Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida)

rudbeckia fulgida var speciosa "goldsturm"

Rudbekia błyskotliwa to roślina o żółtych kwiatach i rodowodzie nazwanym 'Goldsturm’. Kwitnie od sierpnia do października. Jej kwiaty mają do 12 cm średnicy i są złotożółte z ciemnym środkiem.

Odmiana 'Goldsturm’ może osiągnąć 60 cm wysokości. Tworzy piękne kępy, które ozdabiają ogród. Ten gatunek jest bardzo trwały i małe wymagania.

Rudbekia błyskotliwa jest prosty w uprawie. Łatwo znosi różne gleby i mróz. Jest świetna do ogrodów jako roślina cięta lub do pojemników.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian tej rośliny. Różnią się one między innymi wysokością i kolorami kwiatów.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAkażda ogrodowa, małe wymagania glebowe
KOLOR KWIATÓWżółte
KWIATOSTANbaldachogrono, wiechowaty, koszyczek kwiatowy
KWIATYjęzyczkowate, rurkowe, duże
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆ40-60 cm
OKRES KWITNIENIAVII, VIII, IX, X
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, rabaty, sadzona przy ogrodzeniach, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, kwiat cięty, bukiety

Wymagania i uprawa

Rudbekia błyskotliwa to bylina, która mało wymaga i jest łatwa w pielęgnacji. Najlepiej czuje się na słonecznych, ciepłych miejscach. Lubi gleby średnio żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, z lekko kwaśnym odczynem.

Jest odporna na mróz, więc nie musimy martwić się o zimę. Na wiosnę usuwamy stare pędy, aby dać miejsce nowym. Można ją posadzić na rabatach, w ogrodzie i nawet w doniczkach.

Pielęgnacja

Pielęgnacja rudbekii błyskotliwej jest łatwa. Ważne jest, by zwracać uwagę na kilka elementów. Są to m.in. podlewanie i przycinanie.

  1. Podlewanie: W czasach długiej suszy, należy regularnie podlewać rudbekię. Roślina potrzebuje wilgoci w ziemi. Dlatego ważne jest, aby zapewniać jej stałe nawilżenie.
  2. Przycinanie: Usuwanie zwiędłych kwiatów sprawia, że rudbekia zacznie ponownie kwitnąć. Jeśli to zignorujemy, roślina zacznie produkcję nasion. To może spowodować mniej kwiatów i mniej obfite kwitnienie.
  3. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów: Usuwaj zwiędłe kwiatostany, aby roślina wyglądała ładnie i kwitła dłużej. To łatwe podczas podlewania lub przycinania.

Rudbekia błyskotliwa rzadko zapada na choroby czy jest atakowana przez szkodniki. Dlatego jej pielęgnacja jest prosta. Nie trzeba używać pestycydów ani innych środków ochrony roślin.

Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Regularne sprawdzanie stanu rośliny pozwoli cieszyć się z pięknego wyglądu przez lata.

Zastosowanie

Rudbekia błyskotliwa, znana jako Rudbeckia fulgida, pięknie ożywia jesienne rabaty. Jej żółte kwiaty przyciągają uwagę i nadają efektowny wygląd ogrodowi. Nadaje się też idealnie do bukietów jako kwiat cięty, ponieważ jest trwała.

Aby uzyskać kolorowe plamy w ogrodzie, posadź Rudbekię błyskotliwą w grupach. Kombinuje pięknie z jeżówkami, nachyłkami i przetacznikami. Idealnie sprawdza się na rabatach i w pojemnikach, dodając im uroku. Dodaje koloru także parkom i przestrzeniom publicznym.

Jednym z jej wielkich plusów jest przyciąganie owadów, bo jest miododajna. Jej kwiatostany długo zachowują świeżość, więc świetnie się nadają jako kwiaty cięte. To sprawia, że jest uwielbiana przez ogrodników i miłośników piękna ogrodów.

Polecane odmiany

  • ’Goldsturm’ – (R. fulgida var. sullivantii) wysoka odmiana o kwiatach żółtych i brązowym środku – jako jedyna wśród rudbekii potrzebuje wilgotnej gleby
  • ’Golden Glow’ – odmiana o pełnych kwiatach

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej