Każdy ogrodnik chce mieć w swoim ogrodzie piękne i pachnące kwiaty. Dobrze jest zatem wybrać takie, które będą kwitły przez całe lato, by mogły cieszyć nasze oczy. Dlatego też warto wybrać szałwię łąkową, która jest bardzo prosta i łatwa w utrzymaniu.
Co warto wiedzieć o szałwii łąkowej?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że szałwia łąkowa jest rośliną przeważnie wieloletnią, więc można wybrać takie miejsce, w którym będzie mogła rosnąć spokojnie przez kilka lat. Są także odmiany szałwii jednorocznej. Ta roślina często dorasta do nawet sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Szałwia lubi stanowiska nasłonecznione i jest odporna na mróz, przez co może przetrwać także nawet zimę. Świetnie będzie wyglądała wsadzona w żwirki, skalniaki czy na rabatach kwiatowych.
Jaki kolor ma szałwia łąkowa?
Najbardziej popularną odmianą jest szałwia o kolorze jasnofioletowym. Warto jednak wiedzieć, że są też odmiany tej rośliny i może ona występować także w kolorze niebieskim, różowym, białym, fioletowo-niebieskie, granatowym, czy purpurowo- fioletowym. Dzięki temu można wybrać takie odmiany szałwii, by stworzyć w swoim ogrodzie przepiękne barwy, które będą nas zachwycać w letnie miesiące. Szałwię łąkową można dowolnie wymieszać między sobą kolorami tak, by pasowały one do naszej aranżacji ogrodowej, czy upodobań. Dzięki temu będziemy mieć fantastyczny, kolorowy i pachnący ogród. Należy też pamiętać, że każda szałwia łąkowa przyciąga także różnego typu owady, które czerpią z niej nektar, dlatego też jest to bardzo pożyteczny kwiat. Mogą być również odmiany szałwii pomarańczowej oraz trójkolorowej, które świetnie wyglądają w ogrodzie.
Jakie właściwości ma szałwia łąkowa?
Należy też wiedzieć, że szałwia może mieć właściwości lecznicze i jest od lat wykorzystywana w ziołolecznictwie. Można zrobić napar z szałwii, który stosuje się do płukania gardła i jamy ustnej, gdy jesteśmy przeziębieni. Co ważne mogą go stosować także dzieci i kobiety w ciąży. Świetnym wyborem jest również herbata szałwiowa, która pomaga w dobrym trawieniu i ogranicza nadmierne pocenie się, co jest szczególne ważne w letnim okresie. Warto też dodać, że efekty po wypiciu takiej herbaty są już odczuwalne nawet po trzech godzinach. Z szałwii można również stworzyć olejki eteryczne, które świetnie działają w stanach przeciwzapalnych. Dlatego też szałwię stosuję się aromaterapii i przy różnych masażach. Kwiat ten może mieć również właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i pomaga również w chorobach skórnych. Można użyć swobodnie szałwii do kąpieli, gdyż ma ona właściwości kojące i nie podrażnia. Jest świetnym wyborem dla ludzi, którzy mają wrażliwą cerę oraz problemy skórne. Co ważne szałwii można również użyć do inhalacji. Dlatego też dobrze jest mieć taką szałwię w swoim ogrodzie, nie tylko ze względów estetycznych, ale także, dlatego że można z niej korzystać w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Dobrze jest jeszcze wspomnieć, że szałwia może być używana także w kuchni jako przyprawa do różnych dań. Świetnie sprawdzi się jako przyprawa do sałatek czy surówek.
Jak i kiedy sadzić szałwię łąkową?
Szałwia łąkowa lubi być sadzona w grupie, dlatego też warto, jest mieć kilka rodzajów szałwii, by mogły one rosnąć obok siebie, dzięki czemu będą przepięknie wyglądały. Można również je posadzić obok roślin takich jak jastrząb pomarańczowy, czy driakwią kaukaską. Należy też dodać, że szałwia, która jest gęsto sadzona stanowi świetną ochronę gruntu. Z racji tego, iż są to rośliny, które lubią miejsca nasłonecznione, to dobrze jest je sadzić od południa, gdzie w ciągu dnia jest najwięcej słońca. Dobrze jest, by gleba była lekko wilgotna, niezbyt kwaskowata, gdyż szałwia nie przepada za kwasowością. Na glebach podmokłych rośliny te nie będą dobrze się rozwijać. Szałwię należy nawieźć nawozem wtedy, gdy zaczynają się wiosną pojawiać pierwsze liście. Dzięki temu roślina będzie mogła zdrowo i szybko rosnąć. Dobrze jest wykorzystać do tego nawóz wieloskładnikowy. Co ważne rośliny te nie wymagają praktycznie żadnego podlewania, dlatego też są tak chętnie wybieranymi kwiatami. Gdy szałwie zaczynają przekwitać, to warto je krótko przyciąć, by mogły bezpiecznie przezimować, oraz takie przycinanie pozwoli nam na to, by szałwia mogła zakwitnąć jeszcze raz na jesień. Przed samą zimą zaleca się kolejne strzyżenie rośliny. Roślina ta jest również niesamowita pod tym względem, że mało kiedy jest atakowana przez różne szkodniki, czy choroby, co sprawia, że można ją bez przeszkód hodować w swoim ogrodzie.
Gdzie można kupić szałwię łąkową?
Jeśli zależy nam na tym, by roślina kwitła zdrowo i pięknie, to dobrze jest skorzystać z różnych agrocentrum, które są dostępne w większych miastach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że roślina jest dobrze ukorzeniona, jeśli chcemy kupić sadzonkę szałwii. Gdy zaczynamy od sadzonki, to będziemy mieć szybszy rozwój rośliny, niż jakbyśmy siali szałwię od nasionek. Jednak wszystko zależy od naszych upodobań oraz od ceny. Nasiona szałwii łąkowej są zdecydowanie tańsze niż sadzonka. Wszystko jednak zależy od tego, jaką mamy wizję na swój ogród oraz od tego, jak bardzo nam zależy nam tym, by taka roślina szybko się rozwijała. Cena sadzonki szałwii może zaczynać się już od jedenastu złotych w zależności od wielkości i odmiany takiej sadzonki. Natomiast nasionka szałwii łąkowej mogą zaczynać się od dwóch złotych. Dlatego też różnica między sadzonkami a nasionami nie jest zbyt duża.
Szałwia łąkowa to przepiękny kwiat, który ma wiele właściwości leczniczych i zdrowotnych. Dlatego warto mieć go w swoim ogrodzie, zwłaszcza że jego uprawa nie jest zbyt ciężka i trudna. Jest to idealna roślina nawet wtedy, kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem. Warto też dodać, że gdy zdecydujemy się na szałwię wieloletnią, to możemy mieć co roku, coraz więcej tej rośliny w swoim ogrodzie, dzięki czemu nie trzeba będzie kupować nowych sadzonek. Szałwia łąkowa to kwiat, który przyciąga różne owady takie, jak pszczoły czy motyle.