Czy mak polny jest jadalny?

Mak polny- czy nadaje się do jedzenia?

Zielona pojedyncza łodyga, kilka szarozielonych liści i piękny czerwony kwiat, z czarnym zakończeniem w środku, to widok, który niejeden z nas ujrzał na przełomie czerwca. Mak polny, bo to o nim mowa, kwitnie na początku wakacji szkolnych, a ich widok, często niechciany wśród rolników, sprawia ogromną przyjemność oczom. Czy roślina ta nadaje się do spożycia? Wielu może zaskoczyć ten fakt, ale już w starożytności roślina ta była spożywana przez ludzi, o czym świadczyć mogą zapiski Teofrasta i Pilniusza Starszego. Czy dzisiaj ludzie spożywają mak polny? Pewne jest to, że używany jest często jako roślina ozdobna, a z połączeniem z innymi roślinami wspaniale sprawdza się w bukietach lub różnego rodzaju stroikach. 

Czy mak polny można jeść?

Odpowiadając na to pytanie, warto zauważyć, że zaraz obok maku polnego wymienić można mak lekarski. Ten drugi, służy w „kuchni” od dawna, a wykorzystuje się go do produkcji morfiny, opium, czy różnego rodzaju olejów. Mak, polny, który rośnie nieco później niż ten lekarski, zachowuje podobne właściwości, tak więc w kuchni używa się go w ten sam sposób. Warto dodać również, że spożywany może być w formie barwnika do win, czy napoi. Roślina, której kwiaty tak często najzwyczajniej w świecie depczemy, wydaje się więc być bardzo atrakcyjną pod względem kulinarnym. Tak więc mnogość rzeczy, które z rośliny tej można wykonać, powinna sprawić, że bardziej będziemy o nią dbać i nie tylko cieszyć nią oko. Kiedy mak polny zgubi liście, wypuszcza owoc zwany makówką. W jego centrum znajdują się nasiona, które można wysypać przez dziurki owocu i samemu zasadzić ową roślinę.

Zobacz także artykuł: Czy mak polny jest chroniony?

Mak polny – pozostałe zastosowania

Poza wartościami kulinarnymi, mak polny charakteryzuje się szeroką gamą dodatkowych atutów. Do jednego z nich niewątpliwie należy zaliczyć zastosowanie płatków w lecznictwie. Posiadają one działanie przeciwzapalne, powlekające oraz uspokajające. Ponadto napar z nich wykonany zapewnia pomoc w walce z kaszlem, czy bezsennością. Płatki dodatkowo używane są przy zabarwianiu leków, czy tworzeniu czerwonego atramentu. 

Mak polny – gdzie znaleźć

Opisywana roślina traktowana jest jako chwast, tak więc rośnie raczej dziko. Uprawa maku, nie przysporzy nikomu większych problemów, biorąc pod uwagę to, jak odporny jest na zmienne warunki pogodowe oraz jego zdecydowanie niewielkie wymagania w kwestii podłoża. Znaleźć go można przede wszystkim na gliniastych podłożach pół, czy też na madach rzecznych. Mak polny kwitnie głównie w uprawach zbóż ozimych czy też rzepaku. Na koniec warto dodać, że cała roślina zawiera biały sok mleczny, którego skład charakteryzuje się zawartością readyny, posiadającej właściwości lekko trujące. 

Mak polny to bardzo ciekawa roślina, która przede wszystkim charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, a występując w grupie wręcz wyglądem bajkowym. Uprawa tej rośliny nie jest wymagająca, co sprawia, że z jej dobrodziejstw może korzystać niemal każdy. Biorąc pod uwagę fakt, jak liczne właściwości może wykorzystywać, warto się go nie pozbywać od razu, tylko najpierw sprawdzić, do czego mógłby się przydać.

co siać na zimę w tunelu foliowym
Ogród Trendy

Co siać na zimę w tunelu foliowym? 

Tunel foliowy to świetne rozwiązanie dla ogrodników, którzy chcą cieszyć się świeżymi warzywami przez cały rok, nawet w zimie. Dzięki tunelowi foliowemu rośliny są chronione przed mrozem, przymrozkami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a odpowiednie gatunki warzyw mogą być uprawiane nawet w najchłodniejszych miesiącach. W tym artykule podpowiemy, jakie warzywa warto siać zimą w tunelu foliowym […]

Czytaj więcej
jak długo wschodzi trawa
Aktualności Ogród

Jak stworzyć perfekcyjny trawnik – jak przebiega, ile trwa i jak skrócić kiełkowanie trawy?

Masz w perspektywie stworzenie własnego ogródka? Jeśli tak, to z pewnością nie ominie cię założenie trawnika, który jest nieodłącznym elementem ogrodu. Nieobce powinny być ci także czynności związane z jego pielęgnowaniem. Trawa, pomimo, że uznaje się nią za roślinę mało wymagającą i prostą w dbaniu, może przysporzyć trochę problemów. W tym artykule dowiesz się: Odpowiednie […]

Czytaj więcej
jak zabezpieczyć róże na pniu na zimę
Aktualności Ogród

Jak zabezpieczyć róże na pniu na zimę? 

Róże pienne, nazywane także różami na pniu, to wyjątkowo dekoracyjne rośliny, które zdobią wiele ogrodów. Jednak ich delikatna struktura sprawia, że są bardziej podatne na niskie temperatury i przymrozki, zwłaszcza w okresie zimowym. Aby te piękne rośliny mogły przetrwać zimę w dobrej kondycji, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.  Dlaczego zabezpieczenie róż na zimę jest ważne? […]

Czytaj więcej