Firletka kwiecista (Lychnis coronaria)

Lychnis coronaria syn. Silene coronaria in full bloom (rose campion, dusty miller, mullein-pink, bloody William, lamp-flower)

Firletka kwiecista, znana również jako Lychnis coronaria, to piękna wieloletnia bylina o karminowo czerwonych kwiatach i srebrzystych pędach i liściach. Dorasta do wysokości 50-60 cm i kwitnie od czerwca do sierpnia. Roślina ta wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, żyznej gleby. Może być uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach wiejskich, skalnych oraz w rabatach i obwódkach rabat. Firletka kwiecista potrzebuje odmładzania co kilka lat i można ją rozmnażać z nasion.

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany, ulistnienie
GLEBAżyzna, próchniczna, lekka
KOLOR KWIATÓWbiałe, purpurowe, różowe
KWIATYpojedyncze
ODCZYN GLEBYobojętna
POKRÓJwyprostowany
WYSOKOŚĆ70-90 cm
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, szpalery, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, bukiety

Pielęgnacja firletki kwiecistej

Pielęgnacja firletki kwiecistej jest dość prosta. Po przekwitnięciu kwiatów należy je usunąć, co pozwoli przedłużyć okres kwitnienia rośliny. W okresie wegetacji warto regularnie nawozić roślinę organicznymi nawozami, aby zapewnić jej odpowiednią ilość składników odżywczych. Firletka kwiecista jest mrozoodporna, ale w przypadku bardzo srogich zim może wymagać okrycia. Warto również regularnie przekrajać roślinę, aby utrzymać jej kompaktowy kształt i zapobiec nadmiernemu rozkrzewianiu się.

Zastosowanie firletki kwiecistej

Firletka kwiecista jest często wykorzystywana w kompozycjach rabatowych z innymi bylinami i jako roślina ozdobna w ogrodach wiejskich, skalnych i przydomowych. Jej piękne kwiaty doskonale komponują się z lawendą, gailardią, firletką chalcedońską i innymi roślinami o podobnym charakterze.

W ogrodach wiejskich, firletka kwiecista może być używana do tworzenia romantycznych, kolorowych kwietników. Natomiast w ogrodach skalnych nadaje się idealnie do zagospodarowania na suche rabaty, gdzie jej srebrzyste liście pięknie kontrastują z kamieniami i innymi roślinami. Firletka kwiecista jest również doskonałym wyborem do donic i pojemników, gdzie jej piękne kwiaty mogą stanowić centralny punkt aranżacji.

Niezależnie od wybranej odmiany, firletka kwiecista zachwyca swoim urokiem i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jej niezawodność i piękno sprawiają, że jest to roślina chętnie wybierana przez wielu pasjonatów ogrodnictwa.

Wybrane odmiany

  • ’Alba’ – odm. o białych kwiatach
  • ’Gardener’s World’ – odm. o karminowych, pełnych kwiatach
  • ’Oculata’ – odm. o białych kwiatach z dużym różowym oczkiem

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej