Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski, znany też jako Armeria maritima, to piękna bylina. Ma zielone liście przez cały rok. W maju pokazuje masę ciemnoróżowych kwiatów na krótkich łodyżkach.

Może dorastać do 20 cm wysokości. Kwitnie wiosną i latem. Jest łatwy w uprawie i wymaga mało uwagi. Lubi suche, przepuszczalne ziemi i słoneczne miejsca.

Jest też bardzo wytrzymały na mróz. Nadaje się do uprawy na skalniakach, w obrzeżach czy rabatach.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany
GLEBAprzepuszczalna, piaszczysta
KOLOR KWIATÓWróżowe
POKRÓJkulisty, zwarty, kępy
WYSOKOŚĆ10-20 cm
OKRES KWITNIENIAmaj (V), czerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIzimozielone
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, obwódki rabat

Wymagania i uprawa zawciągu nadmorskiego

Zawciąg nadmorski 'Splendens’ i 'Alba’ lubią suche i przepuszczalne gleby. Najlepiej rosną na słońcu i są mrozoodporne. W Polsce czują się bardzo dobrze. Żeby były zdrowe i pięknie rosły, lepiej sadzić je w miękkiej ziemi. Na twardych glebach dodajemy piasek przed ich posadzeniem.

Sadzić je można jesienią albo wiosną. Na metrze kwadratowym powinno się umieścić 8 do 10 roślin. W pierwszym czasie potrzebują więcej wody, ale potem są mniej wymagające. Dla lepszego kwitnienia warto użyć nawozu z potasem i fosforem. Zawsze usuwaj przekwitnięte kwiaty, to wydłuży czas ich kwitnienia. Rośliny są odporne na choroby, ale nadmierna wilgoć może przyciągnąć rdzę.

Zawciąg nadmorski 'Splendens’ i 'Alba’ nie wymagają dużo uwagi. Ważne jest, by rosły w dobrej ziemi, regularnie podlewać i nawozić, oraz usuwać przekwitnięte kwiaty. Te rośliny dobrze znoszą różne warunki, dlatego są doskonałym wyborem do polskich ogrodów.

Zastosowanie zawciągu nadmorskiego w ogrodzie

Zawciąg nadmorski to roślina idealna do wielu celów w ogrodzie. Ma piękne kwiaty i zawsze zielone liście. Doskonale wygląda na skalniakach i w rabatach.

Jest także dobry do doniczek na tarasie. Wprowadza urok w ogrody z kamieniami i żwirem. Idealnie pasuje między te elementy lub do szczelin w murze.

Jest świetny, by pokryć duże powierzchnie lub umacniać skarpy. Można go też przycinać na małe bukieciki. Dzięki temu staje się ozdobą ogrodu.

Zawciąg 'Splendens’ jest cudowną byliną. Nadaje się na skalniaki i w rabatach. Wygląda efektownie pośród skalnych elementów.

Zawciąg nadmorski idealnie sprawdza się na różnych częściach ogrodu. Może rosnąć na skalniakach, w rabatach czy w pojemnikach.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej