Co można siać w lipcu

co siać w lipcu

Lipiec to pierwszy wakacyjny miesiąc, który jest pracowitym okresem dla właścicieli przydomowych ogródków warzywnych. To dobry czas zwłaszcza na siew warzyw. W tym miesiącu często panują upały, a więc chcąc liczyć na dobre plony, należy pamiętać o obfitym podlewaniu roślin. Co można siać w lipcu?

Jakie warzywa można siać w lipcu?

Dla początkującego ogrodnika, zapamiętanie terminu siewu poszczególnych warzyw może okazać się trudne. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wczesny siew warzyw może nie przynieść pożądanych rezultatów. Tak samo w przypadku zbyt późnego terminu. Dokładny czas zależy od rodzaju warzyw. Niektóre odmiany przeznaczone są do zbioru jeszcze latem, późną jesienią, czy też dopiero na następną wiosnę. Co ważne, warzywniak dzieli się na 3 części: przedplon, plon główny i poplon. Przedplon to warzywa o krótkim okresie wegetacyjnym, które wysiewa się jeszcze na wiosnę. Plon główny są to natomiast uprawy, które wymagają o wiele więcej czasu. Poplonem nazywa się rośliny wprowadzane w wolne grządki po zebraniu pozostałych warzyw. Poplonowe warzywa siać można właśnie w lipcu. Jest to miesiąc, w którym panują wysokie temperatury, zdarzają się ulewy i burze. Powoli skraca się długość dnia, co wpływa pozytywnie na plonowanie pewnych grup warzyw i zmniejsza ryzyko wybijania w pędy kwiatostanowe.

Co możemy wysiewać w lipcu – najczęściej wybierane warzywa

jakie warzywa można siać w lipcu

Rzodkiewka i rzodkiew
Rzodkiewkę da się siać właściwie przez całe lato, jednakże długie dni drugiej połowy czerwca i początku lipca nie wpływają korzystnie na zbiory. Często ogrodnicy mogą zauważyć na swoich grządkach wysuszone i twarde korzonki z długą łodygą o drobnych kwiatach. Wysiew rzodkiewki polecany jest zwłaszcza w drugiej połowie lipca. Przed tą czynnością należy pamiętać o spulchnieniu ziemi i późniejszym podlaniu roślin. W pierwszej połowie lipca wysiewa się także czarną rzodkiew zimową. Warzywa te potrzebują ziemi wilgotnej i próchniczej. Rzodkiew czarna ma delikatnie ostry miąższ i rzadko wybija w pędy kwiatowe.

Sprawdź także:


Fasolka szparagowa

Po odpowiednim spulchnieniu i przygotowaniu ziemi nadchodzi też czas na siew fasolki szparagowej w pierwszej połowie lipca. Fasolkę szparagową o żółtych czy zielonych strąkach będzie zbierać się pod koniec sierpnia oraz we wrześniu. Obok niej poleca się zasadzić cząber, który dobrze działa na kruchość i smak strączków. Innym polecanym sąsiedztwem dla fasolki jest koper włoski, który nadaje się do siewu przez całe lato.

Buraki liściowe i marchewka

Letnim poplonem mogą być także buraki. Polecane są zwłaszcza takie odmiany jak: Glob F1, Opolski, Chrobry, Czerwone Kula, Rywal, Regulski, Patryk, Nochowski czy Norton. Pewne odmiany można siać w lipcu, już w jego pierwszych dniach, a inne dopiero pod koniec miesiąca. Co ważne, buraki można też przechowywać na zimę, czy też wykorzystywać do marynat. Chcąc uzyskać dobre plony, trzeba pamiętać o podlewaniu warzyw i przerywaniu siewek. Lipiec to też czas, w którym można zdecydować się na odmiany późne marchwi. Odmiany późniejsze zbiera się w październiku. Można sięgnąć po takie odmiany jak Pierwszy Zbiór czy Amsterdamska. W tym miesiącu sieje się też wczesne odmiany marchwi.

Letnie odmiany sałat kruchych

W tym ciepłym miesiącu sieje się także letnie odmiany sałat kruchych oraz masłowych. Są one w stanie znieść nawet wysokie temperatury i długie dni. Do polecanych odmian sałat należą: Cud Voorburg, Ewelina, Dippego, Grenada Ożarowska, Arka, Justyna, Królowa Lata, Nichowska, Baucejska, Stuttgarter Somet. Warunkiem powodzenia uprawy jest przerywanie podrośniętych siewek, aby sałata mogła prawidłowo zwijać główki.

Pierwszy tydzień lipca- warzywa do siania

czy można siać ogórki w lipcu
  • Fasola szparagowa– do gotowania, można ją bez trudu pasteryzować czy też mrozić,
  • Sałata łodygowa– gotowa do zbioru już po ok 10-14 tygodniach, ma niewielkie wymagania. Do siewu w lipcu nadaje się sałata szparagowa czy Głąbik krakowski,
  • Ogórki gruntowe– najlepsze są odmiany do kiszenia. W czasie ich uprawy należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby,
  • Marchew– wczesne odmiany marchwi dają plony w październiku,
  • Burak ćwikłowy– zalecane do siewu są zwłaszcza późniejsze odmiany.

Warzywa do wysiewu przez cały miesiąc

  • Cebula siedmiolatka– najlepszym terminem na jej siew jest właśnie lipiec, ale także sierpień,
  • Roszponka– charakteryzuje się odpornością na niskie temperatury, zbiera się ją też w okresie zimowym, o ile nie ma śniegu. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań i daje obfite plony,
  • Szczypior– do siana w lipcu i sierpniu,
  • Rzeżucha– do siania w pojemników, trzeba pamiętać o jej intensywnym nawadnianiu,
  • Czarna rzodkiew– w lipcu wybiera się odmiany późne,
  • Koper ogrodowy– w czasie gorących dni należy go często podlewać i zraszać. Da się go uprawiać także w pojemnikach,
  • Cykoria– wytrzymała na niską temperaturę, z wyglądu jest podobna do sałaty. Można ją wysiewać nawet w sierpniu.

Co można siać w ostatnim tygodniu lipca?

Pod koniec lipca ogrodnik może też sięgnąć po odmiany późne rzepy, szpinak czy kapustę pekińską. Kapusta pekińska powinna zostać zasiana wprost do gruntu, ponieważ nie zbyt dobrze znosi przesadzanie. Gotowa do zbioru będzie późną jesienią. Szpinak może nie przynieść obfitych zbiorów, z uwagi na to, że jest rośliną zimnolubną. Można go posiać w lipcu, ale do tego celu należy wybrać miejsce zacienione. Niezbędne jest też obfite podlewania tego warzywa. Najlepszą odmianą na siew lipcowy jest odmiana Matador.

Lipcowy wysiew poplonu, czyli sposób na nawożenie ogrodu

co siejemy w lipcu

Lipiec jest czasem końca wegetacji różnych roślin, dzięki czemu uzyskuje się wolne przestrzenie na ogrodowych rabatach. Właściciel przydomowego warzywnika będzie chciał je z pewnością wykorzystać. Dobrym rozwiązaniem jest wysianie kolejnych gatunków warzyw jako poplon. Najlepiej wybrać te gatunki, które przy okazji staną się dla gleby naturalnym nawozem. Warto wiedzieć, że pewne warzywa odżywiają glebę w azot oraz próchnicę, a przy tym poprawiają jej strukturę.

Tak zwane nawozy zielone są to zwłaszcza rośliny z rodziny bobowatych, na których żyją w symbiozie bakterie brodawkowe, które wykazują się zdolnością wiązania azotu z atmosfery. Co ważne, nie tylko odżywiają glebę, ale też uzupełniają się z pozostałymi gatunkami roślin wykorzystywanych jako poplon. Tworzą okrycie gleby, przez co nie dochodzi do jej zbicia i zmęczenia. To, jaki ogrodnik uzyska rezultat z użycia poplonów na nawóz zielony, zależy przede wszystkim d terminu ich wysiania. Lipiec jest miesiącem zalecanym do siewu takich roślin poplonowych, jak:

  • łubin żółty,
  • łubin wąskolistny,
  • peluszka,
  • bobik,
  • wyka,
  • seradela,
  • rzepak,
  • gorczyca,
  • słonecznik,
  • żyto,
  • facelia.

Jak siać warzywa w lipcu?

co sadzimy w lipcu

Aby zapewnić sobie obfite plony, ogrodnik musi pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Najważniejsze jest regularne i obfite podlewanie roślin. We wczesnej fazie ich wzrostu najlepiej korzystać ze zraszacza, który nie wypłucze nasion. Niezwykle ważne jest też nawożenie roślin nawozem bogatym w potas czy odpowiednie spulchnienie ziemi przed siewem. Co ważne, dobrze jest siać w tym samym miejscu warzywa z odmiennych rodzin. Niektóre odmiany najpierw wysiewa się do pojemników, po czym przesadza do gruntu.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej