Skuteczne sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu

jak odstraszyć gołębie z balkonu

Mieszkańcy blokowisk znają dobrze problem nieproszonych gości, którymi są właśnie gołębie. Ptaki te, od dawna już upodobały sobie przesiadywanie na poręczach balkonów, zostawiając po sobie nieporządek, który właściciele mieszkań muszą nieustannie sprzątać. Okazuje się jednak, że nie musimy się na te częste wizyty godzić. Jak odstraszyć gołębie z balkonu?. Istnieje na to kilka skutecznych sposobów.


Dlaczego gołębie tak bardzo upodobały sobie balkony?


Okazuje się, że to ludzie nauczyli gołębie przesiadywać tam, gdzie mogą liczyć na pokarm. Ptaki te możemy zobaczyć w zasadzie wszędzie, szczególnie tam gdzie jest duże skupisko osób. Dla gołębi jest to więc szansa na łatwy pokarm. Dodatkowo, są to zwierzęta udomowione, hodowane przez człowieka. Nic więc dziwnego, że ich instynkt, każe im przesiadywać tam, gdzie mogą liczyć na bliski kontakt z ludźmi. Zdarzyło się pewnie nie raz, że sami zimą je dokarmiamy. To właśnie dlatego, czują się zaproszone na nasz balkon, który często postrzegają jako stołówkę.


Jak odstraszyć gołębie z balkonu?


Przede wszystkim należy pamiętać, że są to żywe istoty, dlatego mimo nieustannych wizyt, nie powinniśmy podejmować zbyt radykalnych kroków. Nie możemy dopuścić się ich okaleczenia czy skrzywdzenia. Z tego powodu, zabronione jest:

• stosowanie hukowych armatek, które te ptaki ogłuszają.
• strzelanie do nich z broni palnej.
• używanie kolców, które są nieprawidłowo zamontowane, czyli nie mają silikonowych nakładek.
• stosowanie różnego rodzaju trutek.

Jak więc możemy odstraszyć gołębie z balkonu? Okazuje się, że są na to bezpieczne i sprawdzone sposoby. Zaliczamy do nich:


• siatka na gołębie- to sposób bezpieczny, a zarazem taki, który zniechęci gołębie do przesiadywania na naszym balkonie. Może być ona wykonana z cienkich żyłek, a także wzmocniona drutem. Z daleka nie będzie ona widoczna, co nie wpłynie na estetykę balkonu.
• figurka kruka- zamocowanie na balkonie figurki kruka lub innego drapieżnego ptaka, skutecznie odstraszy gołębie. Są to niezwykle inteligentne ptaki, więc mogą one co prawda odkryć, że jest to jedynie atrapa. Skuteczność tej metody, zależy więc przede wszystkim od sposobu zamocowania figurki. Warto, zamiast sztywnego mocowania, zastosować żyłki lub cienkie linki. W ten sposób wiatr będzie poruszać atrapą, co sprawi, że w oczach gołębi, będzie ona wyglądała na żywą.
• dekoracje balkonu- ciekawym sposobem jest przyozdobienie balkonu np. dziecięcymi wiatraczkami i innymi akcesoriami. Gołębie instynktownie szukają miejsc bezpiecznych i spokojnych. Kolorowe, ruszające się i hałasujące ozdoby, zniechęcą je do przesiadywania na naszym balkonie.

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej
Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny
Aktualności Ogród

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga? Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie. Skąd ta […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej