Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium)

Flowering Fireweed flowers in the summer

Wierzbówka kiprzyca, znana również jako wierzbownica kiprzyca, chwast ogniowy lub wierzbówka wąskolistna, to roślina wieloletnia z rodziny wiesiołkowatych. Rośnie pospolicie w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Jej wysokość waha się od 70 do 150 cm. Ma gęsto ulistnioną łodygę i lancetowate liście. Kwiaty są purpurowe i zebrane w stożkowate grona. Roślina kwitnie latem, natomiast owoce dojrzewają pod koniec sierpnia i we wrześniu. Wierzbówka jest uznawana za roślinę wybitnie miododajną.

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany
GLEBAmałe wymagania glebowe, żyzna, próchniczna, bogata w azot
KOLOR KWIATÓWróżowe
KWIATOSTANgrono
KWIATYpojedyncze
POKRÓJwyprostowany
ZAPACHkwiaty
WYSOKOŚĆ1,2-1,5 m
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, rabaty, nasadzenia naturalistyczne, roślina lecznicza

Wymagania i uprawa wierzbówki kiprzycy

Wierzbówka kiprzyca jest łatwa w uprawie i nie ma wysokich wymagań glebowych czy środowiskowych. Można ją spotkać na różnych terenach, od nizin po góry. W Polsce rośnie niemal wszędzie. Najchętniej rośnie na zrębach, pożarzyskach oraz brzegach wilgotnych lasów, zarośli i potoków. Rośnie w kępach, tworząc purpurowe łany.

Wierzbówka preferuje gleby próchnicze. Można ją uprawiać z nasion lub przez podział kłączy. Ze względu na jej ekspansywne rozrastanie się, konieczne jest regularne przycinanie pędów i korzeni oraz usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, aby zapobiec samowysiewaniu się nasion.

wierzbówka kiprzyca

Aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój wierzbówki kiprzycy, należy również zapewnić jej odpowiednie światło, wilgotność i odległość od innych roślin. Warto również regularnie nawozić rośliny organicznymi nawozami, aby dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych.

Podczas uprawy wierzbówki kiprzycy ważne jest również regularne monitorowanie roślin, aby wykryć jakiekolwiek infekcje lub szkodniki i podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze lub lecznicze. W przypadku silnego rozprzestrzeniania się rośliny, można zastosować środki chemiczne lub mechaniczne, aby ograniczyć jej ekspansję.

Pielęgnacja i zastosowanie wierzbówki kiprzycy

Aby zapewnić prawidłową pielęgnację wierzbówki kiprzycy, zaleca się regularne przycinanie pędów i korzeni, a także usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Dzięki temu roślina będzie utrzymywać swoją kondycję i zapewniać obfite kwitnienie.

Wierzbówka kiprzyca jest wykorzystywana w medycynie naturalnej ze względu na swoje bogactwo substancji biologicznie czynnych. Flawonoidy, fitosterole, kwasy i taniny zawarte w tej roślinie mają korzystny wpływ na zdrowie. Działają one przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo, przeciwutleniająco i przeciwrakowo.

Dzięki swoim właściwościom, wierzbówka kiprzyca znalazła zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Jest skuteczna w leczeniu chorób skóry, zapaleń układu moczowego, kamicy nerkowej, zaburzeń miesiączkowania, depresji, narkomanii i alkoholizmu. Herbatka z wierzbówki, znana jako Iwan Czaj, bogata w witaminy C i B, składniki mineralne, a także działa przeciwzapalnie i oczyszczająco organizm z toksyn. Może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w zależności od potrzeby.

Wybrane odmiany

  • ’Album’ – odm. o białych kwiatach
  • ’Stahl Rose’ – o jasnoróżowych kwiatach

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej