Czy mak polny jest jadalny?

Mak polny- czy nadaje się do jedzenia?

Zielona pojedyncza łodyga, kilka szarozielonych liści i piękny czerwony kwiat, z czarnym zakończeniem w środku, to widok, który niejeden z nas ujrzał na przełomie czerwca. Mak polny, bo to o nim mowa, kwitnie na początku wakacji szkolnych, a ich widok, często niechciany wśród rolników, sprawia ogromną przyjemność oczom. Czy roślina ta nadaje się do spożycia? Wielu może zaskoczyć ten fakt, ale już w starożytności roślina ta była spożywana przez ludzi, o czym świadczyć mogą zapiski Teofrasta i Pilniusza Starszego. Czy dzisiaj ludzie spożywają mak polny? Pewne jest to, że używany jest często jako roślina ozdobna, a z połączeniem z innymi roślinami wspaniale sprawdza się w bukietach lub różnego rodzaju stroikach. 

Czy mak polny można jeść?

Odpowiadając na to pytanie, warto zauważyć, że zaraz obok maku polnego wymienić można mak lekarski. Ten drugi, służy w „kuchni” od dawna, a wykorzystuje się go do produkcji morfiny, opium, czy różnego rodzaju olejów. Mak, polny, który rośnie nieco później niż ten lekarski, zachowuje podobne właściwości, tak więc w kuchni używa się go w ten sam sposób. Warto dodać również, że spożywany może być w formie barwnika do win, czy napoi. Roślina, której kwiaty tak często najzwyczajniej w świecie depczemy, wydaje się więc być bardzo atrakcyjną pod względem kulinarnym. Tak więc mnogość rzeczy, które z rośliny tej można wykonać, powinna sprawić, że bardziej będziemy o nią dbać i nie tylko cieszyć nią oko. Kiedy mak polny zgubi liście, wypuszcza owoc zwany makówką. W jego centrum znajdują się nasiona, które można wysypać przez dziurki owocu i samemu zasadzić ową roślinę.

Zobacz także artykuł: Czy mak polny jest chroniony?

Mak polny – pozostałe zastosowania

Poza wartościami kulinarnymi, mak polny charakteryzuje się szeroką gamą dodatkowych atutów. Do jednego z nich niewątpliwie należy zaliczyć zastosowanie płatków w lecznictwie. Posiadają one działanie przeciwzapalne, powlekające oraz uspokajające. Ponadto napar z nich wykonany zapewnia pomoc w walce z kaszlem, czy bezsennością. Płatki dodatkowo używane są przy zabarwianiu leków, czy tworzeniu czerwonego atramentu. 

Mak polny – gdzie znaleźć

Opisywana roślina traktowana jest jako chwast, tak więc rośnie raczej dziko. Uprawa maku, nie przysporzy nikomu większych problemów, biorąc pod uwagę to, jak odporny jest na zmienne warunki pogodowe oraz jego zdecydowanie niewielkie wymagania w kwestii podłoża. Znaleźć go można przede wszystkim na gliniastych podłożach pół, czy też na madach rzecznych. Mak polny kwitnie głównie w uprawach zbóż ozimych czy też rzepaku. Na koniec warto dodać, że cała roślina zawiera biały sok mleczny, którego skład charakteryzuje się zawartością readyny, posiadającej właściwości lekko trujące. 

Mak polny to bardzo ciekawa roślina, która przede wszystkim charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, a występując w grupie wręcz wyglądem bajkowym. Uprawa tej rośliny nie jest wymagająca, co sprawia, że z jej dobrodziejstw może korzystać niemal każdy. Biorąc pod uwagę fakt, jak liczne właściwości może wykorzystywać, warto się go nie pozbywać od razu, tylko najpierw sprawdzić, do czego mógłby się przydać.

grunner narzedzia
Ogród

Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy.  Jakie narzędzia stosuje się w sadzach? Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy […]

Czytaj więcej
nowe rodzaje roslin
Ogród

Nowe odmiany roślin?

Rozwój sektora rolno-spożywczego w dużej mierze uzależniony jest od tworzenia nowych odmian roślin. Co to oznacza w praktyce i czym wyróżniają się takie rośliny? Tego dowiecie się z treści tego artykułu. Hodowla twórcza – co to takiego? Tworzenie nowych odmian roślin fachowo określa się pojęciem hodowli twórczej lub hodowli właściwej. Metodami, które są stosowane przy […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej