Gailardia oścista (Gaillardia aristata)

Gailardia oścista (Gaillardia aristata)

Gailardia oścista, znana także jako Gaillardia aristata, to karłowata bylina. Ma bardzo ładne, tarczowate kwiaty. One połączone są z płatkami w dwóch kolorach. Ta roślina dorasta do 35 cm i gromadzi lancetowate liście w zwarte kępki.

Jej kwiaty są piękne i zaczynają kwitnąć w czerwcu. Kwitną aż do września w żółto-czerwonym kolorze. Gailardia oścista jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga wiele troski. Lubi pełne nasłonecznienie i zwykłe gleby w ogrodzie.

Jest też silna i znosi suszę oraz brak pokarmu. Idealnie nadaje się do rabat, ogrodów skalnych i doniczkowych kompozycji.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany, kwiaty
GLEBAmałe wymagania glebowe, próchniczna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
KOLOR KWIATÓWżółte, pomarańczowe, czerwone, wielobarwne
KWIATOSTANkoszyczek kwiatowy
KWIATYjęzyczkowate, rurkowe, drobne
ODCZYN GLEBYkwaśna, lekko kwaśna
OWOCEniełupka
POKRÓJwzniesiony, krzaczkowaty
WYSOKOŚĆ30-70 cm
OKRES KWITNIENIAlipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX)
KOLOR OWOCÓWżółte, pomarańczowe, czerwone
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, zieleń miejska, pojemniki, kwiat cięty, bukiety

Pielęgnacja gailardii ościstej (Gaillardia aristata)

Gailardia oścista, inaczej Gaillardia aristata, to roślina odporna, więc nie trzeba jej specjalnie troszczyć. Niemniej, kilka prostych kroków pomoże jej żyć długo i pięknie.

Po zakończeniu kwitnienia, ścinamy pędy kwiatowe. Taki zabieg skieruje siły rośliny na tworzenie nowych kwiatuszków. To wydłuży czas, podczas którego będzie kwitła. Przycinamy często w sezonie kwitnienia.

Ograniczamy też podlewanie i nawożenie. Gailardia oścista dobrze znosi susze, więc nie przesadzaj z wodą. Podlewając za dużo, zaszkodzisz korzeniom. Nawożenie powinno być lekkie, najlepiej takie, jakie poleca się dla kwitnących roślin.

Gailardia może sama się rozsiewać. Jeśli chcemy, by wyglądała schludnie, usuwamy zbędne siewki. Dzięki temu ogrodzenie pozostanie zorganizowane.

Przed zimą, skracamy roślinkę prawie do ziemi. Zapewni jej to ochronę przed mrozem i pomoże w regeneracji na wiosnę.

Podsumowując, dbanie o gailardię jest łatwe i nie wymaga wyczerpujących działań. Ważne jest regularne przycinanie, odpowiednie podlewanie i niepozwolenie na zbyt duże samosiewy. Dzięki tym zabiegom, roślina zachowa zdrowie i piękno na długie lata.

Zastosowanie gailardii ościstej (Gaillardia aristata)

Gailardia oścista, inaczej Gaillardia aristata, to cudowna roślina do ogrodu. Jest chętnie wybierana zarówno przez designerów, jak i przez miłośników zieleni.

Jej piękne kwiaty pasują do rabat, ogrodów skalnych i donic. Gailardia świetnie się komponuje z dużymi liśćmi innych roślin. Na rabatach jej kwiaty tworzą barwne dywany. To nadaje ogrodowi energii.

Ta roślina ma praktyczne zastosowanie. Można z niej robić bukiety, które długo zachowują świeżość. Jest też miododajna, więc przyciąga ważne dla ogrodu owady.

Istnieje wiele odmian gailardii. Na przykład 'Kobold’ (karłowata) i 'Arizona Sun’ (wielobarwna). Różnią się wyglądem, co pozwala na dobór do upodobań i projektu.

Polecane gatunki i odmiany

W ogrodach spotkać możemy wiele innych, a jednocześnie bardzo podobnych do siebie gatunków gailardii, w tym m.in.: gailardię nadobną (Gailardia pulchella), gailardię wielkokwiatową (Gailardia x grandiflora) czy mieszańcową gailardię ogrodową (Gailardia hybrida). Przykładowe odmiany gailardii ościstej:

  • ’Bremen’ – o szkarłatnych kwiatach z żółtymi czubkami
  • ’Kobolt’ – odmiana karłowa o kwiatach czerwonych z żółtymi obrzeżami
  • ’Burgunder’ – o kwiatach czerwonych

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej