Żurawka ogrodowa (Heuchera × hybrida)

Heucherella, an extremely popular, evergreen garden plant. Heucherella and Tiarella crossword. It occurs in many colors and shapes of leaves.

Żurawka ogrodowa, w botanice Heuchera × hybrida, to bylina z rodziny skalnicowatych. Jest piękna i różnorodna dzięki liściom o kolorach: żółtym, różowym, czerwonym, brązowym i zielonym. Idealnie rośnie w cieniu naszych ogrodów.

Odkrywanie piękna rośliny przynosi kolor i różnorodność do ogrodów. Zwarte kępy liści nadają charakter przestrzeni. Kwiaty, choć małe, są urokliwe i ukazują się na wiechach.

Ta żurawka kwitnie od maja do sierpnia, ciesząc wzrok. Jej pielęgnacja jest łatwa: wymaga cienia i wilgotnej, przepuszczalnej ziemi.

Rosnąc w naszych ogrodach, ta bylina dodaje koloru i uroku. Jest idealna na wiejskie ogrody, rabaty, skarpy i ogródki przydomowe.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆulistnienie
GLEBAkażda ogrodowa, próchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe, czerwone, różowe
KWIATOSTANwiechowaty
KWIATYdrobne
ODCZYN GLEBYobojętna
WYSOKOŚĆok. 40 cm
OKRES KWITNIENIAV, VI, VII, VIII
TRWAŁOŚĆ LIŚCIzimozielone, półzimozielone
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOpółcień
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, rabaty, obwódki rabat, skarpy, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody

Wymagania i uprawa żurawki ogrodowej

Żurawka ogrodowa to roślina łatwa do hodowli. Potrzebuje mniej troski niż inne kwiaty. Bardzo dobrze rośnie w miejscach o półcieniu.

Jej gleba musi być przepuszczalna. Powinna więc szybko odprowadzać wodę. Ważne jest, by była wilgotna, ale nie namoczona. Woda zbyt długo zalegająca może sprawić, że na roślinie pojawią się choroby grzybowe.

Żurawka lubi glebę z lekko zasadowym odczynem. Dla niej najlepsza jest taka. Chce, by podłoże było w miarę neutralne. Roślina ta jednak nie jest zbyt odporna na mróz.

W rejonach Polski gdzie zimy są bardzo mroźne, trzeba ją chronić. Można to zrobić na różne sposoby, np. okrywając roślinę. Najlepszy czas na rozmnażanie żurawki to wiosna i jesień. Należy wtedy dzielić jej kępy.

uprawa żurawki ogrodowej

Pielęgnacja i zastosowanie żurawki ogrodowej

Pielęgnacja żurawki ogrodowej jest łatwa. Ważne jest usuwanie chwastów i regularne podlewanie. Szczególnie podczas suszy. Odpowiednie nawożenie sprawi, że rośliny będą silne i pięknie rosnąć.

Zawsze na początku wiosny, przyciń zaschnięte liście i kwiatostany. Pomaga to nowym liściom i kwiatuszkom nadążyć.

Żurawki mogą być atakowane przez szkodniki i choroby. Trzeba uważnie przyglądać roślinom i odpowiednio je chronić.

Żurawka świetnie nadaje się do różnych miejsc, jak ogrody skalne czy pojemniki. Jej wygląd jest uroczy, dlatego jest popularna. Nawet początkujący ogrodnicy sobie z nią poradzą.

Polecane odmiany

  • ’Key Lime Pie’ – liście jasnozielone
  • ’Green Spice’ – liście ciemnozielone
  • ’Strawberry Swirl’ – liście zielone ze srebrnymi plamami, o brzegu mocno pofalowanym
  • ’Can Can’ – liście purpurowe
  • ’Snow Storm’ – liście kremowo-żółte z zielonymi plamami i wąs­kim zielonym brzegiem
  • ’Citronelle’ – jasnożółte liście
  • ’Binoche’ – ciemno-fioletowo-bordowo-czarne liście

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej