Pelargonia pachnąca

Close up of pelargonium flowers

Pelargonia pachnąca, znana także jako Geranium pachnące (Pelargonium graveolens), to atrakcyjna roślina, która jest szczególnie ceniona za swoje silnie aromatyczne liście. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae) i jest powszechnie uprawiana na całym świecie.

Morfologia i rozmieszczenie

Pelargonia pachnąca to bylina lub krzew o wysokości od 30 do 120 cm. Jej liście są szerokie, złożone, o piłkowanym brzegu, i mają silny, charakterystyczny zapach, który przypomina różę. Kwiaty są małe, zazwyczaj różowe lub fioletowe, zebrane w baldachogrona.

Pelargonia pachnąca pochodzi z południowej Afryki, ale jest uprawiana na całym świecie ze względu na swoje właściwości ozdobne i zapachowe.

Wymagania uprawowe

Pelargonia pachnąca jest rośliną ciepłolubną, preferującą temperatury od 15 do 25 stopni Celsjusza. Roślina ta dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje również półcień. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze zdrenowana.

Podczas sezonu wzrostu, pelargonie pachnące wymagają regularnego podlewania i zasilania nawozem dla roślin kwiatowych. Zimą rośliny powinny być przechowywane w chłodniejszym miejscu i podlewane rzadziej.

Zastosowanie

Pelargonia pachnąca jest powszechnie uprawiana jako roślina doniczkowa lub ogrodowa ze względu na swoje atrakcyjne liście i kwiaty, a przede wszystkim ze względu na intensywny, przyjemny zapach. Jest również często stosowana w aromaterapii i jako składnik naturalnych kosmetyków i perfum.

Ciekawostki

Pelargonia pachnąca jest rośliną, z której pozyskuje się olejek geraniowy, używany w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Olejek ten ma również właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Warto zauważyć, że mimo że pelargonia pachnąca jest często nazywana „geranium”, to jest to nazwa niepoprawna – prawdziwe geranium to inne rośliny z rodziny bodziszkowatych, które różnią się od pelargonii m.in. kształtem liści i kwiatów.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej