Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie.

Skąd ta nazwa?

Żmijowiec zwyczajny jest bardzo starą rośliną leczniczą znaną co najmniej od 2000 lat. W przeszłości używano go jako leku na ukąszenia żmii. Wiara w jego moc wynikała z tzw. doktryny sygnatur, o której dziś mało kto pamięta. Sprawdź też nasiona żmijowca zwyczajnego.

Doktryna sygnatur zakładała, że każda roślina jest lekiem, a jej właściwości lecznicze można rozpoznać po danych jej znakach, inaczej sygnaturach. Sygnaturą może kształt i tak się stało w przypadku żmijowca. W pręcikach kwiatowych rośliny dopatrzono się podobieństwa do języka żmii. Wystający z kielicha i rozdwojony na końcu może rzeczywiście przypominać język gada. Tak właśnie powstała nazwa i stąd wzięły się wskazania co do użycia. Warto jeszcze dodać, że choć doktryna sygnatur narodziła się w I w. n. e., to tak naprawdę za jej ojca uchodzi wielki Paracelsus (1493 – 1541).

Jak wygląda żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy rozetę, w drugim wykształca wzniesiony pęd kwiatowy dochodzący do 1 m. Drobne, zebrane w kwiatostany kwiatki na początku kwitnienia są purpurowe, potem stają się niebieskie. Rozwidlone na końcu pręciki kwiatowe kształtem przypominają język żmii. Liście są lancetowate i szorstko owłosione, a łodyga wzniesiona i pokryta kłującymi włoskami. Sprawdź odmiany żmijowca.

Kiedy kwitnie żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny kiedy kwitnie

Żmijowiec kwitnie obficie przez całe lato – od czerwca do października. Jest wtedy ozdobą na całą okolicę i wielką atrakcją dla owadów zapylających, które zbierają z niego nektar i pyłek. Piękne niebieściutkie kwiatostany rozwijają się partiami, nigdy jednocześnie. Sprawia to, że kwitnienie rozciąga się w czasie i kończy dopiero wraz z nadejściem jesiennych chłodów.

Żmijowiec jest cenioną rośliną miododajną i z tego też powodu pszczelarze wysiewają go na polach i nieużytkach. Specyficzny budowa kwiatów zabezpiecza pyłek i nektar przed wypłukiwaniem przez deszcz. Przyjmuje się, że w dobrym roku z jednego hektara można uzyskać około 400 kg miodu. Warto wspomnieć, że jest on wysoko ceniony ze względu na doskonały smak i piękny kolor. Warto wiedzieć – żmijowiec zwyczajny uprawa.

Żmijowiec to roślina lecznicza

Współcześnie nie przepisuje się żmijowca ani jego przetworów do przyjmowania wewnętrznego. Nie poleca się też spożywania młodych listków jako dodatku do sałatek. W żmijowcu wykryto toksyczne związki, które w dłuższym okresie czasu są szkodliwe, szczególnie dla wątroby.

Stosowany zewnętrznie jest bezpieczny i skuteczny. Zawarta w nim alantoina podnosi elastyczność skóry i przyspiesza jej regenerację. Żmijowiec nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej, zmniejsza też wypryski i leczy liszaje. Pomaga przy trudno gojących się ranach i obrzękach spowodowanych ukąszeniami owadów.

Sprawdź także:

Żmijowiec w ogródku

Żmijowiec w ogródku lubi miejsce słoneczne. Nasiona wysiewa się jesienią albo na wiosnę i przykrywa 1 cm warstwą gleby. Żmijowiec szczególnie pięknie komponuje się z roślinami kwitnącymi na czerwono, biało i żółto. Warto dodawać, że pojawiły się odmiany ozdobne żmijowca. Różnią się kolorem kwiatów. Poza niebieskim odmiany kwitną na biało, różowo, purpurowo i w kolorze granatu.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej