Wietlica japońska (Athyrium nipponicum)

Painted Lady Fern (Athyrium niponicum var. dictum)

Wietlica japońska to paproć doskonała do cienistych ogrodów. Jest znana także jako Athyrium nipponicum. Jej ozdobne formy dodają naturalnego uroku do przestrzeni.

Można znaleźć wiele odmian tej rośliny, np. 'Red Beauty’ i 'Pictum’. Są one znane z pięknych liści w różnych odcieniach.

Aby uprawiać wietlicę japońską, wybieraj miejsca cieniste i wilgotne. Ważne, by gleba była próchnicza i lekka. Ta paproć świetnie znosi mróz.

Zaczyna rosnąć w maju, kiedy noce są już ciepłe. Osobliwie dobrze wygląda obok roślin o dużych liściach, jak hosty czy żurawki.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆulistnienie
GLEBAtorfowa, żyzna, próchniczna, przepuszczalna, lekka
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna
POKRÓJrozłożysty, kępy
WYSOKOŚĆ50 cm
TRWAŁOŚĆ LIŚCIzimozielone
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOpółcień, cień
ZASTOSOWANIEroślina dekoracyjna, rabaty, brzegi zbiorników wodnych, murki, pod koronami drzew, pojemniki

Wymagania i uprawa wietlicy japońskiej

Wietlica japońska to paproć, która uwielbia cień. Idealnie rośnie w ziemi lekkiej i próchnicznej. Musi też stać w miejscu, gdzie jest wilgotno.

Ta roślina dobrze znosi zimno, co jest super dla naszego klimatu. Jednak pełny kolor liści zobaczymy po kilku latach od zasadzenia. Rozpoczyna wzrost, kiedy zrobi się ciepło i mrozy już nie wracają.

Wietlica ładnie wygląda obok roślin o dużych liściach, jak hosty. Można ją sadzić na zacienionych rabatach czy w ogródkach skalnych. Nie ma wielu warunków, ale bardzo lubi wilgoć.

wietlica japońska

Zastosowanie i wybrane odmiany wietlicy japońskiej

Wietlica japońska jest idealna do cienistych miejsc w ogrodzie. Ma piękne liście i ładny pokrój. Pasuje do ozdób, jak skały i korzen, oraz roślin z ciemnymi liśćmi, np. hosty i żurawki.

Istnieje wiele odmian tej rośliny, jak 'Red Beauty’ i 'Pictum’. Każda się trochę różni. 'Red Beauty’ ma czerwone pędy, co skupia uwagę. Odwzorowanie liści odmiany 'Pictum’ jest srebrzyste z kontrastowym unerwieniem, co wygląda bardzo efektownie.

Wietlica japońska idealnie wpasuje się w różne części ogrodu. Może rosnąć pod drzewami, krzewami, w rabatach czy ogrodach skalnych. Jej liście są ozdobą przez cały sezon, nadając ogrodowi niepowtarzalny klimat.

Wybrane odmiany

  • ’Pictum’ – kultywar o wyjątkowych srebrzysto-fioletowych liściach
  • ’Regal Red’ – o zielono-czerwono-fioletowych liściach
  • ’Ursula’s Red’ – o dwukolorowych fioletowo-srebrzystych liściach

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej