Chaber bławatek – uprawa rozmnażanie pielęgnacja

Chaber bławatek
Chaber bławatek

Chaber bławatek (Centaura cyanus) to piękny, niebieski kwiat, który potrafi oczarować swoim wdziękiem każdego. Spotkać go można najczęściej na łące, czy w lasach. Możemy go również zasiać w swoim ogródku, aby cieszyć nim oczy. Uprawa bławatka to prawdziwa przyjemność i jest naprawdę prosta. Dowiedz się na temat pielęgnacji bławatka. 

Chaber bławatek — co to za roślina?

Chaber to kwiat, który w prosty sposób nada Twojemu ogrodowi ładnych kolorów i elegancję. Chaber bławatek to roślina zielna. Należy do rodziny Asteraceae i jest ozdobną rośliną kwiatową. Nie rośnie zbyt wysoko i rzadko osiąga 50 cm, jedna dzięki pięknej barwie, wyprostowanej łodydze, małym, wydłużonym liściom zawsze udaje się ją wypatrzeć wśród kwiecistej łąki.

Chaber bławatek najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym. Jest powszechny w całej Europie. Może rosnąć na różnym rodzaju gleby, nie jest wymagający. 

Chaber bławatek — kwitnienie, uprawa

chaber blawatek

Chaber bławatek kwitnie w okresie wiosenno-letnim. Kwiaty mają barwę od jasno do ciemnoniebieskiej. Liście są podłużne lancetowate. Nie ma dużych wymagań, dlatego jest idealny do każdego ogrodu. Ma tendencję do łatwego rozmnażania się i szybko się rozrasta. Może być hodowany zarówno w ogrodzie, jak i w domu w doniczce. 

Uprawa w doniczce

Aby hodować Centaurea cyanus w doniczce, wystarczy zapewnić kwiatu odpowiedni drenaż podłoża. Można to uzyskać wsypując na dno doniczki piasek, lub małe kamyczki. Poprawi to właściwości drenażowe ziemi (musi ona zawierać dużo składników odżywczych), unikając tworzenia niebezpiecznych zastojów wody i składników. 

Idealny jest punkt na postawienie doniczki z bławatkiem to miejsce nasłonecznione i zasłonięte od wiatrów.

Uprawa w ogrodzie

W ogrodzie uprawa bławatka jest również prosta, jak w domu w doniczkach. Można zasiać kwiaty blisko siebie, i uzyskać piękny dywan kwiatowy. Można je zasiać również w inne ciekawe kształty, aby uzyskać ciekawą aranżację ogrodu.

Kwiaty należy zasiać najwcześniej pod koniec lutego, gdy nie ma już wielkich mrozów. 

Jaka jest idealna temperatura?

Chabry łatwo przystosowują się do różnych temperatur i warunków pogodowych, dlatego nie ma kłopotów z ich uprawą. Zniosą niskie i wysokie temperatury, jeśli mają zapewniony dostęp do potrzebnych składników mineralnych. 

Uprawa — gleba, podlewanie, rozmnażanie

Ziemia powinna być miękka, dobrze drenująca i bogata w składniki organiczne i mineralne. Chaber bławatek może również przystosować się do gleb piaszczystych lub suchych, ale aby uniknąć problemów, zaleca się stosowanie gleby bardziej miękkiej i bardziej wilgotnej.

Chaber bławatek nie wymaga również przycinania — należy od czasu do czasu usuwać suche liście i kwiaty. 

Podlewanie

Podlewanie należy wykonać ze starannością i regularnie. Kwiaty powinny być podlewane średnio co 3-4 dni. Nie wolno ich przelewać, ponieważ mogą zacząć gnić. Gleba też nie powinna być zbyt sucha. W upalne, letnie dni można chabry bławatki podlewać codziennie. 

Rozmnażanie chaber bławatek

Rozmnażanie Centaura cyanus odbywa się przez nasiona. Należy to przeprowadzić we wrześniu, jeśli zamierzamy wykorzystać rozsadnik lub wiosną do sadzenia bezpośrednio w doniczce, lub w gruncie. Warto pamiętać, że chaber nie lubi przesadzania, dlatego warto od razu wybrać odpowiednie miejsce do jego hodowli. 

Nawożenie

Chaber bławatek nie wymaga specjalnego nawożenia. Jednak, aby zapewnić roślinie odpowiedni poziom potrzebnych składników mineralnych, które wspomogą jej wzrost i kwitnienie, zaleca się stosowanie płynnego nawozu do roślin kwitnących, który należy podawać roślinie co 3/4 tygodnia w okresie poprzedzającym wykształcenie się kwiatów.

Nawóz musi posiadać wysokie stężenie fosforu i potasu, które są niezbędnymi pierwiastkami dla energicznego i harmonijnego rozwoju.

Z jakimi roślinami można sadzić chaber bławatek?

chaber blawatek

Chaber można łączyć z wieloma roślinami o niebieskich kwiatach, ale nie tylko. Chaber bławatek nie ma „nielubianych” roślin, ani nie przeszkadza innym roślinom. Może być więc sadzony tak naprawdę z każdym gatunkiem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby rośliny nie były zbyt wysokie i miały podobne wymagania wzrostu. 

Pasożyty, choroby

Chaber jest bardzo odporną rośliną i może przetrwać nawet najgroźniejsze ataki pasożytów i grzybów. Bardzo ważne jest, zwrócenie szczególnej uwagi na podlewanie i odsłonięcie: zbyt wilgotne miejsce i stojąca woda w glebie mogą sprzyjać rozmnażaniu się niebezpiecznych dla rośliny grzybów.

Chaber bławatek — ciekawostki, co warto wiedzieć

  • Nazwa botaniczna Centaurea została nadana przez Linneusza w 1737 roku. Nawiązuje ona do mitologii i postaci Chirona. Legenda głosi, że został on trafiony w stopę zatrutą strzałą wystrzeloną przez Herkulesa. Dzięki okładowi z chabrowych kwiatów udało mu się wyzdrowieć i uratować nogę. 
  • Kolejna legenda głosi, że Wilhelm I, król Niemiec, uciekając przed bitwą, przybył na pole, gdzie zastał matkę tkającą małe pęczki bławatka, aby uspokoić dzieci. Scena ta go bardzo poruszyła i wzruszyła. Ustanowił więc kwiat chabra bławatka herbem swojego dworu.
  • Ekstrakt z płatków bławatka, ceniony również był za zdolność barwienia — używano go do uzyskania niebieskiej farby.

Chaber bławatek — właściwości lecznicze, ziołolecznictwo

Chaber bławatek ma właściwości lecznicze. Chaber wykorzystywany jest w okulistyce do otrzymywania wody bławatkowej, którą przemywa się zaczerwienione i podrażnione oczy. Przynoszą ulgę w zapaleniu spojówek różnego pochodzenia. 

Chaber stosuje się również w medycynie ludowej, Wywar z bławatka stosuje się także do przyrządzania napojów alkoholowych, jako dodatek poprawiający ich walory smakowe i trawienne (zawiera cenne flawonoidy i antocyjany). Napar z bławatka zwalcza natomiast łupież. Można z niego przygotować wywar i nim spłukiwać włosy. 

Mowa kwiatów

Zgodnie z zachodnią tradycją podarowanie tej pięknej rośliny w prezencie oznacza uświadomienie ludziom, jak ważna jest szczera przyjaźń. Jednak na Wschodzie kwiat jest podarowany przez mężczyzn ukochanej kobiecie jako życzenie szczęścia na przyszłość.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej