Pelargonia pachnąca

Close up of pelargonium flowers

Pelargonia pachnąca, znana także jako Geranium pachnące (Pelargonium graveolens), to atrakcyjna roślina, która jest szczególnie ceniona za swoje silnie aromatyczne liście. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae) i jest powszechnie uprawiana na całym świecie.

Morfologia i rozmieszczenie

Pelargonia pachnąca to bylina lub krzew o wysokości od 30 do 120 cm. Jej liście są szerokie, złożone, o piłkowanym brzegu, i mają silny, charakterystyczny zapach, który przypomina różę. Kwiaty są małe, zazwyczaj różowe lub fioletowe, zebrane w baldachogrona.

Pelargonia pachnąca pochodzi z południowej Afryki, ale jest uprawiana na całym świecie ze względu na swoje właściwości ozdobne i zapachowe.

Wymagania uprawowe

Pelargonia pachnąca jest rośliną ciepłolubną, preferującą temperatury od 15 do 25 stopni Celsjusza. Roślina ta dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje również półcień. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze zdrenowana.

Podczas sezonu wzrostu, pelargonie pachnące wymagają regularnego podlewania i zasilania nawozem dla roślin kwiatowych. Zimą rośliny powinny być przechowywane w chłodniejszym miejscu i podlewane rzadziej.

Zastosowanie

Pelargonia pachnąca jest powszechnie uprawiana jako roślina doniczkowa lub ogrodowa ze względu na swoje atrakcyjne liście i kwiaty, a przede wszystkim ze względu na intensywny, przyjemny zapach. Jest również często stosowana w aromaterapii i jako składnik naturalnych kosmetyków i perfum.

Ciekawostki

Pelargonia pachnąca jest rośliną, z której pozyskuje się olejek geraniowy, używany w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Olejek ten ma również właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Warto zauważyć, że mimo że pelargonia pachnąca jest często nazywana „geranium”, to jest to nazwa niepoprawna – prawdziwe geranium to inne rośliny z rodziny bodziszkowatych, które różnią się od pelargonii m.in. kształtem liści i kwiatów.

Close up photography of butterfly perched on lavender flower
Aktualności Katalog Roślin Ogród Trendy

Odbicie lawendy po zimie – wiosenny przebudzenie królowej ogrodu

Po zimowym uśpieniu, lawenda budzi się do życia z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. To, kiedy lawenda odbija po zimie, zależy od wielu czynników, w tym od odmiany, lokalnych warunków klimatycznych oraz od tego, jak roślina została przygotowana do zimy. Lawenda po zimie – co warto wiedzieć? Zazwyczaj, lawenda zaczyna pokazywać znaki życia wczesną wiosną, gdy […]

Czytaj więcej
Serious female gardener checking leaves of succulent plant in garden
Aktualności Katalog Roślin Ogród Trendy

Aloes zimą w ogrodzie – jak zapewnić optymalne warunki?

Aloes, choć kojarzony głównie z ciepłymi klimatami, może być również cennym dodatkiem do ogrodu w chłodniejszych regionach, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ochrony zimowej. Zimowanie aloesu w ogrodzie wymaga szczególnej uwagi, aby roślina mogła przetrwać niskie temperatury bez uszczerbku. Jakie stanowisko dla zimującego aloesa? Jak zabezpieczyć sukulenty, zimujące w ogrodzie? Czy aloes jest łatwy w […]

Czytaj więcej
Close up of garlic
Katalog Roślin Ogród Trendy

Czy czosnek zimowy można sadzić wiosną?

Czosnek, ze swoimi liczni korzyściami zdrowotnymi i wyjątkowym smakiem, jest cenionym dodatkiem do wielu potraw. Wśród różnych typów czosnku, czosnek ozimy wyróżnia się zdolnością do przetrwania zimy i wczesnego wzrostu wiosną. Ale czy możliwe jest sadzenie czosnku ozimego wiosną? Czosnek ozimy – kompendium wiedzy Tradycyjnie, czosnek zimowy jest sadzony jesienią, co pozwala mu na zakorzenienie […]

Czytaj więcej