym sprzętem, ich działanie można opisać za pomocą szeregu różnych parametrów. Ponadto każdy spośród sprzedawców zachwala własne produkty, biorąc pod uwagę szczegóły, którymi jego panel fotowoltaiczny różni się od pozostałych. Ale co w rzeczywistości będzie ważne, kiedy wybieramy panele słoneczne? Na co powinno się zwracać uwagę, aby dokonać odpowiedniego wyboru? 

Panele słoneczne – jak je wybrać? 

Zanim zdecydujemy się na system paneli słonecznych, musimy odpowiedzieć sobie na parę ważnych pytań. Po pierwsze, powinniśmy się dowiedzieć i sprawdzić, jakie może być średnie zapotrzebowanie na energię w naszym domu. W takiej sytuacji, najlepiej będzie określić zużycie średnioroczne energii elektrycznej na podstawie posiadanych rachunków. Na każdym spośród posiadanych rachunków, podawana jest informacja związana ze zużytą energią za poprzedni rok. Dzięki temu, możemy się dowiedzieć, czy będzie nam potrzebny przykładowo panel fotowoltaiczny 300w, czy też może mający inną moc. Następnym krokiem celem ustalenia, jakie panele solarne najlepiej wybrać, będzie określenie, czy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną w najbliższym czasie może ulec zmianie? Czy raczej zmaleje, czy też wzrośnie? Kolejnym istotnym wątkiem, jest cel zużycia energii. Wśród najczęściej wymienianych, są: zasilanie urządzeń w gospodarstwie domowym, oświetlenie, gotowanie, zagrzanie wody użytkowej, klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie. Jeżeli te podstawowe tematy zostaną już przemyślane, powinniśmy zastanowić się nad praktyczną kwestią instalacji – czy nic nie będzie zasłaniało paneli, czy będziemy mieć do nich łatwy dostęp i co najbardziej istotne – czy konstrukcja dachu, będzie w stanie je utrzymać. 

Dobre panele solarne, to również wybranie odpowiedniej firmy – tutaj należy brać pod uwagę posiadane przez nią doświadczenie, czas bycia na rynku, referencje, jak i kompetencje zatrudnionych w niej fachowców. Warto również, abyśmy zasięgnęli podstawowej informacji na temat konstrukcji. 

Panele fotowoltaiczne – na co powinno się zwracać uwagę podczas ich wyboru? 

Zanim omówimy konkretne rodzaje paneli fotowoltaicznych warto, żebyśmy dowiedzieli się nieco więcej na temat ich najistotniejszych cech i sposobu działania. Dokonując sprawdzenia, który panel słoneczny bądź panele, będą najlepsze – warto zacząć od podstawowych kwestii. 

Jak działa ogniwo fotowoltaiczne? Chociaż instalacje fotowoltaiczne to produkty o sporym technologicznym skomplikowaniu, to proces fotowoltaicznego zjawiska, można bardzo łatwo wyjaśnić. W fotowoltaicznych ogniwach łączących się w fotowoltaiczne moduły, przewodzony jest ładunek elektryczny pod wpływem zewnętrznych czynników, w tej sytuacji temperatury oraz słonecznego promieniowania. Energia ta – ekologiczna, ekonomiczna oraz odnawialna, jest przekształcana w prąd stały. 

To właśnie w modułach dochodzi do powstania prądu stałego, który przekazywany jest do falownika (inwertera), gdzie jest przekształcany na prąd przemienny. Falownik, stanowi jedną z najistotniejszych części instalacji i odpowiada za pracę całego systemu fotowoltaicznego. 

Kilka modułów odpowiadających za zasilanie falownika, tworzy tak zwany fotowoltaiczny generator. Za ich prawidłowe ustawienie i stabilność, odpowiedzialne są wsporniki, bardzo ważne elementy w systemie fotowoltaicznym. Jaki panel solarny, będzie odpowiedni? Poniżej omówimy rodzaje tej części instalacji fotowoltaicznej. 

Panele fotowoltaiczne – rodzaje 

Na rynku, natrafimy na różne moduły fotowoltaiczne, niemniej jednak więcej cech je łączy, aniżeli dzieli. 

Konstrukcja, jaką ma panel solarny, przynosi pewien zakres informacji odnośnie modułu, ale nie stanowi najważniejszego czynnika. Od tego, jaki panel słoneczny zostanie zastosowany, ważniejsze będzie właściwe dobranie surowców i poddanie kontroli ich jakości w firmie zajmującej się ich produkcją. 

Chodzi o to, iż jeden panel słoneczny może posiadać taki sam projekt, ale w jednej fabryce znajdują się odpowiednie maszyny i pracują doświadczone osoby, a w drugiej panele składają ludzie i to od niedługiego czasu. Pomimo podobnej budowy panel słoneczny, może mieć więc różną jakość. 

Panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne – czym się różnią? 

Panele monokrystaliczne, pozwalają na uzyskanie lepszej sprawności, czyli można dzięki nim wyciągnąć większą moc z metra kwadratowego instalacji, co jest niezwykle istotne w wypadku systemów zlokalizowanych na dachu. Poza tym, monokrystaliczne moduły, są odporniejsze na niewielkie pęknięcia. Nic w tym niezwykłego, bowiem panele polikrystaliczne, to tak naprawdę scalone zbitki niewielkich kawałków krzemu. 

Z drugiej jednakże strony, panele polikrystaliczne mające moc 300Wp, to w rzeczywistości dokładnie to samo, co panele monokrystaliczne o mocy 300Wp (o ile mają one takie same wymiary). Ogniwa polikrystaliczne, będą także trochę tańsze w produkcji, co nie pozostaje bez wpływu na końcową cenę tego produktu.

Exterior of residential mansion with terrace
Aktualności Dom i balkon Ogród Zielona energia

Zielone aranżacje: Trawy ozdobne w donicach na balkon i taras. Jakie trawy ozdobne zimozielone wybrać?

Trawy ozdobne zimozielone to idealny wybór dla każdego, kto pragnie wprowadzić do swojego balkonu, tarasu czy nawet małego ogrodu element zielonej elegancji, która zachwyca przez cały rok. Ich uprawa w donicach to doskonała alternatywa dla tradycyjnych roślin doniczkowych, oferująca zarówno estetyczne, jak i praktyczne korzyści. Oto jak stworzyć efektowną aranżację z wykorzystaniem traw ozdobnych, które […]

Czytaj więcej
energia dla domu
Zielona energia

Green energia dla Twojego domu

Coraz więcej osób zaczyna przestawiać się na zieloną energię w swoich domach. Oczekuje się, że jest to trend, który będzie się rozwijał wraz z poprawą technologii. W miarę jak świat staje się bardziej świadomy ekologicznie, istnieje wiele możliwości dla ludzi, którzy chcą zmienić swoje życie, przestawiając się na zieloną energię. Jednak może być trudno wiedzieć, […]

Czytaj więcej