Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii)

Red Euphorbia milii or Crown-of-thorns flower a species of flowering plant in the spurge family. Also known as Christ plant, Christ thorn, the crown of thorns, milii plant, Poi Sian flowers.

Niewielkie rozmiary, intensywny kolor kwiatów oraz łatwość uprawy to cechy, które sprawiają, że wilczomlecz okazały (Euphorbia milii) cieszy się dużą popularnością wśród miłośników roślin doniczkowych w Polsce. Ta miniaturowa odmiana wilczomlecza może kwitnąć przez cały rok, tworząc efektowną dekorację zarówno wnętrz, jak i ogrodów.

Wilczomlecz okazały 'Mini’ to odmiana wilczomlecza o zwartym pokroju i większych kwiatostanach niż starsze odmiany. Jego charakterystyczną cechą są ciernie na pędach i przysadki kwiatowe w intensywnym kolorze czerwieni. Ta roślina jest łatwa w uprawie i nie wymaga dużej ilości wody, dobrze znosi okresowe susze i preferuje duże ilości światła, nawet bezpośrednie nasłonecznienie. Podłoże powinno być przepuszczalne, piaszczyste lub kamieniste, a roślinę zaleca się przesadzać raz na 1-2 lata.

Podczas uprawy wilczomlecza okazałego należy pamiętać, że roślina wydziela trujący sok mleczny po uszkodzeniu tkanek. Dlatego zaleca się stosowanie nawozów dedykowanych dla kaktusów i sukulentów. Regularne przecieranie rośliny z kurzu, umiarkowane podlewanie oraz rzadkie przycinanie to podstawowe czynności pielęgnacyjne, które utrzymają wilczomlecz okazały w doskonałej kondycji.

KategoriaInformacje
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie, pędy
GLEBAprzepuszczalna, lekka, piaszczysta
KOLOR KWIATÓWbiałe, pomarańczowe, czerwone, różowe
KWIATYniepozorne, drobne
ODCZYN GLEBYkwaśna, lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
POKRÓJwzniesiony, krzaczkowaty
PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIAroślina trująca
WYSOKOŚĆ1,2 m
OKRES KWITNIENIAIV, V, VI, VII, VIII, IX, X
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEtarasy, wnętrza, pojemniki

Pielęgnacja wilczomlecza okazałego

Aby wilczomlecz okazały zachował swoją dekoracyjność, warto regularnie przecierać go z kurzu. Możemy to zrobić przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki. Dzięki temu nasza roślina zawsze będzie prezentować się świeżo i pięknie.

Podlewanie wilczomlecza okazałego powinno odbywać się wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Zazwyczaj wystarczy podlewać roślinę raz na 7-10 dni. Pamiętajmy jednak, że w okresie zimowym wilczomlecz potrzebuje mniej wody, dlatego warto ograniczyć podlewanie.

Jeśli chodzi o nawożenie, wilczomlecze dobrze reagują na odżywki dedykowane dla kaktusów i sukulentów. Możemy je stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ wilczomlecz okazały radzi sobie także bez dodatkowego nawożenia.

W przypadku przycinania wilczomlecza okazałego należy zachować ostrożność. Choć można go przycinać, zaleca się to robić rzadko. Roślina nieznacznie znosi ten zabieg i może niekorzystnie zareagować na zbyt częste czy zbyt drastyczne przycinanie.

Ważne jest również utrzymanie odpowiednich warunków dla wilczomlecza okazałego. Roślina potrzebuje dużej ilości światła, najlepiej dostępu do bezpośredniego nasłonecznienia. Warto umieścić ją na parapecie południowego okna lub w innym miejscu, gdzie jest dobrze oświetlona.

Pamiętajmy, że wilczomlecz okazały wydziela trujący sok mleczny po uszkodzeniu tkanek. Dlatego też należy zachować ostrożność podczas kontaktu z rośliną i unikać dotykania jej gołymi rękami. Przy przycinaniu wilczomlecza warto użyć rękawiczek ochronnych, aby uniknąć kontaktu ze szkodliwym sokiem.

Zastosowanie wilczomlecza okazałego

Wilczomlecz okazały to niezwykle dekoracyjna roślina, która doskonale sprawdzi się jako ozdoba niemal każdego wnętrza. Szczególnie efektownie prezentuje się na parapecie południowego okna lub na komodzie, tworząc harmonijną kompozycję w towarzystwie innych sukulentów i kaktusów. Jego duże kwiaty i zwarty pokrój niezwykle cieszą oko.

Nie tylko w domu wilczomlecz okazały może być wspaniałą ozdobą. Może pełnić tę samą funkcję także na balkonach, tarasach czy ogrodowych rabatach w okresie letnim. Jego wspaniały wygląd doda uroku i koloru każdemu otoczeniu, tworząc piękne przydomowe aranżacje pełne życia.

Warto jednak pamiętać, że wilczomlecz okazały ma ostre kolce i wydziela trujący sok mleczny, dlatego nie jest zalecany do uprawy w miejscach, gdzie przebywają dzieci lub zwierzęta domowe. W odpowiednio zabezpieczonych i dostępnych tylko dla dorosłych przestrzeniach, wilczomlecz okazały będzie nie tylko piękną dekoracją, ale także interesującym i wdzięcznym dodatkiem do aranżacji.

Wybrane odmiany

  • ’White’ – kwiaty białe
  • ’Cotton Candy’ – kwiaty duże, jasnoróżowe
  • ’Hera Bicolour’ – kwiaty kremowo-żółte z różowymi przebarwieniami

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej