Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Paeonia officinalis

Piwonia lekarska, inaczej Paeonia officinalis, to gatunek z rodziny piwoniowatych. Jest cenna ze względu na kwiaty i właściwości lecznicze. Rośnie od Francji do Albanii i jest częsta w ogrodach. Jej uprawa jest prosta, a może żyć aż sto lat.

Ta piękna roślina ma działanie moczopędne i przeciwzapalne. Jest to przydatne w medycynie ludowej. Jej przeciwbakteryjne cechy są również ważne.

Piwonie lekarskie występują w kilku odmianach, różniących się kwiatami. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre części są trujące. Dlatego trzeba uważać, by nie jeść tej rośliny.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAżyzna, przepuszczalna, gliniasta
KOLOR KWIATÓWczerwone, różowe
KWIATYpełne, duże
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
OWOCEmieszek
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆ60 cm
OKRES KWITNIENIAmaj (V), czerwiec (VI)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIErabaty, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, kwiat cięty

Wymagania i uprawa

Piwonie lekarskie to niezwykłe rośliny z precyzyjnymi potrzebami hodowlanymi. Gleba, stanowisko, nawożenie – to kluczowe kwestie wpływające na ich rozwój.

Gleba pod piwonie musi być żyzna i lekko gliniasta. Taka zapewnia najlepszy wzrost. Równie ważne jest światło. Prefekt jest teren półcienisty albo słoneczny.

Regularne i dokładne nawożenie to krok do pięknie kwitnących piwonii. Wybór dla nich to naturalne nawozy, np. kompost czy obornik. Dbałość o odżywienie roślin to klucz do ich zdrowia.

Stanowisko jest nadzwyczaj istotne. Zarówno gleba, jak i słońce mają zasadnicze znaczenie. Wiedz, że mokre gleby lub ulewy mogą szkodzić roślinom.

Dbałość o detal jest krokiem do sukcesu z piwoniami lekarskimi. Odpowiednie uprawy przyniosą piękne efekty. Stała opieka nad roślinami jest kluczem.

wymagania uprawa

Pielęgnacja

Dbając regularnie o piwonie lekarskie, można zachować je zdrowe i piękne. Ważne jest, by przycinać roślinę po jej kwitnieniu. W ten sposób zapobiegniemy rozsiewaniu nasion. Usunąć należy także suche kwiatostany.

Przycięcie rośliny pomaga także zachować ładny kształt. Możemy też zbierać kwiaty w czerwcu do suszenia. Suszony kwiat będzie miał dłużej właściwości lecznicze. Korzenie piwonii zbiera się na wiosnę lub jesienią i suszy.

Dobrze wysuszone korzenie należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Miejmy je w chłodnym i suchym miejscu.

Przycinanie to nie jedyna forma pielęgnacji piwonii. Kwitnąca w czerwcu piwonia ma kwiaty, które możemy zebrać i wysuszyć. Możemy także wykopać jej korzenie do suszenia w piekarniku. Następnie suszone korzenie przechowujemy w szczelnych pojemnikach, na chłodnym i suchym miejscu.

Kiedy podziwiamy piwonię z bliska, pamiętajmy, że niektóre jej części mogą być trujące. Zawsze sprawdźmy, czy możemy ją użyć, rozmawiając z lekarzem.

Polecane odmiany

  • ’Rubra plena’ – pełne, czerwone kwiaty
  • ’Alba plena’ – pełne, białe kwiaty
  • ’Rosea plena’ – pełne, różowe kwiaty
  • ’Anemoniflora’ – soczyście różowe kwiaty

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej