Chaber łąkowy

Roślina wieloletnia o ciemnoróżowych kwiatach, czasami określana jako „oset”, chociaż nie ma cierni. Cudowna miododajna i lecznicza, jest symbolem tradycyjnych łąk. Urocza stołówka dla zapylaczy w mieście. Inna jej nazwa to przestrzelon.

Charakterystyka rośliny

Bylina osiąga rozmiar od średniej do dużej, jej łodygi są kanciaste i szorstkie.

Przestrzelon wytwarza dwa rodzaje liści
1) odziomkowe: pierzaste, owalne lub lancetowate, zebrane w rozety, posiadają wyraźne ogonki
2) trzonowe: z jednolitym brzegiem, zwężający się w kierunku podstawy i siedzący (bez ogonków).

Kwiatostany są fioletowoczerwone lub z białymi koszyczkami na szczycie pędów. Każdy kosz składa się z dwóch rodzajów kwiatów rurkowych:

  •  brzegowe, dość duży,
  •  środkowe, obie płci w koszyku, mniejsze niż brzegowe.

Nasiona to typowe niełupki, odwrotnie jajowate, błyszczące i w przeciwieństwie do owoców bławatka całkowicie pozbawione lotek.
Chabry łąkowe preferują lokalizację bardzo zbliżoną do drakiewnika, ale o kwaśnej glebie. Podobnie jak inne chabry, zazwyczaj rozwijają się na obszarach gdzie występują świeże lub okresowo suche trawy, na poboczach dróg i w rzadkich lasach. Dobrze rozwijają się na wielu różnych typach gleb, choć najlepsza dla nich jest umiarkowana próchnica, glina i zmienna wilgotność. Rośnie na stanowiskach widnych, ewentualnie półcienistych.

W swoim rozwoju chaber łąkowy wykształcił mechanizmy obronne przeciwko zjadaniem przez zwierzęta, roślina na liściach i łodydze wytwarza nieprzyjemne dla zwierząt włoski.

Chaber rodzimie występuje na obszarze Europy, Afryki Północnej oraz Azji – w miejscach z klimatem umiarkowanym. Przez zawleczenie rozprzestrzenił się również w Ameryce. W Polsce występuje zarówno w rejonach nizinnych jak i górskich. Idealnie nadaje się na rabaty w stylu naturalistycznym, rustykalnym oraz do tworzenia łąk kwietnych. Kwiaty można wstawić po ścięciu do wazonu, lub wysuszyć.

Ciekawostki o chabrach łąkowych

W dawnych latach chaber był uznawany za symbol zakochania i tkliwości. Na Podlasiu był on wykorzystywany do okadzania. Jego kwiaty często są motywem zdobniczym sztuki ludowej, zwłaszcza góralskiej.

Zwalczanie chabra łąkowego (gdy występuje jako chwast), powinno się odbywać przede wszystkim w formie profilaktyki. Należy regularnie kosić miedze i nieużytki w okolicy upraw polowych. Dzięki temu w roślinach nie zawiążą się nasiona, które mogłyby być rozsiane na inne uprawy. Profilaktyczne stosowanie wykaszania pozwoli po kilku latach na całkowite wyeliminowanie rośliny bez konieczności stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych.

 

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej