Rozchodnik okazały / Rozchodnikowiec okazały (Sedum spectabile)

Sedum spectabile

Oto Rozchodnik okazały, piękna bylina w świecie roślin ozdobnych. To wybór idealny dla miłośników ogrodów. Rozchodnikowiec okazały to również świetny wybór do ogrodu. Z łatwością wpasuje się w przestrzeń, zachwycając przez wiele lat.

Polscy ogrodnicy często decydują się na tę bylinę. Idealnie komponuje się z roślinami skalnymi. Dzięki temu, można stworzyć niepowtarzalny kącik w ogrodzie.

Zapraszamy Rozchodnik okazały do naszych ogrodów. Jego forma i kolory są zachwycające. Rozchodnik okazały to łatwy sposób na piękne kompozycje.

Z nami poznasz ten gatunek bliżej. Dowiesz się, jak ożywić ogród tą rośliną wieloletnią. Dołącz do nas i przekonaj się sam.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie
KOLOR KWIATÓWczerwone, różowe
POKRÓJwzniesiony, kępy
WYSOKOŚĆdo 0,4 m
OKRES KWITNIENIAsierpień (VIII), wrzesień (IX)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, rabaty

Charakterystyka i dekoracyjność rozchodnika okazałego

Wzrost Rozchodnika okazałego i jego niezwykły Wygląd Rozchodnika okazałego przyciągają uwagę. Roślina ta osiągając wysokość około 50 cm, tworzy półkoliste kępy. Dodają one ogrodowi struktury i piękna.

Co więcej, liście rozchodnika są wyjątkowo dekoracyjne. Mają jasnozielony kolor, są mięsiste z szarawym nalotem. Dzięki temu roślina wygląda pięknie przez cały sezon, nie tylko gdy kwitnie.

Latem rozchodnik pokazuje swoje piękno w pełni. Kwitnie długimi, różowymi lub czerwonymi kwiatami od sierpnia do października. Te kwiaty tworzą barwne akcenty w ogrodzie, wnosząc do niego życie.

  • Wysokość: około 50 cm
  • Struktura: zwarte, półkoliste kępy
  • Kolor liści: jasnozielony z szarawym nalotem
  • Okres kwitnienia: sierpień-październik
  • Kolor kwiatostanów: różowy lub czerwony

Rozchodnik okazały zachwyca przez cały rok. Ale najbardziej w okresie kwitnienia. Jego piękne proporcje i kolorowe kwiatostany czynią go ozdobą każdego ogrodu.

Wymagania i uprawa rozchodnika okazałego / rozchodnikowiec okazałego

Aby Rozchodnikowiec okazały zachwycał nas urodą, musimy mu zapewnić odpowiednie warunki. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, ale poradzi sobie też w półcieniu. Ważne, aby gleba była lekka, dobrze przepuszczalna i umiarkowanie zasobna w składniki odżywcze. Idealne będzie podłoże żyzne, ale niezbyt bogate.

Podlewanie Rozchodnika okazałego nie jest często konieczne. Jednak w czasie suszy warto je zwiększyć. Roślina ta łatwo się pielęgnuje, potrzebuje jedynie umiarkowanego podlewania. Nawożenie też jest proste – wystarczy podać mu nawóz wieloskładnikowy na wiosnę, co wspomoże wzrost i kwitnienie.

Możemy łatwo rozmnożyć Rozchodnik okazały w naszym ogrodzie. Do rozmnażania nadają się podział kęp lub sadzonki. Wiosna lub jesień to najlepsze pory na podział. Daje to roślinie czas na aklimatyzację. Sadzonki najlepiej ukorzeniać w mieszance ziemi ogrodowej i torfu. Teraz wiemy już, jak zapewnić Rozchodnikowi okazałemu doskonałe warunki. To praktyczna i dekoracyjna roślina, która ozdobi nasz ogród, gdy spełnimy jej proste wymagania.

Ciekawe odmiany

  • ’Brilliant’ – jedna z najbardziej pospolitych, kwiaty jasnoróżowe
  • ’Mr Goodbud’ – kwiaty intensywnie ciemno-różowe
  • ’Cherry Truffle’ – cała roślina ciemno-purpurowo-fioletowa, kwiaty różowe zebrane w dość małe kwiatostany

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej