Czy mak polny jest jadalny?

Mak polny- czy nadaje się do jedzenia?

Zielona pojedyncza łodyga, kilka szarozielonych liści i piękny czerwony kwiat, z czarnym zakończeniem w środku, to widok, który niejeden z nas ujrzał na przełomie czerwca. Mak polny, bo to o nim mowa, kwitnie na początku wakacji szkolnych, a ich widok, często niechciany wśród rolników, sprawia ogromną przyjemność oczom. Czy roślina ta nadaje się do spożycia? Wielu może zaskoczyć ten fakt, ale już w starożytności roślina ta była spożywana przez ludzi, o czym świadczyć mogą zapiski Teofrasta i Pilniusza Starszego. Czy dzisiaj ludzie spożywają mak polny? Pewne jest to, że używany jest często jako roślina ozdobna, a z połączeniem z innymi roślinami wspaniale sprawdza się w bukietach lub różnego rodzaju stroikach. 

Czy mak polny można jeść?

Odpowiadając na to pytanie, warto zauważyć, że zaraz obok maku polnego wymienić można mak lekarski. Ten drugi, służy w „kuchni” od dawna, a wykorzystuje się go do produkcji morfiny, opium, czy różnego rodzaju olejów. Mak, polny, który rośnie nieco później niż ten lekarski, zachowuje podobne właściwości, tak więc w kuchni używa się go w ten sam sposób. Warto dodać również, że spożywany może być w formie barwnika do win, czy napoi. Roślina, której kwiaty tak często najzwyczajniej w świecie depczemy, wydaje się więc być bardzo atrakcyjną pod względem kulinarnym. Tak więc mnogość rzeczy, które z rośliny tej można wykonać, powinna sprawić, że bardziej będziemy o nią dbać i nie tylko cieszyć nią oko. Kiedy mak polny zgubi liście, wypuszcza owoc zwany makówką. W jego centrum znajdują się nasiona, które można wysypać przez dziurki owocu i samemu zasadzić ową roślinę.

Zobacz także artykuł: Czy mak polny jest chroniony?

Mak polny – pozostałe zastosowania

Poza wartościami kulinarnymi, mak polny charakteryzuje się szeroką gamą dodatkowych atutów. Do jednego z nich niewątpliwie należy zaliczyć zastosowanie płatków w lecznictwie. Posiadają one działanie przeciwzapalne, powlekające oraz uspokajające. Ponadto napar z nich wykonany zapewnia pomoc w walce z kaszlem, czy bezsennością. Płatki dodatkowo używane są przy zabarwianiu leków, czy tworzeniu czerwonego atramentu. 

Mak polny – gdzie znaleźć

Opisywana roślina traktowana jest jako chwast, tak więc rośnie raczej dziko. Uprawa maku, nie przysporzy nikomu większych problemów, biorąc pod uwagę to, jak odporny jest na zmienne warunki pogodowe oraz jego zdecydowanie niewielkie wymagania w kwestii podłoża. Znaleźć go można przede wszystkim na gliniastych podłożach pół, czy też na madach rzecznych. Mak polny kwitnie głównie w uprawach zbóż ozimych czy też rzepaku. Na koniec warto dodać, że cała roślina zawiera biały sok mleczny, którego skład charakteryzuje się zawartością readyny, posiadającej właściwości lekko trujące. 

Mak polny to bardzo ciekawa roślina, która przede wszystkim charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, a występując w grupie wręcz wyglądem bajkowym. Uprawa tej rośliny nie jest wymagająca, co sprawia, że z jej dobrodziejstw może korzystać niemal każdy. Biorąc pod uwagę fakt, jak liczne właściwości może wykorzystywać, warto się go nie pozbywać od razu, tylko najpierw sprawdzić, do czego mógłby się przydać.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej