Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Salvia nemorosa

Szałwia omszona, znana jako Salvia nemorosa, jest byliną z długim kwitnieniem. Jest bardzo lubiana ze względu na swoje piękne kwiaty. Rośnie dobrze w różnych miejscach i nie potrzebuje dużo uwagi. Jej unikalne cechy sprawiają, że to dobry wybór do ogrodu.

Szałwia omszona potrzebuje dobrej ziemi i lubi suchą pogodę. To ważne, aby wiedzieć, jak odpowiednio o nią zadbać. Wtedy będziemy mogli podziwiać jej kwiaty przez wiele sezonów.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany, kwiaty
GLEBAżyzna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe, różowe, niebieskie, fioletowe
KWIATOSTANkłos
POKRÓJwzniesiony, kępy
ZAPACHkwiaty, liście
WYSOKOŚĆ0,4 – 0,6 m
OKRES KWITNIENIAmaj (V), czerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEtarasy, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, murki, skarpy, pojedynczo, w grupie, duże ogrody, pojemniki, kwiat cięty

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) – pielęgnacja

Szałwia omszona to roślina, którą łatwo się uprawia. Nie trzeba jej specjalnie troszczyć, by pięknie rosła. Oto, jak dbać o szałwię omszoną:

  1. Przycinanie: Zbieranie uschniętych kwiatostanów pomaga roślinie kwitnąć dłużej. Taki zabieg ułatwia roślinie wytwarzać nowe pąki. Dzięki temu roślina dłużej wygląda pięknie.
  2. Przycinanie wiosenne: Na początku wiosny warto obciąć szałwię blisko ziemi. To skłania roślinę do nowego wzrostu. Spowoduje to, że roślina będzie miała gęstsze liście.
  3. Nawożenie: Na zwykłej ziemi nasza szałwia ładnie rośnie i kwitnie. Ale na uboższych glebach można użyć trochę nawozu. Może to być na przykład kompost, który dodaje skrzydeł roślinie.

Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów i właściwe nawożenie sprawią, że szałwia omszona zakwitnie pięknie.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) – zastosowanie

Szałwia omszona, znana jako Salvia nemorosa, to roślina ogrodowa. Idealnie wygląda z innymi roślinami na rabatach. Można ją sadzić obok róż i fiołków.

Nie tylko w ogrodzie, szałwia omszona pasuje też na balkony i tarasy. W doniczkach nadaje im uroku.

zastosowanie szałwii omszonej na balkonie
ZastosowanieOpis
Grupowe nasadzeniaSzałwia omszona doskonale komponuje się w grupowych nasadzeniach, tworząc efektowne zestawienia kolorów i tekstur.
Balkony i tarasyZe względu na zwarty pokrój i niewielkie rozmiary, szałwia omszona jest często stosowana w pojemnikach na balkonach i tarasach, dodając im uroku i koloru.

Polecane odmiany

  • ’Blue Marvel’
  • ’Ostrfriesland’
  • ’Blue Field’
  • ’Blaukönigin’ – kwiaty fioletowo-niebieskie
  • ’New Dimension Rose’ – kwiaty gęste, różowe, wys. ok. 30 cm,
  • ’Adrian’ – bardziej od innych wrażliwa na mróz, kwiaty białe
  • ’Amethyst’ – kwiaty różowo-fioletowe

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej