Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie.

Skąd ta nazwa?

Żmijowiec zwyczajny jest bardzo starą rośliną leczniczą znaną co najmniej od 2000 lat. W przeszłości używano go jako leku na ukąszenia żmii. Wiara w jego moc wynikała z tzw. doktryny sygnatur, o której dziś mało kto pamięta. Sprawdź też nasiona żmijowca zwyczajnego.

Doktryna sygnatur zakładała, że każda roślina jest lekiem, a jej właściwości lecznicze można rozpoznać po danych jej znakach, inaczej sygnaturach. Sygnaturą może kształt i tak się stało w przypadku żmijowca. W pręcikach kwiatowych rośliny dopatrzono się podobieństwa do języka żmii. Wystający z kielicha i rozdwojony na końcu może rzeczywiście przypominać język gada. Tak właśnie powstała nazwa i stąd wzięły się wskazania co do użycia. Warto jeszcze dodać, że choć doktryna sygnatur narodziła się w I w. n. e., to tak naprawdę za jej ojca uchodzi wielki Paracelsus (1493 – 1541).

Jak wygląda żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy rozetę, w drugim wykształca wzniesiony pęd kwiatowy dochodzący do 1 m. Drobne, zebrane w kwiatostany kwiatki na początku kwitnienia są purpurowe, potem stają się niebieskie. Rozwidlone na końcu pręciki kwiatowe kształtem przypominają język żmii. Liście są lancetowate i szorstko owłosione, a łodyga wzniesiona i pokryta kłującymi włoskami. Sprawdź odmiany żmijowca.

Kiedy kwitnie żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny kiedy kwitnie

Żmijowiec kwitnie obficie przez całe lato – od czerwca do października. Jest wtedy ozdobą na całą okolicę i wielką atrakcją dla owadów zapylających, które zbierają z niego nektar i pyłek. Piękne niebieściutkie kwiatostany rozwijają się partiami, nigdy jednocześnie. Sprawia to, że kwitnienie rozciąga się w czasie i kończy dopiero wraz z nadejściem jesiennych chłodów.

Żmijowiec jest cenioną rośliną miododajną i z tego też powodu pszczelarze wysiewają go na polach i nieużytkach. Specyficzny budowa kwiatów zabezpiecza pyłek i nektar przed wypłukiwaniem przez deszcz. Przyjmuje się, że w dobrym roku z jednego hektara można uzyskać około 400 kg miodu. Warto wspomnieć, że jest on wysoko ceniony ze względu na doskonały smak i piękny kolor. Warto wiedzieć – żmijowiec zwyczajny uprawa.

Żmijowiec to roślina lecznicza

Współcześnie nie przepisuje się żmijowca ani jego przetworów do przyjmowania wewnętrznego. Nie poleca się też spożywania młodych listków jako dodatku do sałatek. W żmijowcu wykryto toksyczne związki, które w dłuższym okresie czasu są szkodliwe, szczególnie dla wątroby.

Stosowany zewnętrznie jest bezpieczny i skuteczny. Zawarta w nim alantoina podnosi elastyczność skóry i przyspiesza jej regenerację. Żmijowiec nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej, zmniejsza też wypryski i leczy liszaje. Pomaga przy trudno gojących się ranach i obrzękach spowodowanych ukąszeniami owadów.

Sprawdź także:

Żmijowiec w ogródku

Żmijowiec w ogródku lubi miejsce słoneczne. Nasiona wysiewa się jesienią albo na wiosnę i przykrywa 1 cm warstwą gleby. Żmijowiec szczególnie pięknie komponuje się z roślinami kwitnącymi na czerwono, biało i żółto. Warto dodawać, że pojawiły się odmiany ozdobne żmijowca. Różnią się kolorem kwiatów. Poza niebieskim odmiany kwitną na biało, różowo, purpurowo i w kolorze granatu.

grunner narzedzia
Ogród

Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy.  Jakie narzędzia stosuje się w sadzach? Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy […]

Czytaj więcej
nowe rodzaje roslin
Ogród

Nowe odmiany roślin?

Rozwój sektora rolno-spożywczego w dużej mierze uzależniony jest od tworzenia nowych odmian roślin. Co to oznacza w praktyce i czym wyróżniają się takie rośliny? Tego dowiecie się z treści tego artykułu. Hodowla twórcza – co to takiego? Tworzenie nowych odmian roślin fachowo określa się pojęciem hodowli twórczej lub hodowli właściwej. Metodami, które są stosowane przy […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej