Rojnik murowy (Sempervivum tectorum)

Common Houseleek plant, sempervivum tectorum

Rojnik murowy, znany jako Sempervivum tectorum, to roślina, którą ludzie uwielbiają. Jest idealny na wielu miejscach, takich jak skalniaki czy dachy. Jego liście są mięsiste i zmieniają kolor w zależności od pory roku.

Od czerwca do lipca rojnik robi wrażenie swoimi różowymi kwiatami. Jest odporny na mróz, choroby i szkodniki. To czyni go świetnym wyborem nawet w trudnych warunkach.

Pamiętaj, że potrzebuje dużo słońca i dobrze odprowadzającej wody gleby. Możesz go uprawiać na różnych powierzchniach. Na rynku dostępne są odmiany o różnych kształtach i kolorach liści.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆrozety liściowe
GLEBAprzepuszczalna
KOLOR KWIATÓWróżowe
POKRÓJpłożący
WYSOKOŚĆdo 10 cm
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha, gleba sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, murki, skarpy, ogrody przydomowe

Wymagania i uprawa

Rojnik murowy, znany jako Sempervivum tectorum, jest łatwy w uprawie. Jest on bardzo odporny na trudne warunki. Potrzebuje dużo słońca.

Nie jest wymagający co do gleby. Idealnie rośnie na ubogich, suchych glebach. Takie jak piaszczyste, żwirowe i kamieniste.

Rojnik murowy świetnie pasuje na skalniaki, alpinariów i do donic. Jest odporny, więc nadaje się do obsadzania przestrzeni między skałami. Doskonale wygląda w korzystających z surowej ziemi rabatach i szczelinach skalnych.

Jest dobrym wyborem na tarasy i balkony. Może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Bardzo dobrze adaptuje się do różnych środowisk.

 Optymalne warunki uprawyNieodpowiednie warunki uprawy
NasłonecznieniePełne nasłonecznienieCień, zbyt mało światła
GlebaUboga, przepuszczalna gleba piaszczysta, żwirowa, kamienistaCiężka, gliniasta gleba

Rojnik murowy nie wymaga dużo uwagi. Uprawiaj go w pełnym słońcu na przepuszczalnej glebie. W takich warunkach pięknie rośnie i ozdabia ogród.

Jest też mrozoodporny. Dzięki temu możesz go sadzić w różnych częściach Polski i nie bać się o schorowania rośliny.

Pielęgnacja

Rojnik murowy jest bardzo odporny. Nie trzeba go często pielęgnować. Ważne jest, by ziemia była sucha, niezbyt żyzna. To pomoże roślinie zabłyszczeć swoją urodą.

Podlewaj rojnik z umiarem. Za dużo wody mu nie służy. Roślina ta, jak kaktus, gromadzi wodę w liściach. Dlatego, jeśli przesuszymy ziemię, roślinka nie ucierpi.

Roślina nie potrzebuje częstego nawożenia. Świetnie rośnie nawet w ubogiej ziemi. Możemy używać od czasu do czasu specjalnego nawozu dla doniczkowych.

Usuń z marchewki zignilizowane liście i kwiaty. To zapobiega chorobom i obumieraniu rośliny. Przycinanie nie jest konieczne, ale nie zaszkodzi uformować roślinę. Zbyt duży rojnik można skracać, by go kontrolować.

Rojnik dobrze znosi mrozy. Nie trzeba go specjalnie chronić zimą. Jest rośliną, która lubi chłodniej a nawet mrozy.

Rodzaj pielęgnacjiOpis
PodlewanieUmiejętne podlewanie, utrzymywanie umiarkowanej wilgotności gleby.
NawożenieNie wymaga częstego nawożenia, jednak można zastosować wieloskładnikowy nawóz raz w roku na wiosnę.
PrzycinanieNie jest konieczne, jednak można przycinać, aby utrzymać pożądany kształt i rozmiar rośliny.
Ochrona zimowaRojnik murowy jest odporowy na mróz i nie wymaga specjalnej ochrony w okresie zimowym.

Zastosowanie

Rojnik murowy to świetna roślina, której nie brakuje w dekoracjach ogrodowych. Charakteryzuje się niskim wzrostem i robi gęste rozetki. Dlatego pasuje do miejsc jak skalniaki, nadając im koloru i uroku. Nadaje się też na ozdoby dachów, poprawiając ich wygląd i funkcję.

Różne odmiany rojnika murowego cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Ich kolorowe liście i formy ułatwiają tworzenie pięknych ogrodów. Rośnie idealnie przy granicach, na rabatach, czy przy zagospodarowywaniu terenu o różnej wysokości.

Obecnie, coraz częściej rośliny te wykorzystuje się do zielonych dachów. Dzięki nim, dach nie tylko ładnie wygląda, ale też chroni lepiej przed zimnem i skwarą. Pokrywanie dużych powierzchni czyni dachy zielone bardziej ekologicznymi.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej