Żeleźniak Russela / Żeleźniak żółty (Phlomis russeliana)

Syrian fire herb (Phlomis russeliana) or Jerusalem sage, rare yellow flower in bloom

Żeleźniak Russela, inaczej żeleźniak żółty (Phlomis russeliana), to wyjątkowa bylina. Ma ok 100 cm wysokości. Dekoruje ogrody swoimi kępkami i kolorowymi kwiatami.

Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty są żółte. Ładnie wygląda w ka?dej dzikiej rabacie. Jest też ładny we współczesnych ogrodach.

Łeleźniak Russela jest prosty w pielęgnacji. Lubuje się w suchych warunkach.

Żeleźniak żółty (Phlomis russeliana) to roślina w formie kępy. Ma ładny, zwarty kształt. Idealny jest dla każdego ogrodnika – zarówno początkującego, jak i doświadczonego.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆowocostany, kwiaty
GLEBAmałe wymagania glebowe, przepuszczalna, lekka, piaszczysta
KOLOR KWIATÓWżółte
KWIATYpachnące, wargowe
ODCZYN GLEBYobojętna
OWOCEorzechy
POKRÓJwyprostowany, kępy
WYSOKOŚĆ90 cm
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety

Wymagania i uprawa

Żeleźniak Russela to piękna bylina, znana jako żółty żeleźniak. Potrzebuje odpowiednich warunków, by dobrze rosło i kwitło. Ważne jest poznanie jego potrzeb i metod uprawy.

Ten gatunek lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Musi mieć dużo światła. Najlepiej rośnie na glebie ogrodowej, która jest przepuszczalna i umiarkowanie żyzna. Chętnie rośnie w miejscach, gdzie jest sucho, ale lekkie podlewanie mu nie zaszkodzi.

W Polsce, tam gdzie zimy są chłodne, możemy pokryć roślinę na zimę. Ochroni to żeleźniaka przed niskimi temperaturami. Można użyć ściółki albo specjalnego pokrycia.

Żeleźniak Russela nie jest wymagający, ale potrzebuje przestrzeni. Co kilka lat można go podzielić. Najlepiej robić to wiosną bądź jesienią. Pamiętaj, że po podziale trzeba roślinę dobrze podlać, by szybko się zakorzeniła.

Ta roślina dobrze znosi suszę. Dlatego świetnie sprawdza się w mało podlewanych ogrodach. W długie suche okresy, warto jednak zwiększyć podlewanie, by żeleźniak był odpowiednio nawodniony.

Podsumowując, żeleźniak Russela małym wymagań. Ważne jest regularne podlewanie. W przypadku chłodów, trzeba go okryć. To pozwoli mu dobrze rosnąć i kwitnąć.

Pielęgnacja

Żeleźniak Russela, czyli żeleźniak żółty, łatwo się pielęgnuje. Nie trzeba mu poświęcać wiele czasu. Mało wody nie zaszkodzi mu zbytnio. Powinno się go regularnie podlewać, utrzymując glebę wilgotną.

Roślina ta dobrze znosi susze. Wtedy wystarczy jej trochę rzadsze podlewanie. Nawożenie nie jest wymagane zbyt często. Ale na wiosnę może zostać użyty nawóz wieloskładnikowy, by dał piękne kwiaty.

Trzeba pamiętać, by z nawozem nie przesadzić. Za dużo nawozu może szkodzić.

Aby żeleźniak ładnie kwitł i był zdrowy, trzeba usuwać jego przekwitłe kwiatostany. To sprawi, że zaobserwujemy więcej pąków. Roślinę też warto czasami przyciąć, by miała ładny kształt.

Podsumowanie pielęgnacji żeleźniaka Russela
PodlewanieUmiarkowane ilości wody regularnie. Gdy susza, podlewać częściej.
NawożenieDawka nawozu na początek sezonu wegetacyjnego, nie za duża.
Usuwanie przekwitłych kwiatostanówAktywnie usuwać przekwitłe kwiaty, by pięknie kwitł.
PrzycinaniePrzycinać dla utrzymania ładnego kształtu.

Regularna pielęgnacja żeleźniaka Russela utrzyma go w dobrym stanie. Roślina ta nie trudna w uprawie. Nadaje się do wielu ogrodów.

Zastosowanie

Żeleźniak Russela to roślina świetnie pasująca do ogrodów. Nadaje im piękny charakter. Jest idealny zarówno dla ogrodów rustykalnych, jak i nowoczesnych. Posiada ładne kępy, co czyni go świetnym wyborem na żywopłot.

To nie tylko pięknie kwitnący kwiat – z suszonych kwiatostanów możemy tworzyć cudowne suchary. Dzięki temu wnętrze nabiera pięknego, rustykalnego klimatu. Jest to roślina, która sprawdzi się w każdych rękach. Bez problemu da się nią zająć, a efekty są znakomite.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej