Złocień właściwy

żółcień właściwy

Złocień właściwy, jastrun właściwy, a potocznie margaretka jest rośliną z rodziny astrowatych. Spotykana jest na terenie całej Polski, ale również w innych częściach Europy, a nawet na Kaukazie. Często mylnie nazywana stokrotką lub rumiankiem. Zwykle rośnie dziko, w kępach, a jej środowiskiem naturalnym są suche łąki, lasy i zarośla. Złocień często spotykany jest w przydomowych ogródkach i miejskich rabatkach.

Oto dane przedstawione w formie tabeli:

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAmałe wymagania glebowe
KOLOR KWIATÓWbiałe, czerwone, różowe
KWIATOSTANbaldach
KWIATYdrobne
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆdo 0,8 m
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX), październik (X)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIErabaty, w grupie, kwiat cięty, bukiety

Charakterystyka rośliny

Nie jest to wymagająca roślina. Dzielnie znosi suszę oraz mrozy, lubi słoneczne miejsca. Nie potrzebują specjalnego podłoża. Najlepsza dla margaretek jest gleba o obojętnym pH. W normalnych okresach nie należy przesadzać z podlewaniem. Zbyt duża ilość wody może uszkodzić korzenie, co poskutkuje gniciem rośliny.  Idealne warunki dla złocienia to wilgotne podłoże i mocno nasłonecznione miejsce.  Łodyga margaretki zwykle osiąga wysokość kilkunastu centymetrów. Niektóre okazy dorastają nawet do metra. Kwiaty złocienia przypominają dużą stokrotkę. Żółty środek okraszają białe, podłużne listki. Kwiaty o średnicy 3-4 cm cieszą swoją obecnością od czerwca do sierpnia. 

Jastrun należy do bylin, co znaczy, że jest roślina wielosezonowa. Kilkuletnie krzaczki można podzielić i rozsadzić. Przesadzanie powinno odbywać się w okresie od czerwca do września. Nowe krzaczki pierwsze kwiaty wydają już w kolejnym okresie kwitnienia. Zaleca się zachować 30 cm przerwę między roślinkami, co pozwoli im na swobodny rozrost. Natomiast podział przez kłącza zaleca się na wiosnę.

W jaki sposób można zadbać o złocień rosnący w przydomowym ogródku? 

  • usuwanie chorych i zwiędłych elementów rośliny,
  • dzielenie dużych kęp na mniejsze, rozsadzanie,
  • przygotowanie rośliny do zimy; przycinanie, osłonięcie przed śniegiem i mrozem,
  • sporadyczne nawożenie mieszanką kompostu i ziemi. 

Tak traktowany złocień odwdzięczy się pięknymi, dużymi kwiatami. 

Zastosowanie margaretki 

Jastrun poza swoim naturalnym środowiskiem, często spotykamy jest w ogrodach i klombach, a także miejskich łąkach. Szczególnie lubiany jest przez owady zbierające pyłek. Bardzo długo zachowuje świeżość, dlatego idealnie nadaje się do bukietów. Kwiat jest jadalny, przez co bywa wykorzystywany do dekorowania potraw oraz deserów. Roślina w smaku jest nieco gorzka, co można wykorzystać do nadania strawie nieco temperamentu.  Dawniej znajdował zastosowanie w medycynie naturalnej.  Margaretki stosowano przy niestrawnościach oraz dusznościach. Obecnie używany jako skuteczny środek w walce z pasożytami jelitowymi. Jego właściwości działają moczopędnie. 

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej