Szkarłatka amerykańska (Phytolacca decandra)

Phytolacca decandra,  indian pokeweed ripening black fruits on branches.

Zacznijmy od statystyk – Szkarłatka amerykańska, również znana jako Phytolacca decandra, to gatunek rośliny z rodziny szkarłatkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale zdobyła popularność na całym świecie, w tym w Polsce. Ta imponująca bylina może dorastać nawet do 3 metrów wysokości, co czyni ją jednym z najwyższych gatunków w swojej rodzinie.

Przyciągająca uwagę czerwona barwa pędów i szeroko rozgałęzione pędy czynią Szkarłatkę amerykańską kuszącym elementem dekoracyjnym. Jej jajowate liście o gładkich brzegach dodają uroku jej imponującemu wyglądowi. Kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarzając piękne kwiaty zebrane w kłosy, które przekwitają, dając początek czarnym jagodom.

Szkarłatka amerykańska jest rośliną wymagającą stanowiska słonecznego i próchniczej gleby, ale dzięki swojej tolerancji na suszę, jest stosunkowo łatwa w uprawie. W Polsce, na zachwyt ogrodników, jest uprawiana jako roślina ozdobna, szczególnie znaleziona w ogrodach naturalistycznych.

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany, owocostany, pędy
GLEBApróchniczna
KOLOR KWIATÓWbiałe
KWIATOSTANgrono
KWIATYluźne, pachnące
ODCZYN GLEBYobojętna
OWOCEjagody
POKRÓJrozłożysty, krzaczkowaty
PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIAroślina trująca
WYSOKOŚĆ2-3 m
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII
KOLOR OWOCÓWzielone, czarne
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEogrody przydomowe, roślina lecznicza, rabaty, pojedynczo

Wymagania i uprawa szkarłatki amerykańskiej

Szkarłatka amerykańska jest rośliną niezbyt wymagającą. Preferuje stanowiska słoneczne, ale toleruje również półcień. Co do gleby, nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej rośnie na żyznej i próchnicznej ziemi. Jest tolerancyjna na suszę, ale wymaga umiarkowanego podlewania w okresach suchych. Na zimę wskazane jest delikatne przykrycie rośliny, szczególnie podczas mrozów bezśnieżnych. Szkarłatkę amerykańską można rozmnażać z nasion, które wysiewa się jesienią bezpośrednio do gruntu. Można również stosować moczenie nasion w kwasie siarkowym, aby ułatwić kiełkowanie.

uprawa szkarłatki amerykańskiej

Zastosowanie

Szkarłatka amerykańska ma różne zastosowania. Jest często wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach, szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Jej imponujący wygląd i duże rozmiary sprawiają, że nadaje się jako pojedyncza roślina soliterowa lub jako element kompozycji ogrodowych.

Młode pędy szkarłatki można spożywać po ugotowaniu, mają one wartość kulinarą. Sok z owoców szkarłatki, po odpowiedniej przeróbce, był wykorzystywany do barwienia niektórych gatunków win.

Ponadto, szkarłatka amerykańska jest wykorzystywana w homeopatii jako składnik spazmolitycznych i wykrztuśnych leków. Warto zaznaczyć, że ta roślina jest trująca i należy zachować ostrożność przy jej stosowaniu.

Wybrane odmiany

  • ’Silver Stain’ – marmurkowe, kremowo nakrapiane liście

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej