Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)

Bright pink flowers of Bergenia cordifolia - closeup, badan blooming. Mongolian tea

Bergenia sercolistna jest wiosenną byliną o dużych, skórzastych liściach. Jej liście są okrągłe z połyskiem i mają zieloną barwę. Ta roślina tworzy zwarte rozety i dorasta do około 50 cm.

Na przełomie kwietnia i maja pokrywa się różowymi kwiatami. Jest rośliną zimozieloną. Doskonale rośnie w cieniu i na słońcu.

Ta ozdobna bylina jest łatwa w uprawie. Nie potrzebuje dużo uwagi, a jest bardzo odporna.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie
GLEBApróchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWróżowe
ODCZYN GLEBYobojętna
OWOCEtorebka
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆdo 60 cm
OKRES KWITNIENIAkwiecień (IV), maj (V)
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOpółcień
ZASTOSOWANIErabaty, brzegi zbiorników wodnych, skarpy, roślina okrywowa, w grupie

Wymagania i uprawa bergenii sercolistnej

Bergenia sercolistna to roślina, którą łatwo się uprawia. Dobrze rośnie na słońcu i w cieniu. Ważne jest, aby miała dostęp do wilgotnej, żyznej ziemi. Łatwo znosi mrozy i krótkotrwałe susze.

Roślinę sadzi się jesienią lub wiosną. Należy przygotować dołek na jej korzenie. To zapewni jej dobry start.

Nawóz organiczny sprawia, że bergenia będzie pięknie kwitnąć. W suchych okresach należy ją regularnie podlewać. To utrzyma ziemię wilgotną.

Ściółkowanie pomoże w walce z chwastami i ochroni glebę przed wysychaniem. Wcześnie wiosną warto usunąć stare liście. To pozwoli roślinie na wyroszenie nowych, zdrowych.

Bergenia sercolistna to roślina, którą warto hodować. Wystarczy jej trochę uwagi, a nagrodzi bujnym wzrostem i pięknymi kwiatami.

Pielęgnacja bergenii sercolistnej

Bergenia sercolistna łatwo się pielęgnuje, ale wymaga pewnych czynności. Po rozkwicie przycina się pędy kwiatowe. Dzięki temu roślina nie osłabnie.

Przed zimą najlepiej usunąć zwiędłe liście. Roślina wtedy lepiej wypuści nowe. Ta bergenii jest odporna na choroby i szkodniki, trzeba jednak ją obserwować. Jeśli znajdziesz uszkodzenia, warto je usunąć.

CzynnośćOpis
Przycinanie pędów kwiatostanowych po przekwitnięciuPo przekwitnięciu bergenii sercolistnej przycinamy pędy. To pomaga jej rosnąć mocniej.
Usuwanie martwych liści przed nowym wzrostemPrzed nowym wzrostem warto pozbyć się zwiędłych listków. Użytecznie spowoduje lepszy rozwój rośliny.
Monitorowanie i usuwanie uszkodzonych liści oraz kwiatostanówBergenia jest silna, ale kontroluj jej stan. Usuwaj uszkodzenia, by zapobiec problemom.

Zastosowanie bergenii sercolistnej

Bergenia sercolistna, znana także jako Bergenii cordifolia, to roślina z wieloma zastosowaniami. Świetnie wygląda w towarzystwie innych roślin lubiących cień, jak brunnera czy żurawki. Jej niskie, gęste liście doskonale dekorują ogrody skalne.
Bergenia może też pokryć glebę gęstym dywanem liści i kwiatów.

Ta roślina pasuje też nad oczka wodne. Tworzy tam piękną scenę z różowymi kwiatami. Jej zdolność do przeżycia w zmiennej wilgotności czyni ją doskonałą do takich miejsc. Można ją też hodować w doniczkach, by ozdobić balkony i tarasy.

Bergenia sercolistna ma także działanie lecznicze. Jej liście pomagają w leczeniu stanów zapalnych i chorób dróg oddechowych. Dzięki temu jest ceniona przez zielarzy i tych, którzy preferują naturalne metody leczenia.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej