Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest to roślina niebywale charakterystyczna i unikatowa. Pędy są rozgałęzione lub nierozgałęzione, a dodatkowo zakończone liśćmi, w których zawarty jest miąższ, a w zasadzie sok mleczny – ten zwykle przybiera dwa typy zabarwienia: żółtawy lub brązowy. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że liście zakończone są kolczastymi brzegami – niejednokrotnie wyczuwalny jest na nich także woskowaty nalot.
Warto wspomnieć również o tym, że aloes jest rośliną, która rozmnażana jest na dwa sposoby – wegetatywnie oraz poprzez nasiona. Pragniemy zauważyć jednocześnie, że wszystkie gatunki aloesu poza wspomnianym już Aloe Vera, czyli aloesu zwyczajnego znajdują się pod ścisłą ochroną przepisów CITES.
Aloes – zastosowanie
Najwyższa pora, by przyjrzeć się nieco bliżej zastosowaniom aloesu, a te są bardzo mocno zróżnicowane. Roślina ta cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w kosmetyce, jak i medycynie i znacznie więcej. I tak w kwestiach leczniczych warto wspomnieć o oleju aloesowym, który we współczesnej medycynie cieszy się gigantycznym zainteresowaniem. Sok zaaplikowany bezpośrednio na ranę może w znaczącym stopniu przyspieszyć gojenie ran. Z kolei aloes zwyczajny spotkać można również w kosmetyce – jako składnik preparatów dedykowanych do leczenia skóry i zmian trądzikowych. Ten doskonale sprawdzi się również w codziennej pielęgnacji wszystkich typów włosów. Ponadto kosmetyki zawierające w składzie aloes doskonale sprawdzą się podczas codziennej pielęgnacji każdego typu skóry w tym m.in. suchej czy wrażliwej. Niekiedy zdarza się jednak, że składnik ten odpowiadać może za pojawienie się pokrzywki, silnego świądu lub wysypki.
Aloes – bogactwo dobroczynnych składników
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż aloes zawiera szereg dobroczynnych dla zdrowia urody i ogólnego samopoczucia składników. Wśród najkorzystniejszych wymienić można witaminy jak, chociażby witaminę A, C oraz E, a także przeciwutleniacze, witaminę B12, cholinę czy kwas foliowy. Ponadto zawiera także enzymy – 8 – aliiazę, alkaliczną fosfatazę, amylazę, bradykinazę, karboksypeptydazę, katalazę, celulazę, lipazę i peroksydazę. Wspomnijmy jeszcze o tym, że aloes jest prawdziwą skarbnicą chromu, wpadnia, selenu, magnezu, cynku, potasu, a także sodu.