Turzyca włosista 'Bronco’ (Carex comans)

Bronze hair sedge - Latin name - Carex comans Bronze Form. Carex comans Bronze-Leaved (New Zealand Hair Sedge). Autumn.

Turzyca włosista 'Bronco’ to ozdobna trawa, idealna do ogrodu. Dorastająca do 30-40 cm, ma zielonkawe kwiaty. Kwitnie od kwietnia do maja, wzbogacając kolory wiosny.

Jest bardzo łatwa w pielęgnacji i rośnie zarówno na słońcu, jak i półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących gleby. Ważne jest regularne podlewanie, zwłaszcza kiedy jest sucho.

Turzyca włosista 'Bronco’ radzi sobie dobrze w suszę. Nadaje się do grupowej sadzby. Idealna do ozdobienia rabaty lub do doniczek na balkon.

W kolejnych częściach artykułu dowiesz się, jak pielęgnować turzycę 'Bronco’. Odkryjesz też kolejne pomysły na jej wykorzystanie w ogrodzie.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆcała roślina, ulistnienie
GLEBAkażda ogrodowa, małe wymagania glebowe, próchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWzielonkawe
KWIATOSTANkłos
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
OWOCEkuliste, orzechy
POKRÓJzwarty, kępy
WYSOKOŚĆ40-50 cm
OKRES KWITNIENIAIV, V
TRWAŁOŚĆ LIŚCIpółzimozielone
WILGOTNOŚĆgleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEroślina dekoracyjna, tarasy, rabaty, brzegi zbiorników wodnych, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki

Pielęgnacja

Turzyca 'Bronco’ jest łatwa do uprawienia. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie na wilgotnej, przepuszczalnej ziemi.

Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Warto je też osłonić przed wiatrem. Roślinę trzeba regularnie podlewać. Zwłaszcza w suszę, by zachować wilgotność.

W zimie należy okryć roślinę, bo nie lubi pełnego mrozu. Na wiosnę nie trzeba jej przycinać. Jej liście same się układają, co dodaje uroku.

Pielęgnacja turzycy 'Bronco’ jest łatwa. Wystarczy jej zapewnić dobre warunki i regularne podlewanie. Taka roślina ozdobi ogród pięknym wyglądem przez wiele sezonów.

Turzyca 'Bronco’ to ciekawa roślina na trawniki. Jej łatwość uprawy przekonuje do jej posiadania. Dzięki temu ogród zyska wyjątkowy charakter. Rozważ jej zasadzenie, by poprawić wygląd swojej zieleni.

Zastosowanie

Turzyca włosista 'Bronco’ to roślina, którą wszędzie możemy zastosować. Idealna jest na trawiastych rabatach, gdzie jej brązowe liście nadają tekstury. Zapewnia piękno i kontrast w ogrodzie.

Ten gatunek turzycy świetnie wygląda też na rabatach pokrytych kamieniami. Można ją posadzić we wnękach skalnych, gdzie podkreśli piękny wygląd.

W doniczkach na balkonach i tarasach także się sprawdza. Jej urok trwa przez cały rok. Jest idealna w okolicach oczek wodnych.

Turzyca 'Bronco’ jest silna, ale czuwać nad nią trzeba. Zwłaszcza w chłodne, bezśnieżne zimy. Chronimy ją przed mrozem, aby przetrwała do kolejnej wiosny.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej