Parzydło leśne (Aruncus dioicus)

Aruncus dioicus

Parzydło leśne, zwane też Aruncus dioicus, to piękna bylina na obsadę miejsc zielenią. Idealnie sprawdza się w ogrodach. Może dorastać nawet do 160-200 cm i rozprzestrzenia się na szerokość 1,2 m. Jej gęste kępy robią wrażenie, zwłaszcza z każdym kolejnym sezonem.

Ma charakterystyczne liście – są duże, zielone, pierzaste i ząbkowane. Również delikatnie owłosione. Kwitnie latem, w czerwcu i lipcu. Na szczycie pędów rozwijają się piękne, kremowo-białe lub zielonkawe kłosy.

Parzydło leśne najlepiej czuje się w półcieniu oraz w wilgotnych, ale drenowanych miejscach. Jest odporna na mróz. Dla miłośników ogrodów to roślina wymarzona.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany, kwiaty
GLEBAżyzna, próchniczna
KOLOR KWIATÓWbiałe, kremowe
KWIATOSTANwiechowaty
KWIATYdrobne
ODCZYN GLEBYobojętna
POKRÓJwzniesiony
ZAPACHkwiaty
WYSOKOŚĆ1,6-2 m
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOpółcień, cień
ZASTOSOWANIEparki, kwiat cięty, bukiety, ogrody wiejskie, rabaty, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody przydomowe

Wymagania i uprawa parzydła leśnego

Parzydło leśne to wytrzymała roślina o niewielkich wymaganiach. Najlepiej rośnie na glebach przeciętnych, wilgotnych i żyznych. Lubi miejsca półcieniste i cieniste, ale zniesie także słońce. Nie boi się mrozu i okrywy śnieżnej nie potrzebuje. Ważne jest, aby regularnie ją podlewać, unikając nadmiaru wody. Reaguje dobrze na nawożenie. Jest idealne do sadzenia między innymi krzewami w miejscach półcienistych, przy wschodnich ścianach budynków, w ogrodach wiejskich.

Wymagania do Parzydła leśnegoUprawa Parzydła leśnego
Rośnie najlepiej na glebach przeciętnych, wilgotnych i żyznych.Regularnie podlewać roślinę, unikać nadmiernego podlewania.
Preferuje stanowiska półcieniste i cieniste, może tolerować miejsca słoneczne.Dobrze reaguje na nawożenie.
Jest odporna na mróz, nie wymaga okrywy śnieżnej.Może być sadzone zarówno pojedynczo, jak i w grupach.
 Parzydło leśne nadaje się do sadzenia w półcienistych rabatach, przy wschodniej stronie budynków, w ogrodach wiejskich i w aranżacjach z wysokimi krzewami.

Pielęgnacja parzydła leśnego

Parzydło leśne to piękna roślina, ale wymaga troski. Aby dbać o nią w ogrodzie, trzeba trzymać się kilku prostych wskazówek.

Regularne podlewanie jest bardzo ważne dla Parzydła leśnego. Szczególnie w czasach suszy, nie zapomnij o wodzie. Staraj się, by ziemia zawsze była wilgotna. Jednakże, za dużo wody może zaszkodzić.

Usuwanie zwiędłych kwiatów ma duże znaczenie. Poprawia to wygląd i pomaga roślinie kwitnąć jeszcze raz. Możesz to zrobić, obcinając co zwiędnięte.

Opieka nad Parzydłem leśnym to przede wszystkim podlewanie i usuwanie starych kwiatów. Ta roślina jest mocna i nie potrzebuje specjalnej ochrony przed mrozem. Wystarczy o nią dbać, by cieszyć się jej urodą długo.

Zastosowanie Parzydła leśnego i wybrane odmiany

Parzydło leśne to roślina o wielu zastosowaniach, znan as Aruncus dioicus. Świetnie wygląda w półcieniu, tworząc piękne widoki dzięki dużym kwiatom. Może być sadzone na wschodzie budynków, w ogrodach wiejskich i pod drzewami.

To dobre uzupełnienie do bukietów letnich. Jego przekwitłe kwiatostany są bardzo dekoracyjne.

Jest wiele odmian Parzydła leśnego, które różnią się kolorem i wysokością. Na przykład 'Kneiffii’ ma kremowo-białe kwiaty, a 'Horatio’ żółte. Można więc dopasować roślinę do upodobań w ogrodzie.

Odmiany

  • ’Kneiffii’ – 1,2 m wys., łukowate pędy, kremowe kwiaty
  • ’Pearl White’ – 1,3 m wys., śnieżnobiałe kwiaty

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej