Pelargonia pachnąca

Close up of pelargonium flowers

Pelargonia pachnąca, znana także jako Geranium pachnące (Pelargonium graveolens), to atrakcyjna roślina, która jest szczególnie ceniona za swoje silnie aromatyczne liście. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae) i jest powszechnie uprawiana na całym świecie.

Morfologia i rozmieszczenie

Pelargonia pachnąca to bylina lub krzew o wysokości od 30 do 120 cm. Jej liście są szerokie, złożone, o piłkowanym brzegu, i mają silny, charakterystyczny zapach, który przypomina różę. Kwiaty są małe, zazwyczaj różowe lub fioletowe, zebrane w baldachogrona.

Pelargonia pachnąca pochodzi z południowej Afryki, ale jest uprawiana na całym świecie ze względu na swoje właściwości ozdobne i zapachowe.

Wymagania uprawowe

Pelargonia pachnąca jest rośliną ciepłolubną, preferującą temperatury od 15 do 25 stopni Celsjusza. Roślina ta dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje również półcień. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze zdrenowana.

Podczas sezonu wzrostu, pelargonie pachnące wymagają regularnego podlewania i zasilania nawozem dla roślin kwiatowych. Zimą rośliny powinny być przechowywane w chłodniejszym miejscu i podlewane rzadziej.

Zastosowanie

Pelargonia pachnąca jest powszechnie uprawiana jako roślina doniczkowa lub ogrodowa ze względu na swoje atrakcyjne liście i kwiaty, a przede wszystkim ze względu na intensywny, przyjemny zapach. Jest również często stosowana w aromaterapii i jako składnik naturalnych kosmetyków i perfum.

Ciekawostki

Pelargonia pachnąca jest rośliną, z której pozyskuje się olejek geraniowy, używany w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Olejek ten ma również właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Warto zauważyć, że mimo że pelargonia pachnąca jest często nazywana „geranium”, to jest to nazwa niepoprawna – prawdziwe geranium to inne rośliny z rodziny bodziszkowatych, które różnią się od pelargonii m.in. kształtem liści i kwiatów.

aronia berries, black chokeberry, plant
Katalog Roślin

Aronia czarna

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to krzew owocowy należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to krzew o gęstym pokroju, który osiąga wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone z delikatnymi ząbkami na brzegach. Kwiaty aronii czarnej są białe, zebrane w wiechy, które pojawiają się na końcach pędów wczesną wiosną. Owoce Najbardziej charakterystyczną […]

Czytaj więcej
Fresh ripe cos lettuce on white background
Katalog Roślin

Sałata rzymska

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana) wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jej liście są wąskie, długie i zwężają się ku końcom, tworząc kształt łódeczki. Mają jasnozielony kolor, a ich faktura jest delikatna. Roślina tworzy luźną rozetę liści, która umożliwia dostęp do światła i zapewnia dobrą wentylację. Smak i tekstura Sałata rzymska ma łagodny smak, nieco mniej […]

Czytaj więcej
Petunia flowers in bloom
Katalog Roślin

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa to popularna roślina jednoroczna, która jest powszechnie uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej piękne, obfite i kolorowe kwiaty dodają uroku i koloru przestrzeni. Wygląd Petunie ogrodowe występują w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Paleta barw obejmuje odcienie białego, […]

Czytaj więcej