Mak polny (papaver rhoeas) ma zarówno swoich przeciwników, którzy uważają go za chwast, jak i fanów, dla których jest piękną ozdobą ogrodu czy łąki kwietnej. Dla jednych jest zachwaszczeniem ich pól uprawnych, a drudzy z premedytacją obsiewają nim swoje ogrody w angielskim stylu czy wykonują piękne, naturalistyczne rabaty. Choć wśród ludzi nie brak antypatii względem tej rośliny, trzeba przyznać, że w królestwie owadów odgrywa niemałą rolę, a co za tym idzie jest rośliną potrzebną i pożyteczną. Ze względu na bardzo dużą zawartość pyłku, mak polny jest uwielbiany przez trzmiele, chrząszcze czy pszczoły, które mogą odwiedzać kwiat nawet i przez 30 dni, ponieważ właśnie tyle (średnio) kwitną polne maki. Poza swoją rolą środowiskową, krwistoczerwone płatki mogą też po prostu cieszyć oko każdego, kto zdecyduje się na wysiew i własnoręczną uprawę maku polnego, szczególnie że jest to roślina bardzo tolerancyjna i niewymagająca wybitnych umiejętności ogrodniczych czy rozległej wiedzy. To co jednak wiedzieć warto, to przede wszystkim: kiedy wysiać mak polny.
Najlepsza pora na wysiew maku polnego
Mak polny to roślina wyjątkowa pod wieloma względami. Posiada na przykład zdolność do szybkiego kiełkowania nawet w stosunkowo niskiej temperaturze. Dodatkowo, jego siewki dobrze znoszą przymrozki, więc wysiew jest możliwy zarówno w marcu jak i w listopadzie. Wczesna wiosna oraz późna jesień to pory nielubiane przez większość roślin, jednak w przypadku maku polnego jest zupełnie inaczej. Kiedy więc najlepiej wysiać mak polny? Można zacząć jak tylko skończy się luty, a ostatnie nasiona upuścić na grunt jeszcze w listopadzie. Szkarłatne kwiaty pojawią się w ogrodzie już w połowie wiosny i będą obecne także latem i jesienią. Nie trzeba czekać na wyjątkowe okno pogodowe czy też na okres po tzw. „zimnych ogrodnikach”.
Mak polny należy wysiać bezpośrednio do gruntu i- co bardzo wygodne- można zrobić to tylko raz, ponieważ najprawdopodobniej w kolejnych latach wystąpi obfity samosiew (a żywotność nasion to nawet 40 lat).
Zobacz rónież:
Wysiew maku polnego – dodatkowe wskazówki
Chociaż mak polny to roślina niezwykle prosta w uprawie, która potrafi wybaczyć wiele błędów nowicjuszom ogrodnictwa, warto posiadać kilka dodatkowych informacji, które przypieczętują sukces planowanej uprawy tego kwiatu.
Gleba
Może być gliniasta i wapienna. Nie musi być bogata w składniki odżywcze czy przygotowana w specjalny sposób, ale nie może to być podłoże stale zawilgocone i błotniste. Pod wysiew należy wybrać stosunkowo suche miejsce.
Powietrze
Mak polny można z wielkim powodzeniem siać w ogrodach na bardzo zurbanizowanych terenach, ponieważ wspaniale znosi zanieczyszczenia powietrza.
Nasłonecznienie
Rabata maku polnego powinna znajdować się w miejscu słonecznym. Jest to roślina, która wyjątkowo kocha słońce i nie do końca zadowoli się półcieniem czy cienistym miejscem siewu.
Ilość nasion
Na 25 m2 (w zależności od planowanego efektu), potrzebne jest około 50 g nasion.
Wypełniacz
Nasiona maku polnego są bardzo drobne, można więc podczas wysiewania zmieszać je z suchym piaskiem lub kaszą manną. Pomocne mogą być również drobne trociny.