Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie.

Skąd ta nazwa?

Żmijowiec zwyczajny jest bardzo starą rośliną leczniczą znaną co najmniej od 2000 lat. W przeszłości używano go jako leku na ukąszenia żmii. Wiara w jego moc wynikała z tzw. doktryny sygnatur, o której dziś mało kto pamięta. Sprawdź też nasiona żmijowca zwyczajnego.

Doktryna sygnatur zakładała, że każda roślina jest lekiem, a jej właściwości lecznicze można rozpoznać po danych jej znakach, inaczej sygnaturach. Sygnaturą może kształt i tak się stało w przypadku żmijowca. W pręcikach kwiatowych rośliny dopatrzono się podobieństwa do języka żmii. Wystający z kielicha i rozdwojony na końcu może rzeczywiście przypominać język gada. Tak właśnie powstała nazwa i stąd wzięły się wskazania co do użycia. Warto jeszcze dodać, że choć doktryna sygnatur narodziła się w I w. n. e., to tak naprawdę za jej ojca uchodzi wielki Paracelsus (1493 – 1541).

Jak wygląda żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy rozetę, w drugim wykształca wzniesiony pęd kwiatowy dochodzący do 1 m. Drobne, zebrane w kwiatostany kwiatki na początku kwitnienia są purpurowe, potem stają się niebieskie. Rozwidlone na końcu pręciki kwiatowe kształtem przypominają język żmii. Liście są lancetowate i szorstko owłosione, a łodyga wzniesiona i pokryta kłującymi włoskami. Sprawdź odmiany żmijowca.

Kiedy kwitnie żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny kiedy kwitnie

Żmijowiec kwitnie obficie przez całe lato – od czerwca do października. Jest wtedy ozdobą na całą okolicę i wielką atrakcją dla owadów zapylających, które zbierają z niego nektar i pyłek. Piękne niebieściutkie kwiatostany rozwijają się partiami, nigdy jednocześnie. Sprawia to, że kwitnienie rozciąga się w czasie i kończy dopiero wraz z nadejściem jesiennych chłodów.

Żmijowiec jest cenioną rośliną miododajną i z tego też powodu pszczelarze wysiewają go na polach i nieużytkach. Specyficzny budowa kwiatów zabezpiecza pyłek i nektar przed wypłukiwaniem przez deszcz. Przyjmuje się, że w dobrym roku z jednego hektara można uzyskać około 400 kg miodu. Warto wspomnieć, że jest on wysoko ceniony ze względu na doskonały smak i piękny kolor. Warto wiedzieć – żmijowiec zwyczajny uprawa.

Żmijowiec to roślina lecznicza

Współcześnie nie przepisuje się żmijowca ani jego przetworów do przyjmowania wewnętrznego. Nie poleca się też spożywania młodych listków jako dodatku do sałatek. W żmijowcu wykryto toksyczne związki, które w dłuższym okresie czasu są szkodliwe, szczególnie dla wątroby.

Stosowany zewnętrznie jest bezpieczny i skuteczny. Zawarta w nim alantoina podnosi elastyczność skóry i przyspiesza jej regenerację. Żmijowiec nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej, zmniejsza też wypryski i leczy liszaje. Pomaga przy trudno gojących się ranach i obrzękach spowodowanych ukąszeniami owadów.

Sprawdź także:

Żmijowiec w ogródku

Żmijowiec w ogródku lubi miejsce słoneczne. Nasiona wysiewa się jesienią albo na wiosnę i przykrywa 1 cm warstwą gleby. Żmijowiec szczególnie pięknie komponuje się z roślinami kwitnącymi na czerwono, biało i żółto. Warto dodawać, że pojawiły się odmiany ozdobne żmijowca. Różnią się kolorem kwiatów. Poza niebieskim odmiany kwitną na biało, różowo, purpurowo i w kolorze granatu.

Burning stove
Aktualności Trendy

Płyta indukcyjna vs. płyta gazowa: Porównanie i wybór odpowiedniego rozwiązania

Płyta grzewcza jest nieodłącznym elementem każdej kuchni, a wybór między płytą indukcyjną a gazową może być trudny. Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie poznać różnice między nimi, aby podjąć najlepszą decyzję. W tym artykule porównamy płyty indukcyjne i gazowe pod różnymi względami, takimi jak bezpieczeństwo, wydajność, koszty eksploatacji i wygoda użytkowania. […]

Czytaj więcej
garaż z płyt warstwowych
Aktualności

Garaże z płyt warstwowej – wytrzymałe i funkcjonalne rozwiązanie

Garaże to nieodłączny element większości domów i posesji. Przechowywanie samochodu w bezpiecznym i chronionym miejscu to priorytet dla wielu właścicieli. Dlatego, jeśli szukasz wytrzymałego i funkcjonalnego rozwiązania, garaże z płyt warstwowej są doskonałym wyborem. Dlaczego garaże z płyt warstwowej? Płyty wielowarstwowe, z których wykonuje się garaże z płyt warstwowej, oferują szerokie możliwości konstrukcyjne oraz aranżacyjne. […]

Czytaj więcej
Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej