Skuteczne sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu

jak odstraszyć gołębie z balkonu

Mieszkańcy blokowisk znają dobrze problem nieproszonych gości, którymi są właśnie gołębie. Ptaki te, od dawna już upodobały sobie przesiadywanie na poręczach balkonów, zostawiając po sobie nieporządek, który właściciele mieszkań muszą nieustannie sprzątać. Okazuje się jednak, że nie musimy się na te częste wizyty godzić. Jak odstraszyć gołębie z balkonu?. Istnieje na to kilka skutecznych sposobów.


Dlaczego gołębie tak bardzo upodobały sobie balkony?


Okazuje się, że to ludzie nauczyli gołębie przesiadywać tam, gdzie mogą liczyć na pokarm. Ptaki te możemy zobaczyć w zasadzie wszędzie, szczególnie tam gdzie jest duże skupisko osób. Dla gołębi jest to więc szansa na łatwy pokarm. Dodatkowo, są to zwierzęta udomowione, hodowane przez człowieka. Nic więc dziwnego, że ich instynkt, każe im przesiadywać tam, gdzie mogą liczyć na bliski kontakt z ludźmi. Zdarzyło się pewnie nie raz, że sami zimą je dokarmiamy. To właśnie dlatego, czują się zaproszone na nasz balkon, który często postrzegają jako stołówkę.


Jak odstraszyć gołębie z balkonu?


Przede wszystkim należy pamiętać, że są to żywe istoty, dlatego mimo nieustannych wizyt, nie powinniśmy podejmować zbyt radykalnych kroków. Nie możemy dopuścić się ich okaleczenia czy skrzywdzenia. Z tego powodu, zabronione jest:

• stosowanie hukowych armatek, które te ptaki ogłuszają.
• strzelanie do nich z broni palnej.
• używanie kolców, które są nieprawidłowo zamontowane, czyli nie mają silikonowych nakładek.
• stosowanie różnego rodzaju trutek.

Jak więc możemy odstraszyć gołębie z balkonu? Okazuje się, że są na to bezpieczne i sprawdzone sposoby. Zaliczamy do nich:


• siatka na gołębie- to sposób bezpieczny, a zarazem taki, który zniechęci gołębie do przesiadywania na naszym balkonie. Może być ona wykonana z cienkich żyłek, a także wzmocniona drutem. Z daleka nie będzie ona widoczna, co nie wpłynie na estetykę balkonu.
• figurka kruka- zamocowanie na balkonie figurki kruka lub innego drapieżnego ptaka, skutecznie odstraszy gołębie. Są to niezwykle inteligentne ptaki, więc mogą one co prawda odkryć, że jest to jedynie atrapa. Skuteczność tej metody, zależy więc przede wszystkim od sposobu zamocowania figurki. Warto, zamiast sztywnego mocowania, zastosować żyłki lub cienkie linki. W ten sposób wiatr będzie poruszać atrapą, co sprawi, że w oczach gołębi, będzie ona wyglądała na żywą.
• dekoracje balkonu- ciekawym sposobem jest przyozdobienie balkonu np. dziecięcymi wiatraczkami i innymi akcesoriami. Gołębie instynktownie szukają miejsc bezpiecznych i spokojnych. Kolorowe, ruszające się i hałasujące ozdoby, zniechęcą je do przesiadywania na naszym balkonie.

Green seedling of chives on marble table
Dom i balkon Ogród Trendy

Mistrzowskie sadzenie cebuli na zimę – poradnik dla każdego ogrodnika

Sadzenie cebuli na zimę to doskonały sposób na wczesne wiosenne zbiory. Ta technika uprawy, choć wymaga nieco więcej uwagi i przygotowania, nagradza nas obfitymi plonami już na początku sezonu. Aby jednak cieszyć się sukcesem, warto poznać kilka podstawowych zasad. Wybór odmiany cebuli Pierwszym krokiem w przygodzie z zimową uprawą cebuli jest wybór odpowiedniej odmiany. Odmiany […]

Czytaj więcej
Closeup photo of sprout
Aktualności Dom i balkon Ogród Trendy

Sekrety udanej uprawy pomidorów w doniczkach

Uprawa pomidorów w doniczkach to fantastyczny sposób na cieszenie się świeżymi, własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami, nawet jeśli nie dysponujemy ogrodem. Ta forma uprawy jest idealna dla mieszkańców miast, posiadaczy balkonów czy małych tarasów. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać kilka kluczowych zasad. Uprawiać pomidory – od czego zacząć? Wybór odmian Pierwszym krokiem jest wybór […]

Czytaj więcej
Woman in gray sweater carving orange pumpkin
Aktualności Dom i balkon Ogród

Odkryj smaki jesieni zamknięte w słoiku – Przetwory z dyni na zimę

Jesień to czas, kiedy dynia króluje w naszych kuchniach, oferując swoje bogactwo smaków, kolorów i aromatów. Zbierając plony, często zastanawiamy się, co zrobić z dyni na zimę, aby móc cieszyć się jej smakiem długie miesiące po sezonie. Oto przewodnik po najlepszych przetworach z dyni, które rozgrzeją każdy zimowy dzień. Jakie są najlepsze przetwory na zimę? […]

Czytaj więcej