Eonium drzewiaste / Aeonium (Aeonium arboreum)

Purple tree houseleek

Aeonium arboreum, znane także jako Eonium drzewiaste, to urocza roślina sukulentowa z rodziny Crassulaceae. Rodzinną ojczyznę Eonium drzewiastego stanowią Wyspy Kanaryjskie, Madera, Maroko i wschodnia Afryka. Ten egzotyczny sukulent zachwyca swoimi zdrewniałymi, rozgałęziającymi się łodygami, na których rosną okazałe rozety ciemnozielonych liści z delikatnym połyskiem. Jest to roślina, która nie tylko doskonale ozdabia wnętrza, ale także jest mało wymagająca w uprawie. Eonium drzewiaste jest idealne na parapecie okiennym, w werandzie czy na tarasie, dodając swojego uroku i niezwykłości.

KategoriaInformacje
DEKORACYJNOŚĆcała roślina, ulistnienie
GLEBApróchniczna, przepuszczalna, lekka
ODCZYN GLEBYobojętna, lekko zasadowa
POKRÓJwzniesiony, zwarty
WYSOKOŚĆ60-80 cm (w donicy)
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEwnętrza, miejsca eksponowane, pojedynczo

Wymagania i uprawa Eonium drzewiastego

Eonium drzewiaste preferuje nasłonecznione i ciepłe stanowiska, dlatego najlepiej rośnie na południowym oknie. Powinno się je podlewać oszczędnie, aby ziemia miała czas na wyschnięcie między podlewaniami. Gleba, w której rośnie roślina, powinna być przepuszczalna. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie do minimum. Wiosną i latem, od marca do października, należy regularnie nawozić roślinę. Opadanie liści z dolnych partii pędów jest naturalnym procesem. Przesadzanie sukulentów, w tym Eonium drzewiastego, zaleca się przeprowadzać wiosną i/lub latem. Podczas przesadzania, konieczne jest zmiana podłoża na odpowiednie do sukulentów.

Wymagania Eonium drzewiastego:

  • Stanowisko: nasłonecznione, ciepłe
  • Podlewanie: oszczędne, ziemia musi wysychać między podlewaniami
  • Gleba: przepuszczalna
  • Podlewanie zimą: minimalne
  • Nawożenie: regularne wiosną i latem
  • Opadanie liści: naturalny proces
  • Przesadzanie: wiosną i/lub latem, zmiana podłoża
Wymagania Eonium drzewiastego  
Stanowiskonasłonecznione
Podlewanieoszczędne, ziemia musi wysychać między podlewaniami
Glebaprzepuszczalna
Podlewanie zimąminimalne
Nawożenieregularne wiosną i latem
Opadanie liścinaturalny proces
Przesadzaniewiosną i/lub latem, zmiana podłoża

Pielęgnacja Eonium drzewiastego

Aby właściwie pielęgnować Eonium drzewiaste, należy zapewnić mu wystarczającą ilość światła słonecznego, niedopuszczając do bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina ta jest bardzo wytrzymała i dobrze znosi bezpośrednie słońce, jednak silne nasłonecznienie może spowodować poparzenia na jej liściach. Najlepiej umieścić ją w miejscu, gdzie otrzyma rozproszone światło słoneczne przez większość dnia.

Regularne nawożenie Eonium drzewiastego jest ważne dla jego zdrowego wzrostu i rozwoju. Można używać specjalnego nawozu do kaktusów i sukulentów, stosując go zgodnie z instrukcjami producenta. Nawożenie można przeprowadzać co około 4-6 tygodni w sezonie letnim, a w okresie zimowym zredukować ilość nawozu lub całkowicie zaprzestać nawożenia. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dawki nawozu, ponieważ nadmiar substancji odżywczych może zaszkodzić roślinie.

Podlewanie Eonium drzewiastego wymaga umiaru. Roślina ta preferuje oszczędne podlewanie, dlatego warto sprawdzić wilgotność gleby przed kolejnym nawadnianiem. Najlepiej podlewać roślinę, gdy górna warstwa podłoża jest sucha. Unikaj nadmiernego podlewania, ponieważ to może prowadzić do gnicia korzeni. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie do minimum, aby roślina miała czas na odpoczynek.

Przesadzanie Eonium drzewiastego powinno być przeprowadzane tylko wtedy, gdy roślina jest zbyt duża dla obecnego pojemnika lub gdy podłoże jest zniszczone. Wymiana doniczki powinna odbyć się wiosną lub latem, aby dać roślinie czas na zakorzenienie się przed nadejściem zimy. Przy przesadzaniu, stosuj odpowiednie podłoże do sukulentów, które jest lekkie, dobrze przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze.

Wybrane gatunki i odmiany

Eonium drzewiaste:

  • ’Schwarzkopf’ – o ciemnobordowych liściach
  • ’Albovariegatum’ – o zielonych liściach z kremowobiałym obrzeżem

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej