Polyscias (Polyscias)

Polyscias scutellaria potted trees shop for sale, decorative deciduous plants

Ponad 90% Polaków deklaruje, że domowe rośliny są istotnym elementem ich przestrzeni mieszkalnej, podnosząc ogólną jakość życia i wprowadzając w domu atmosferę bliskości z naturą. Egzotyczne rośliny, takie jak Polyscias, znane również jako drzewa aralii, cyklicznie zdobywają uznanie jako wyjątkowe akcenty dekoracyjne wnętrz. Dotychczas, Polyscias w domu to nie tylko trend estetyczny, ale również świadomy wybór wielu entuzjastów botaniki ze względu na korzystny wpływ tych roślin na mikroklimat w pomieszczeniach.

Wśród licznych gatunków Polyscias, odmiany takie jak Polyscias balfouriana czy Polyscias fruticosa, zajmują czołowe miejsca w rankingach popularności. Ich wyjątkowa zdolność adaptacji do warunków pokojowych sprawia, że są chętnie wybierane przez miłośników zieleni w kraju. Niezależnie od tego, czy jest to minimalistyczne, nowoczesne wnętrze, czy klasyczna przestrzeń, te wspaniałe, wzniosłe rośliny z łatwością wnoszą egzotyczny charakter do każdej z nich.

KategoriaInformacje
DEKORACYJNOŚĆulistnienie, pędy
GLEBAżyzna, próchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe
KWIATOSTANkłos
KWIATYdrobne
ODCZYN GLEBYobojętna
POKRÓJwzniesiony, wąski, wyprostowany
WYSOKOŚĆ1,5-2 m
KORONAwąska, owalna
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEwnętrza, pojedynczo

Zastosowanie Polyscias

Współczesne wnętrza z roślinami otrzymują niepowtarzalny charakter dzięki dodatkowi tak wyjątkowych gatunków jak Polyscias. Te egzotyczne rośliny do wnętrz zyskują na popularności z uwagi na swoje dekoracyjne liście, przypominające formy natury z odległych tropikalnych lasów. Ze względu na różnorodność gatunków, każdy miłośnik zieleni może dobrać odpowiednią odmianę Polyscias, idealnie wpasowującą się w estetykę osobistego życiowego przestrzeni.

Polyscias, ze swoimi wyrazistymi i często wielkowymiarowymi liśćmi, prezentuje się wspaniale jako roślina soliterna w przestronnej donicy. Co więcej, entuzjaści sztuki bonsai docenią fakt, iż te rośliny można również formować, osiągając niesamowite efekty w małej skali. W przypadku przestrzeni mieszkalnych, które nie dysponują nadmiarem naturalnego światła, Polyscias zdaje egzamin jako roślina odporna na niższe oświetlenie.

 • Oczyszczanie powietrza – Polyscias usprawniają jakość powietrza w pomieszczeniu, co sprawia, że mieszkańcy odetchną pełniejszymi piersiami.
 • Tropikalny akcent – dodanie do wnętrza elementu naturalnego, jakim są egzotyczne rośliny, wprowadza harmonię oraz świeżość do domowej przestrzeni.
 • Dekoracyjne liście Polyscias – zróżnicowane w formie i odcieniach zielonego, mogą stać się wyjątkowym akcentem dekoracyjnym każdego pokoju.

Wybierając Polyscias do wnętrz naszych polskich domów, przynosimy kawałek egzotyki do naszego codziennego otoczenia, tworząc jednocześnie funkcjonalny element oczyszczający powietrze. Dlatego też, gdy mowa o wnętrzach z roślinami, nie powinno zabraknąć w nich miejsca dla tego pięknego araliowatego dodatku.

Wymagania i uprawa Polyscias

W naszej pasji do roślin araliowatych, szczególne miejsce zajmuje uprawa Polyscias, które są nie tylko dekoracyjne, ale i wymagające w odniesieniu do warunków, w jakich powinny być hodowane. Aby nasze Polyscias były zdrowe i piękne, kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu.

Podstawą prawidłowej kultury Polyscias jest zrozumienie ich preferencji co do światła. O ile lubią jasne miejsca, tak bezpośrednie promienie słoneczne mogą przyczynić się do przypalenia liści. Oferowanie im rozproszonego światła sprawia, że będą rosły zdrowo i będą nas cieszyć swym wyglądem przez długi czas.

 1. Jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem, stanowisko.
 2. Żyzna, próchniczna i przepuszczalna gleba o obojętnym pH.
 3. Stałe, ale umiarkowane podlewanie z uniknięciem zalewania rośliny.
 4. Optymalna temperatura: 22-26°C w okresie letnim i 18-22°C zimą, nie spadając poniżej 15°C.
 5. Regularne przesadzanie i przycinanie pędów dla intensywnego wzrostu i lepszego rozkrzewienia.

Przygotowując podłoże dla naszych Polyscias, powinniśmy skupić się na jego jakości. Potrzebna jest żyźna ziemia, która będzie utrzymywała wilgoć, ale jednocześnie umożliwi sprawny drenaż nadmiaru wody, zabezpieczając przed możliwością gnicia korzeni.

WarunekRola w uprawie Polyscias
OświetlenieWspiera proces fotosyntezy i zdrowy wzrost
PodłożeDecyduje o dostępności składników odżywczych i właściwym nawadnianiu
TemperaturaKluczowa dla cyklu życiowego i aktywności metabolicznej rośliny
WilgotnośćWaży na odpowiedniej kondycji liści i ich wyglądzie
PielęgnacjaPomaga w zachowaniu estetyki oraz zdrowia Polyscias

Utrzymanie stabilnych warunków jest fundamentem, aby nasze rośliny araliowate mogły okazać swój egzotyczny urok w pełni. Zasadnicze jest, by regularnie obserwować rośliny, reagując na ich potrzeby i otoczenie, które może się zmieniać z każdą porą roku. Staranny dobór stanowiska i ścisłe przestrzeganie rutyn pielęgnacyjnych gwarantują, że Polyscias będzie zdobić nasze przestrzenie swoimi pięknymi, dekoracyjnymi liśćmi przez wiele lat.

Pielęgnacja Polyscias

W naszym domowym zielniku, podobnie jak w naturalnym ekosystemie, każda roślina wymaga odpowiedniej troski, aby mogła cieszyć oko swoim zdrowym wyglądem. Pielęgnacja Polyscias nie należy do najbardziej wymagających, jednak kilka kluczowych zasad pozwoli na zachowanie tej egzotycznej rośliny w optymalnej kondycji. Najważniejsze jest odpowiednie podlewanie. Ziemia, w której mieszka nasza roślina, powinna być stale wilgotna, ale ważne, aby nie dopuścić do jej przemoczenia. Możemy wykorzystać specjalny wskaźnik wilgotności podłoża lub po prostu obserwować górną warstwę ziemi – jeśli jest sucha, to znak, że pora na podlewanie.

Aby Polyscias mogła pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również oczyszczania powietrza, należy ją umieścić w miejscu o odpowiednim mikroklimacie. Najlepiej czuje się w otoczeniu o wysokiej wilgotności, co czyni ją idealnym wyborem do łazienek lub kuchni. Nie jest ona jednak wymagająca i znajdzie swoje miejsce w różnych zakątkach domu – ważne, by nie wystawiać jej na przeciągi oraz zbyt niską temperaturę.

Warto też pamiętać o właściwym nawożeniu, które jest niezbędnym elementem pielęgnacji Polyscias. Używamy do tego celu nawozów przeznaczonych dla roślin zielonych, ale w dawkach mniejszych niż zaleca producent, by nie przeciążyć delikatnego systemu korzeniowego tej rośliny. Regularne nawożenie przyczyni się do zwiększenia odporności i wigoru, zapewniając że nasze rośliny do domu będą zdrowe i pełne życia. Pamiętajmy, że pielęgnacja roślin to nie tylko ich potrzeby fizyczne, ale także nasza cierpliwość i miłość do natury, które każdego dnia wkładamy w dbałość o zielone otoczenie.

Wybrane gatunki i odmiany

 • Polyscias scutellaria – tworzy kilka wzniesionych, sztywnych, dość grubych, drewniejących pędów i posiada gęsty, krzaczasty pokrój (wys. ok. 1,5-2 m). W górnej części pędów rozwija liczne, osadzone na niemal pionowych, cienkich, sztywnych, długich ogonkach skórzaste, okrągłe, zielone, błyszczące liście, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem i ząbkowanym brzegiem. Popularna odmiana to 'Fabian’.
 • Polyscias balfouriana – nazwa często traktowana jako synonim p. scutellaria, ale to osobny gatunek, tworzący złożone, a nie pojedyncze liście. Ciekawe odm. to 'Roble’ (liście pierzaste) i 'Marginata’.
 • Polyscias fruticosa – tworzy kilka wzniesionych, sztywnych, drewniejących pędów i posiada krzaczasty pokrój (wys. ok. 1,5-2 m). Jej liście są długie, pierzaste, złożone z długich, wąskich, lancetowatych, ząbkowanych na brzegach, zielonych listków, układających się naprzeciwległymi parami wzdłuż ogonka liściowego.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej