Ostróżka ogrodowa / Ostróżka wyniosła (Delphinium x cultorum)

Ostróżka ogrodowa / Ostróżka wyniosła

Ostróżka ogrodowa, inaczej znana jako ostróżka wyniosła, to piękna bylina. Należy do rodziny jaskrowatych. Charakteryzuje ją wysokość i kształt jej części.

Są to rośliny osiągające od 1 do 2 metrów w wysokość. Mają długie pędy i duże liście. Jej kwiaty są pięciopłatkowe i w różnych kolorach. Kwitnie od czerwca do września.

Wymaga ona żyznej, przepuszczalnej ziemi i słońca.

Jest idealna do sadzenia na rabatach, przy murach czy jako ozdoba ogrodzeń. Można z niej też tworzyć piękne bukiety, lecz należy uważać. Niektóre jej części są trujące i nie nadają się do jedzenia.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie
GLEBAkażda ogrodowa, żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
KOLOR KWIATÓWciemnoniebieskie, białe, czerwone, purpurowe, różowe, niebieskie, fioletowe, wielobarwne
KWIATOSTANwiechowaty
KWIATYpojedyncze, pełne
OWOCEmieszek
POKRÓJwzniesiony
PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIAroślina trująca
WYSOKOŚĆod 1 do 2 m
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), wrzesień (IX)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIErabaty, murki, sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, kwiat cięty

Wymagania i uprawa

Ostróżka ogrodowa, zwana też ostróżką wyniosłą, to roślina, która jest łatwa do uprawy. Lubi miejsca pełne słońca i glebę, która jest żyzna, przepuszczalna oraz lekko wilgotna. Może rosnąć nawet na nieco gorszym podłożu.

Tak jak przystało na roślinę z wysokimi pędami, potrzebuje ochrony przed silnymi wiatrami. Ma tendencję do wyprzedzania, dlatego pielęgnacja przed zimą jest kluczowa – zaleca się okrywanie jej. Zetknięcie z mrozem może jej zaszkodzić.

Po pierwszym kwitnieniu warto ja przyciąć. To powoduje, że kwitnie ponownie, a tym razem jesienią, dodając swojemu ogrodowi kolorów. Przed zimą, ostróżkę ogrodową trzeba jeszcze raz przyciąć.

Można ja również młodzić przez podział karpy, ale może to wpłynąć na jej siłę. Alternatywnym sposobem na rozmnażanie jest wysiew nasion.

Wymagania dotyczące uprawy ostróżki ogrodowej / ostróżki wyniosłej:

 • Preferowane stanowisko: słoneczne
 • Gleba: ogrodowa, żyzna, przepuszczalna, lekko wilgotna
 • Może przystosować się do podłoży słabszej jakości
 • Wymaga osłonięcia od wiatru
 • Podpora może być konieczna dla wysokich pędów
 • Zaleca się przykrywanie ostróżki na zimę
 • Po pierwszym przekwitnięciu warto przyciąć roślinę dla ponownego zakwitania jesienią
 • Przyciąć ostróżkę przed zimą, tuż przy ziemi
 • Możliwość odmłodzenia poprzez podział karpy
 • Alternatywną metodą rozmnażania jest wysiew nasion
ostróżka ogrodowa
Wymagania i uprawaOstróżka ogrodowa / Ostróżka wyniosła
StanowiskoSłoneczne
GlebaOgrodowa, żyzna, przepuszczalna, lekko wilgotna
PodłożePrzystosowuje się do gleb słabszej jakości
WiatrWymaga osłonięcia od wiatru
PodporaPotrzebna dla wysokich pędów
PrzymarzanieZaleca się przykrywanie na zimę
PrzycięciePo pierwszym przekwitnięciu, warto przyciąć roślinę dla ponownego zakwitania jesienią; przed zimą przyciąć tuż przy ziemi
OdmładzanieMożna odmłodzić poprzez podział karpy
RozmnażanieAlternatywnie, można wysiewać nasiona

Pielęgnacja

Dbając o ostróżkę ogrodową, zapewniamy jej zdrowy wzrost i piękny wygląd. To obejmuje regularne podlewanie i nawożenie. Te czynności dostarczają roślinie potrzebne składniki odżywcze.

Podlewanie

Ostróżka lubi umiarkowanie wilgotną glebę. Podczas suszy trzeba ją regularnie podlewać, by pieniaczeła nawilżenulsieżeli. Nie wolno jednak moczyć liści, lecz lać wodę na ziemię przy samej roślinie.

Nawożenie

Ważna jest żyzna gleba dla ostróżki. Można więc stosować nawóz wieloskładnikowy o spowolnionym działaniu na wiosnę. Te działania dostarczą roślinie składników odżywczych. Trzeba jednak unikać nadmiernego zasolenia gleby, bo jest ono szkodliwe.

Palikowanie i zabezpieczanie na zimę

Wysokie odmiany ostróżki mogą łatwo ulec złamaniu przez wiatr. Dlatego należy je palikować, by miały wsparcie. Na zimę przykrywa się młode rośliny agrowłókniną lub ściółkuje korą. To ochrania je przed mrozem.

ostróżka ogrodowa

Zadbanie o ostróżkę jest proste, ale wymaga systematyczności. Poprzez podlewanie, nawożenie i palikowanie osiągniemy piękny efekt. Pamiętajmy o tym, dbając o jej urodę w ogrodzie.

Zastosowanie

Ostróżka ogrodowa jest idealna do wielu miejsc w ogrodzie. Świetnie wygląda w grupach obok ogrodzeń lub murków. Sprawdza się też jako ozdoba w ogródku domowym. Można ją uprawiać nawet w pojemnikach na balkonie.

Owocuje pięknymi kwiatami. Dlatego często używa się jej do wykonywania bukietów. Jej różnorodne kolory ozdabiają nie tylko wazony, ale też uroczystości. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre jej części są trujące, więc nie można jej jeść.

Ciekawe odmiany

 • ’Red Caroline’ – odmiana o czerwonych kwiatach
 • ’Galahad’ – bardzo wysoka, niebieskie kwiaty
 • ’Pure White’ – do 1,2 m, kwiaty białe

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej