Papryka ozdobna / Pieprzowiec roczny / Pieprz turecki (Capsicum annuum)

Chili peppers (also chile, chile pepper, chilli pepper, or chilli, Latin: Capsicum annuum) in the green garden. Red color peppers. Close up photo.

Rosnące zainteresowanie roślinami doniczkowymi w Polsce nie jest już tylko trendem, ale stałym elementem naszego życia codziennego. Rośliny do wnętrz, dzięki swoim walorom estetycznym i zdolnościom poprawiania jakości powietrza, zdobywają serca Polaków. Wśród nich, szczególną popularnością cieszy się Papryka ozdobna, znana również jako Pieprzowiec roczny czy Pieprz turecki (Capsicum annuum), która wnosząc nie tylko zieleń, ale i feerię barw do domowych przestrzeni, staje się niekwestionowaną gwiazdą parapetów.

Uprawa Papryki ozdobnej jest przyjemnością dla hobbystów ogrodników, jak i początkujących miłośników roślin, a jej pielęgnacja Pieprzowca rocznego nie nastręcza większych trudności. Znaczenie ma jednak odpowiednie zapoznanie się z wymaganiami rośliny, by cieszyć się jej urokami również poza sezonem letnim, kiedy to przyozdobione jest najbardziej. Zastosowanie w domu tej uroczej rośliny jest równie praktyczne co dekoracyjne, dodając życia i koloru każdej przestrzeni.

KategoriaInformacje
DEKORACYJNOŚĆowocostany, owoce
GLEBAżyzna, próchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe
KWIATYniepozorne, pojedyncze, drobne
ODCZYN GLEBYobojętna
OWOCEpodłużne, owalne, jadalne
POKRÓJkrzaczkowaty
PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIAowoce
ZAPACHcała roślina
WYSOKOŚĆ30 cm
OKRES KWITNIENIAVII, VIII, IX
KOLOR OWOCÓWzielone, żółte, pomarańczowe, czerwone, granatowe
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEtarasy, wnętrza, miejsca eksponowane, pojemniki, balkony

Charakterystyka i historia pieprzowca rocznego

Podróżując przez historię Papryki ozdobnej, trafiamy do tropikalnych obszarów Ameryki, skąd została przywieziona do Europy przez portugalskich odkrywców. Szybko zdobyła uznanie wśród mieszkańców Hiszpanii i Włoch, gdzie już w XVI wieku zaczęto ją uprawiać jako roślinę doniczkową, dekorującą wnętrza domostw. Współcześnie, ta piękna i kolorowa odmiana papryki zdobywa coraz większe zainteresowanie w Polsce, nie tylko jako dekoracja pomieszczeń, ale i jako atrakcyjne urozmaicenie naszych kuchni w formie Pieprza tureckiego.

Podczas wybierania odmian papryk rocznych, ważne jest, aby nie pomylić Papryki ozdobnej z psianką pieprzową, której owoce, chociaż podobne wizualnie, są niejadalne i toksyczne. Rozpoznawalna po ciemnozielonych liściach i białych kwiatkach, Papryka ozdobna zachwyca paletą kolorów – jej owoce mogą przyjmować barwy od żółci, poprzez pomarańcz, aż po intensywną czerwień. Ich barwa zmienia się w trakcie dojrzewania, co dodatkowo przyciąga wzrok i czyni ją popularnym elementem dekoracyjnym.

Wartością dodaną dla miłośników intensywnych doznań smakowych jest fakt, że owoce Papryki ozdobnej mogą znaleźć zastosowanie w kuchni. Choć owoce są niezwykle ostre, dzięki zawartości substancji znanej jako kapsaicyna, stanowią doskonały dodatek do pikantnych potraw i marynat. Aby doświadczyć historii Papryki ozdobnej także na talerzu, wymagane jest jednak obycie z pikantnymi smakami i odpowiednia ostrożność w trakcie przygotowania – Pieprz turecki w kuchni może być wyzwaniem dla nieprzyzwyczajonych do ostrości.

 • Tropikalne pochodzenie
 • Obecność w europejskich domach od XVI wieku
 • Popularność jako roślina dekoracyjna w Polsce
 • Ostrzeżenie – nie mylić z psianką pieprzową
 • Kolorowe owoce zmieniające barwę podczas dojrzewania
 • Wykorzystanie w kuchni jako Pieprz turecki

Choć minęły wieki, Papryka ozdobna nieustannie przyciąga miłośników piękna i smaku, a także inspiruje do odkrywania nowych odmian papryk rocznych, które mogą ozdabiać nasze mieszkania oraz wzbogacać paletę smaków naszych potraw.

Papryka ozdobna – wymagania i uprawa

Zajmując się uprawą Papryki ozdobnej w domu, musimy pamiętać o zapewnieniu jej jak najlepszych warunków. Roślina ta preferuje jasne, dobrze nasłonecznione miejsca z dostępem do świeżego powietrza. Ważna jest również pielęgnacja Pieprza tureckiego, która obejmuje regularne podlewanie, by podłoże było zawsze lekko wilgotne, ale nieprzemakające. Ze względu na jej preferencje ciepłolubne, idealną temperaturą dla papryki będzie ta pokojowa, unikamy też przeciągów i nagłych zmian temperatur.

Wartość odżywczą podłoża możemy podnieść stosując nawozy, które będą wspierać roślinę w okresie wzrostu i owocowania. Wymagania Pieprzowca rocznego nie są wygórowane, jednak pomijanie nawożenia może odbić się na jakości rośliny. Z kolei, unikając przesadzania, oszczędzamy roślinie stresu, ponieważ jako gatunek jednoroczny nie potrzebuje tego zabiegu.

Owoce Pieprzowca rocznego, mimo swojego atrakcyjnego wyglądu, są wyjątkowo ostre, dlatego podczas zbioru należy zachować ostrożność, zwłaszcza chroniąc okolice oczu i skórę twarzy przed sokiem rośliny. Po zakończeniu owocowania, zalecamy zebranie nasion, które, po wysuszeniu, staną się materiałem siewnym na następny sezon. Takie działanie pozwala nam cieszyć się pięknem Papryki ozdobnej rokrocznie, dodając barwnych akcentów do naszych domowych przestrzeni.

Wybrane odmiany

 • ’Christmas Greeting’ – owoce zielone, żółte, fioletowe lub czerwone
 • ’Fiesta’ – owoce spiczaste, zmieniających barwę w trakcie dojrzewania od żółtej, poprzez pomarańczową, do czerwonej
 • ’Rising Sun’ – owoce krwisto czerwone
 • ’Red Missible’ – owoce duże, stożkowate, po dojrzeniu jasnoczerwone
 • ’Fireball’ – owoce kuliste zmieniające barwę od kremowej, poprzez pomarańczową do krwiście czerwonej

Beaucarnea recurvata or Nolina recurvata plant
Do wnętrz Katalog Roślin

Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia (Beaucarnea recurvata syn. Nolina recurvata)

Wszystko o Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia – jak pielęgnować, podlewać oraz jakie wybrać stanowisko.

Czytaj więcej
Potted African Violet (Saintpaulia ionantha)
Do wnętrz Katalog Roślin

Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)

Poznaj sekrety uprawy Fiołka afrykańskiego / Sępolii fiołkowej (Saintpaulia ionantha) – odmiany, pielęgnacja, porady dla hodowców.

Czytaj więcej
Variety of potted cyclamen persicum plants in the flowers bar.
Do wnętrz Katalog Roślin

Cyklamen perski (Cyclamen persicum)

Poznaj z nami urok Cyklamena perskiego – praktyczne wskazówki uprawy i pielęgnacji dla pięknych, zdrowych roślin w Twoim domu.

Czytaj więcej